• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9764 RON
  • USD4.6500 RON
  • GBP5.8180 RON
  • HUF1.2774 RON

GAZDAÉLET

A 2014 január 28-án jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek. A mangalicatenyésztésben többen látnak jövőt. Benedek Teréz kápolnásfalusi állattenyésztővel beszélgetünk. Ezt követően kapcsoljuk a Marosvásárhelyi Meteorológiai Központot, ahonnan jövő keddig érvényes agro-meteorológiai előrejelzést hallhatnak. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos praktikákkal szolgálunk. 47 év után veszítette el látását a bonyhai Bordi Erzsébet, s bár több mint 30 éve nemlátó, nem panaszkodik és boldog életet él. Méhészkedő hallgatóinkat a februári tennivalókra emlékeztetjük. Háromnegyed egy után lesz nyereményjáték, majd ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek:

Az Európai Unió tagállamai átgondolták a Románia számára szigorúbb megkötéseket tartalmazó agrárpolitikát, és lehetővé teszik, hogy a háromfős átlagállománnyal rendelkező kis családi vállalkozásokat is támogassák. Egy fontos feltétellel, hogy követhető legyen a tej, illetve a szarvasmarha eredete. Enyhítettek a tejkvóták odaítélésén, követésén és – bár hosszas vita előzte meg – nagyobb hangsúlyt fektetnek a kistermelők támogatására. Ezeket az uniós feltételeket vette át és alkalmazza a 297-es törvény is. Megmarad a 100 eurós állatjóléti támogatás, azonban csak olyan tejet lehet értékesíteni hivatalos felvásárló által, amelynek az eredete bizonyítható. A tejtermelő szarvasmarhát csak törzskönyvezett szakintézmény által engedélyezett, törzskönyvezett bikától származó ondóval lehet mesterségesen megtermékenyíteni. A borjút pedig be kell vezetni a megyei és az országos teljesítménykövető regiszterbe. Mindez azért előnyös a gazdák számára, mert a tejtermelést is támogatják, amennyiben a tej törzskönyvezett szarvasmarhától származik. A jól teljesítő állat túltermeli az évi átlagos 3.000 liter tejet, ezért a jóléti támogatás mellett a gazda mérhetően több uniós pénzt kaphat. (Népújság)

Január 31-ig, péntekig tehetik le üzemanyag-támogatási kérelmüket a mezőgazdaságban dolgozók – jelentette az Országos Mezőgazdasági és Kifizetési Ügynökség. Most a 2013-as év negyedik negyedévére kell leadni a kéréseket. A tavalyi évre összesen 555,9 tized millió lejt különítettek el üzemanyag támogatásra 410 millió literre. A gazdák eddig minden 1.000 liter üzemanyag után 1.339 lejes támogatásban részesültek. (Agerpres)

Bevallásos alapon kell majd az otthoni pálinkafőzés nyomán jövedéki adót fizetni, mivel a kormány azt tervezi, hogy beszünteti a lepárló berendezések hatósági zárolásának gyakorlatát. A törvények szerint 50 liter tiszta alkoholt tartalmazó mennyiség alatt az általános szeszadó felét kell a saját használatra előállított gyümölcspárlat után befizetni. Idén harmadával magasabb a pálinkaadó, mint tavaly, miután az általános szeszadó a 750-ről 1000 euróra nőtt hektoliterenként, így a házi pálinka kedvezményes adója is 375-ről 500 euróra emelkedett hektoliterenként. Az ügymenet egyszerűsítésének szándékát azzal hozta összefüggésbe a Mediafax, hogy most zajlik a pénzügyi hivatalok, a pénzügyőrség és a vámhatóság összevonása egy egységes adóhatósággá, a folyamat pedig létszám-leépítéssel jár együtt. A saját használatra főzött 25 fokos egyszer égetett gyümölcspárlat után literenként 5,6 lej, az 55 fokos pálinka után pedig literenként csaknem 13 lej jövedéki adót kell fizetni. (MTI)

Egy Kovászna és egy Maros megyei szervezet vehette át a Zöldövezet díjat Csíkszeredában a MOL Románia és a Polgár-Társ Alapítvány képviselőitől, akik a program tavalyi eredményeit értékelték és a 2014-es Zöldövezet program új pályázati kiírását is meghirdették. A Zöldövezet díjat idén a Romániai Madártani Társaság Kovászna megyei fiókszervezetének és az erdőszentgörgyi Zöld Fény Egyesületnek ítélték oda. A Romániai Madártani Társaság háromszéki szervezete első alkalommal szervezett hét megyére kiterjedő madártani versenyt, majd a Duna Deltában táborban vehettek részt a diákok. A Zöld Fény Egyesület az erdőszentgyörgyi líceum udvarát tette diák- és természetbaráttá. A pénzjutalom mellett a Zöldövezet díjban részesülő szervezetek képviselői, egy szárba szökkenő magot ábrázoló kisplasztikát is átvehettek a csíkszeredai kiértékelőn. (7határ)

Az elmúlt években 363 ezer négyzetméter városi zöldfelületet újítottak fel vagy tettek zöldebbé, a nyolc év alatt 134 ezer önkéntes kapcsolódott be a programokba. 2013-ban az 51 támogatott projekt megvalósítása során 28.850 négyzetméter városi zöldövezet újult meg vagy jött létre, több mint 3.140 cserjét és fát, valamint 5.268 virágot ültettek. Ugyanakkor a támogatott szervezetek 9 tanösvényt alakítottak ki, és 12 helyszínen megszervezték a Biodiverzitás Napját és a Védett Terület Napját. A program annak is jó bizonyítéka, hogy milyen látványos eredményeket lehet felmutatni nem túl nagy összegű pályázatokkal, amely az önkéntesek és pályázók lelkes munkájának eredménye. A 2014-es kiírásra február 18-ig fogadják a pályázatokat. A városi zöldövezetek kialakítására vagy felújítására elnyerhető támogatás összege legtöbb 9 ezer lej, míg a védett területeket célzó komponensben ez 20 ezer lej. A pályázási feltételekkel kapcsolatos részletes információk a www.zoldovezet.ro, www.molromania.ro, valamint a www.repf.ro honlapokon találhatók. (7 határ)

Az általános iskolába járó gyerekek gazdálkodás iránti érdeklődését szeretnék felkelteni a frissen megjelent Mezőgazdasági kisokos segítségével a kiadvány szerkesztői. Ha sikerül elfogadtatni a szakminisztériummal, tankönyvvé nőhet a most még kiegészítő anyag. A könyv 3.500 példányban jelent meg, magyar és román nyelvű kiadásban. Ezzel a kiadvánnyal azt szerették volna elérni, hogy minél több gyermek megtapasztalhassa a saját termékek előállítását, a több lábon állás lehetőségét. Megtanulhatják, hogyan válhatnak önerőből sikeres felnőtté, ami elsősorban azt jelenti, hogy képesek magukról és másokról is gondoskodni. (Közlemény)

Baróton az Erdővidék Múzeuma Kászoni Gáspár termében „Globalizációs felmelegedés” címmel tart vetítéssel egybekötött előadást Cristian Claudiu földrajztanár. Az előadásra ma este 7 órától kerül sor, amelyre minden érdeklődőt szeretettel várnak. Házigazda: Demeter Zoltán. (Gazdaélet)

2014. január 31-én, pénteken 12 órától a baróti Városi Művelődési Ház kistermében gazdatalálkozóra kerül sor. A találkozó keretében bemutatásra kerül a 7határ erdélyi gazdaportál által kiadott Erdélyi Gazdaévkönyv 2014 című kiadvány, amelyet pályázati ismertetővel bővített kerekasztal beszélgetés követ. Téma: A székelyföldi gazdatársadalom aktuális gondjai és lehetőségei. Meghívottak: Mihály László, a 7határ portál igazgatója, Daczó Dénes, a 7határ portál és az évkönyv főszerkesztője, Fehér Magdolna, az erdővidéki mezőgazdasági kifizetési ügynökség irodavezetője, Könczei Csaba, a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője és Antal Esztilla, az Alutus Regio Egyesület ügyvezetője. A találkozó szervezői az Alutus Regio Egyesület és a Baróti Városi Művelődési Ház. (Demeter Zoltán)

Piaci árak Marosvásárhelyről:

Az akácméz kilója 26 és 27 lej, a vegyes mézzé 20 és 21 lej, a burgonyáé 1 lej 50 bani és 2 lej 50 bani, a káposztáé 80 bani és 1 lej, a vöröshagyma kilója 4 és 6 lej, a fehér hagymáé 2 lej 50 bani és 3 lej, a foghagyma kilója 10 és 15 lej. A kápia kilója 10 és 12 lej, a paradicsomé 10 lej, a csípős paprika darabja 50 és 80 bani, a gombáért 10 és 12 lejt kérnek. A zeller és a petrezselyem kilójáért viszont 6 és 7 lejt kell fizetni. A petrezselyemzöld és zellerzöld kötése 50 bani és 1 lej, a cékla kilója 2 és 3 lej, a jégcsapreteké 3 lej 50 bani és 4 lej, a fekete reteké 3 és 4 lej, a torma kilóját pedig 10 lejért vásárolhatjuk meg. A sütőtök kilóját 2 lejért kínálják. A szárazpaszuly kilója 10 és 12 lej, a murokért és a karalábé darabjáért 2 és 3 lejt kérnek, a brokkoli kilója 10 lej, a tojás darabja ezen a héten 45 és 60 bani. Az alma kilója 2 lej és 4 lej, a körtéé 4 lej és 5 lej 50 bani, a szőlőé 4 és 6 lej, a dióbélé 30 lej, a sajté 18 lej, az ordáé 9 lej, a tej litere 2 lej 50 bani és 3 lej. (Dobos Levente Szilveszter)

Játékunk kérdése:

Mivel tölti mindennapjait a bonyhai Bordi Erzsébet?

Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2014 február 3-ig:

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro