• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9764 RON
  • USD4.6687 RON
  • GBP5.8125 RON
  • HUF1.2610 RON
Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

GAZDAÉLET – Gondok a birtokba helyezés körül

A 2016 augusztus 2-án jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Kevés állattal nehéz a megélhetés a Gyimesekben. Póra Károly gazdálkodót kérdezzük. Majd az augusztus elején esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Még mindig nincs megoldva a birtokba helyezés Telekfalván. Forró Ilona gazdasszonynál jártunk mikrofonunkkal. Méhészkedő hallgatóinkat az augusztusi tennivalókra emlékezteti Bordi János havadtői méhész. Háromnegyed egy után nyereményjátékunk kérdése hangzik el, majd ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek:

Szárazság sújtja a Hargita megyei mezőgazdasági területeket. Török Jenő a Hargita Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság vezetője szerint júliusban négyzetméterenként mindössze 15 liter csapadékot mértek. A szárazság elsősorban a burgonyaföldeket érinti, de a kukoricatermést és a gabonát is nagymértékben befolyásolja. Török Jenő szerint a burgonyatermés mennyisége parcellánként fog változni, és lesznek nagy eltérések, annak függvényében, hogy a gazdák mennyire tudták kivédeni a szárazságot és a ragyát. A Hargita Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság vezetője a szárazság ellenére úgy véli idén jobb termés lesz, mint tavaly, mert tavaly a szárazság már júniusban elkezdődött. (Agerpres)

A mezőgazdasági minisztérium új törvénytervezete értelmében legtöbb 50 hektárban szabnák meg a külföldiek által megvásárolható mezőgazdasági területek nagyságát. Ha a parlament el is fogadja a tervezetet, az csak a kataszteri tervek elkészülte után léphet érvénybe. Achim Irimescu tárcavezető szerint a földvásárlást szabályozó jogi keretet a francia mintához kell igazítani. Fontos, hogy a törvény minden tekintetben tartsa be az európai normákat. Romániában 14 millió hektárnyi mezőgazdasági területből 9,3 millió hektár van farmokba rendezve. A szántók összterülete 9,3 millió hektár és csak hárommillió hektárra készültek el a telekkönyvek. Az Európai Bizottság Mezőgazdaság és Vidékfejlesztés Főigazgatóságának megrendelésére készült felmérés szerint Romániában a mezőgazdasági területek negyven százaléka külföldi magán vagy jogi személyek tulajdonában van. (Háromszék/Gazdaélet)

A hazai szaporítóanyag- és vetőmagtermelés támogatása érdekében lép fel a Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Szövetsége (LAPAR). Laurenţiu Baciu elnök azt nyilatkozta, hogy javasolják az agrártárcánál, hogy csak azok a gazdák kapjanak támogatást, akik Romániában termelt vetőmagot, szaporítóanyagot használnak a kultúrák létesítéséhez. Pillanatnyilag azok a cégek, amelyek azt állítják, hogy befektetnek az országban, semmi egyebet nem tartanak szem előtt, mint hogy eladják a saját országukban előállított termékeket. Laurenţiu Baciu azt is kifogásolja, hogy bár Románia az uniótól meghatározott időre engedélyt kapott a neonikotinoidok használatára, csupán két terméket engedélyeztek. Ez nem helyes, lehetővé kéne tenni, hogy a felhasználó a piacon található bármelyik terméket választhassa, saját belátása és igénye szerint. (Háromszék/Gazdaélet)

Búzatermő vidékeken már ötven bani alatt is árulják, az Agrointeligenţa lap adatai szerint azonban akár negyven banira is csökkenhet a búza kilogrammonkénti ára. Ez az előrejelzés messze áll a mezőgazdasági minisztérium hivatalos honlapján található átlagáraktól. Eszerint július közepén a közép-régióban 628 lej volt a búza tonnánkénti átlagos felvásárlási ára, az északkeleti körzetben 580, az északnyugatiban 550, a nyugati régióban 540 lej volt a kenyérnekvaló tonnája. Ezzel szemben a valóság mást mutat. Pillanatnyilag 45-55 bani között mozog a búza kilogramonkénti átlagára. Az adat a nagybani eladást mutatja, kis tételben drágább. (Háromszék/Gazdaélet)

Az elmúlt évben a Zetelaki Közbirtokosságnak több mint tíz tonna áfonyát sikerült értékesítenie egy franciaországi cég felkeresésére. Mivel ebben az évben a kedvezőtlen időjárás miatt előreláthatóan nem tudják teljesíteni az említett mennyiséget, ezért várják azon közbirtokosságok jelentkezését, akik nem tudják értékesíteni az áfonyát. Jelentkezni a Hargita Megyei Agrárkamaránál lehet. (Híradó)

A parlament június végén fogadta el a mezőgazdasági szövetkezetek működését szabályozó törvény módosítását. Ez lehetővé teszi az egyéni és a családi vállalkozásoknak, hogy mezőgazdasági szövetkezetek tagjává váljanak. A szövetkezetek különböző adókedvezményeket kapnak. Az egyéni, családi és mikrovállalkozásoknak nem kell fizetniük jövedelemadót a szövetkezet által értékesített termés után, és az ingatlanadó terén is kedvezményben részesülnek. Emellett a szövetkezeti tagoknak nem kell fizetniük haszonbéradót, amennyiben földjüket a szövetkezetnek adják haszonbérbe megművelésre. (MTI)

Háromszáz nyárádmenti gazdától napi tizenötezer liter tejet vásárol fel az andrásfalvi tejfeldolgozó üzem. Az itt előállított adalékmentes termékek lassan az ország minden részébe eljutnak. A tulajdonos, Csizmadia György és családja folyamatosan fejleszti a vállalkozást, jövőben új, tágasabb épületbe költözik a termelési folyamat, és hamarosan bővül a termékskála is. Jelenleg hetente közel 10 tonna sajt készül, emellett túró, vaj, zsíros tejföl, illetve egy ideje füstölt sajt és borsos, paprikás ízesítésű tekercs is. A nyárádandrásfalvi tejfeldolgozó kiváló példája annak, hogy egy családi vállalkozásként működtetett kisebb üzem is sikeresen helyt tud állni a piacon. Termékeikkel be tudtak törni a nagy üzletláncokba is, a sajtok több mint felét bukaresti bevásárlóközpontokban értékesítik. (Népújság/Gazdaélet)

Piaci árak:

Az újburgonya kilója 1 lej 50 bani és 2 lej, a fehér hagymáé 2 lej és 2 lej 50 bani, a vörös hagymáé 3 és 4 lej, a zöldhagyma kötése 1 lej és 1 lej 50 bani, a fokhagyma kilója pedig 8 és 10 lej. A paprika kilója 6 lej és 8 lej, a paradicsomé 2 lej 50 bani és 7 lej, az uborkáé 2 lej 50 bani és 3 lej, a csípős paprika kilója 8 lej, a gomba kilójáért 10 lejt kérnek. A petrezselyemzöld, kapor és zellerzöld kötése 50 bani, a tárkony és csombord kötése 1 lej. A zeller darabja valamint a retek kötése 1 lej 50 bani és 2 lej, a petrezselyem kilójáért viszont 3 és 4 lejt kell fizetni. A szemes paszuly litere 8 és 10 lej, a murok kilójáért 3 lejt kérnek, a főzőtök kilója 3 lej, a tojás darabja ezen a héten 40 bani. Egy fej saláta 1 lej és 1 lej 50 bani. A sárgadinnye kilója 3 és 4 lej, a görögdinnyéé 2 lej és 2 lej 50 bani, a csemegekukorica csője 1 lej 50 bani, a kajszibarack kilója 5 lej, az őszi baracké 4 lej, a zsengepaszuly és padlizsán kilója 5 lej. Az alma kilója 2 lej 50 bani és 4 lej, a körtéé 3 lej 50 bani és 6 lej, a szőlő kilója 8 lej és 10 lej, a sajté és az ordáé 16 lej, a tej litere 2 lej 50 bani és 3 lej.

Játékunk kérdése:

Mekkora területen gazdálkodnak a telekfalvi Forró Ilonáék?

Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2016 augusztus 26-ig:

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro