• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9759 RON
  • USD4.6361 RON
  • GBP5.8194 RON
  • HUF1.2736 RON
Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

GAZDAÉLET – Nézzük meg mit vásárolunk

A 2020 június 2-án jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Szépen halad a biósítás a gyimesi és csíki gazdaságokban. Farkas Tibort a Gyimesvölgye Bió Egyesület elnökét kérdezzük. Egyre többen térnek át a természetközeli gazdálkodásra. Fazakas Imre csíkmadarasi biogazdálkodó válaszol kérdéseinkre. Majd a június elején esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Sikertörténetünkben a székelydobói Dobai Jánost és vállalkozását ismerhetik meg. A homoródalmási Gáspár Edit Erika hobbyból kezdett el sajtkészítéssel foglalkozni. Nála jártunk a Gazdaélet mikrofonjával.

Gazdahírek

Meghosszabbították június 15-éig az egységes agrártámogatási kérelmek benyújtásának határidejét. Az intézkedés azokat a gazdákat hivatott segíteni, akik a koronavírus-járvány indokolta korlátozások miatt nem tudták benyújtani a kérelmeket az eredeti határidőig. Emellett egyszerűsítették az igénylési eljárást. Ez online zajlik, és az önkormányzatok által nyújtott igazolásokhoz hozzá lehet jutni az APIA-kirendeltségeknél. A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség adatai értelmében április végéig 422 ezer gazda kérelmét regisztrálták, akik összesen több mit 2,7 millió hektáros területre igényeltek támogatást. Az igénylések közül 284 ezer érkezett be online. (Agerpres/Gazdaélet)

A fiatalok vidéken történő megtelepedésének támogatását júliusban indítja újra a Vidéki Beruházásokat Finanszírozó Ügynökség, összesen 43 millió euró keretösszeggel. Az intézkedésnél a fiatal gazda pályázat útján 40 ezer, illetve 50 ezer euró támogatást kaphat két részletben: sikeres pályázat esetén a szerződés megkötése után rögtön a teljes összeg 75 százalékát, a második részletet pedig legtöbb három év után. Ennél az intézkedésnél a legfontosabb feltétel a terméseladás, a pályázó fiatal gazdának vállalnia kell, hogy az első részlet értékét véve alapul 20 százalékos termékértékesítést valósít meg legtöbb három év alatt, valamint vállalnia kell az üzleti tervben leírt gazdaságkorszerűsítések elvégzését. A 20 százaléknyi termékértékesítés 6000–7000 euró értékű eladást jelent, amit bizonyítani kell a második részlet igénylésekor. (Háromszék/Gazdaélet)

A megtelepedési támogatással párhuzamosan az állami földalapból a fiatalok legtöbb 50 hektár földet is kaphatnak bérleti szerződés alapján, természetesen csak ott, ahol van rá lehetőség. Az állami földeknél idén lejáró szerződéseket nem hosszabbítják meg, ezeket a fiatal pályázóknak adnák bérbe. (Háromszék/Gazdaélet)

A vidékfejlesztési terv keretében először pályázható intézkedés a 3.2-es augusztusban indulhat, amely Támogatás termelői csoportoknak a hazai piacra juttatott termékeik reklámozására nevet viseli. A pályázható összeg valamivel több, mint 4 millió euró lesz. Ugyancsak augusztusban valamivel több, mint 2 millió euró lesz pályázható a 3.1-es intézkedés keretében, amelynek neve: Támogatás a minőségi termék kategóriához való csatlakozásra. Ide tartoznak pl. a levédett nevű és az elismert termőhelyű termékek, a levédett és elismert hagyományos termékek vagy hegyvidéki termékek. (Háromszék/Gazdaélet)

Kevesen tudják, hogy a gyümölcsösök és bogyós cserjék telepítésekor szükség van engedélyeztetésre – bizonyos területnagyság fölött. A gyümölcsösök létesítéséhez használt szaporítóanyag előállítását, a gyümölcsösök telepítését, hasznosítását, felszámolását, a gyümölcs eladását, minőségi ellenőrzését a 2003 októberében hatályba lépett 348-as számú törvény – a Gyümölcstermesztés Törvénye – szabályozza, meghatározva azokat a büntetéseket is, amelyek a törvény be nem tartása miatt róhatók ki. A Gyümölcstermesztés Törvénye alkalmazásának módszertani szabályait a 2004-ben megjelent 156-os kormányhatározat szabályozza, ami 2004 februárjától van érvényben. Gyümölcsösök telepítésekor fél hektárig nem szükséges az engedélyeztetés. Fél hektár és két hektár között már szükség van a mezőgazdasági igazgatóságok engedélyére. A gazda az igazgatóságon kérést tesz le a telepítés jóváhagyására, amelyben a telepítendő fajtákat, a telepítés helyét is megjelöli személyes adatai mellett. Ennek alapján bocsátja ki az igazgatóság a telepítési engedélyt. Ha a létesítendő gyümölcsös meghaladja a két hektárt, az engedélyhez – amelyet ugyancsak az igazgatóság bocsát ki – telepítési terv is szükséges. Ezt szakcégnek kell elkészítenie, belefoglalva a jövendő gyümölcsös minden paraméterét. Ugyancsak a telepítési terv szabja meg, milyen fajok, fajták telepíthetők egy-egy bizonyos körzetben. A telepítési tervet kutatóintézetnek kell láttamoznia. A láttamozott terv alapján állítja ki a telepítési engedélyt az igazgatóság. Az engedély kiállítása díjmentes, de a telepítési terv elkészítéséért a szabadpiaci árak szerint kell fizetni, és díjköteles a kutatóintézet láttamozása is. (Háromszék/Gazdaélet)

Fontos tudnivaló, hogy a mezőgazdasági terület átminősítése nem lehetséges telepítési engedély nélkül, például szántóból nem minősíthetjük át gyümölcsössé. Nagyobb problémát jelent az állandó gyepek – kaszálók, legelők – átminősítése gyümölcsössé (vagy más használati besorolásba), ezt agrárminisztériumi szinten kell engedélyeztetni. A Gyümölcstermesztés Törvénye szerint a diófák kivágása ugyancsak engedélyhez kötött – az ültetésre ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint bármilyen más gyümölcsfaj esetében. A diófa kivágásának szándékát a gazdának be kell jelentenie a mezőgazdasági igazgatóságnál. Az intézmény szakemberei terepen ellenőrzik, hogy valóban jogos-e, megalapozott-e a diófa kivágása. Kivágható a diófa, ha épületeket veszélyeztet vagy legalább 60 százalékban kiszáradt. Az engedély nélküli kivágás bűncselekménynek számít, és a büntető törvénykönyv 217. cikkelye szerint büntethető. (Háromszék/Gazdaélet)

A megyei mezőgazdasági igazgatóságoknak fontos szerepük van a hagyományos termékek engedélyeztetésében is. Romániában a hagyományos termékek elismerését a 2013-ban megjelent 724/1082/360-as agrárminisztériumi rendelet szabályozza. Korábban a hagyományos termékek minősítésének rendszabályát jóváhagyó 2004-ben megjelent 690-es agrárminisztériumi rendelet számos visszaélésre adott lehetőséget, ez alapján sok esetben hagyományos terméket tonnaszámra, modern technológiák alkalmazásával állítottak elő. A 724-es rendelet sok korlátozó rendelkezést tartalmaz. Például egy év viszonylatában napi átlagban legtöbb 150 kilogramm vagy liter hagyományos termék állítható elő, a napi termelés nem haladhatja meg a 400 kilogrammot, illetve litert. Kivételt képez a kenyér és a péktermék, ez esetben az évre számított átlagos napi termelés 300 kilogramm lehet, az egynapi termelés nem érheti el a 800 kilogrammot. Követelmény az is, hogy írásos dokumentumokkal kell igazolni a termék receptjét, amelynek legalább harmincévesnek kell lennie. (Háromszék/Gazdaélet)

Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro