• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9751 RON
  • USD4.5879 RON
  • GBP5.8059 RON
  • HUF1.2827 RON
Fotó: GastroPan

GAZDAÉLET – GastroPan Aradon

A 2019 április 2-án jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Aradon zajlott Délkelet Európa legjelentősebb pékipari, cukrászati és vendéglátóipari szakmai kiállítása a GastroPan. Erről hallhatnak összeállítást. Az összefogásban a jövő – vélik egyre többen. Varga Attila esztelneki falugazdászt kérdezzük. Majd az április elején esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. A szép iránt van igény. Lassan felénk is hódítanak a zöld falak. Török Csongor tájépítésszel beszélgetünk. Méhészkedő hallgatóinkat az áprilisi tennivalókra emlékezteti Bordi János havadtői méhész. Ezt követően sorsolunk a hűséges hallgatóink között, de ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat is. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek

Három- és hatezer lej bírságot kockáztatnak azok a magánszemélyek, akik meggyújtják a szántóföldeken elszáradt növényzetet, a jogi személyiséggel rendelkezőket ugyanakkor 25 és 50 ezer lej közötti bírsággal is sújthatják. A hatályos jogszabályok mellett azonban nem bizonyul járható útnak a tarlótüzet okozók megbírságolása, a bíróságon ugyanis szinte lehetetlen rájuk bizonyítani a kihágást. Egyedül a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) tud kellemetlenkedni a szántóföldjüket tűzzel tisztítóknak. Jellemzően azokon a mezőgazdasági területeken gyújtanak leginkább tüzet az emberek, amelyekre nem igényeltek támogatást. A támogatás esetleges elvesztése kellő mértékben elrettentő erővel bír. Kezdetben több ilyen eset volt, azonban ahogy a földtulajdonosok egyre tudatosabban kezdtek gazdálkodni, egyre ritkábban fordul elő. Hargita megyében a tarlótüzek száma az elmúlt két évben csökkent: 2017-ben 215, míg tavaly 130 tűzesethez riasztották a tűzoltókat. (Hargita Népe/Gazdaélet)

Hektáronként 14,7 eurót, vagyis 68 lejt folyósít a szántóföldekre járó kiegészítő támogatás gyanánt az APIA. A tejtermelők tonnánként 77 lejes, a húsmarhatartók 354 lejes, a juh- és kecsketartók pedig állatonként 22,6 lejes támogatásra számíthatnak az állami költségvetésből. Az ügynökség a kilenc különböző átmeneti kiegészítő támogatások alapján összesen több mint 88,844 millió eurót folyósít országos szinten 248 ezer gazdálkodó folyószámlájára. (Hargita Népe/Gazdaélet)

A cégbíróságon és a megyei állategészségügyi igazgatóságon is kötelesek bejegyeztetniük tevékenységüket, illetve farmjaikat azok az egyéni gazdák, akik öt sertésnél nagyobb állományt tartanak. Az erről szóló mezőgazdasági miniszteri rendelet a napokban lépett érvénybe. Az öt sertésnél kevesebb állatot tartó gazdaságokat önellátóknak tekintik, így rájuk a már megszokott szabályok vonatkoznak. (Hargita Népe/Gazdaélet)

Húsvéthoz közeledve, ismét kérhetik az ideiglenes bárányvágópontok nyitásának engedélyezését a szakhatóságtól a juh- és bárányhús értékesítésében érdekelt gazdák. Hargita megyéből tavaly, a feltételeket teljesítve a Kászonok mellett Felsősófalváról és Csíkszentmiklósról jelezték vágópontnyitási szándékaikat a gazdák. (Hargita Népe/Gazdaélet)

Április 6-án, 11 órától Gyimesközéplokon, a Borospataki Skanzenbe második alkalommal szervezik meg a “bőjti csemege” nevű, székelyföldi kézműves sajtok nyilvános mustráját. A rendezvényen legalább 20 féle sajtkülönlegességet, hosszan érlelt sajtot kostólhatnak majd a résztvevők! A sajtkostolás mellett előadást hallhatnak a fentartható gazdálkodásról Willy Schustertől, Miért értékesek a Gyimesi kaszálok? témakörben Demeter Lászlótól valamint András Csaba a tejről tart előadást. A sajtmustra vezetője Kiss Ferenc, kőrösladányi sajtmester. A rendezvény végén egy kis húsvéti piros tojás írást is láthatnak, tanulhatnak az érdeklődők! További részletekkel Sárig Attila szolgál a 0727-859-882-es telefonszámon.(Közlemény/Gazdaélet)

Április 12-e és 14-e között tartják a III. dísznövény kertészeti kiállítást és vásárt a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Marosvásárhelyi Kar koronkai kampuszának arborétumában. A rendezvény fő célja népszerűsíteni a mindennapi életünk minőségét meghatározó kertkultúrát, lehetőséget teremteni az érdeklődőknek, hogy közvetlenül találkozhassanak a dísznövénytermesztőkkel és a kertész szakma más képviselőivel, valamint az érdeklődők minőségi kínálatból választhassanak a tavaszi kertészkedéshez. (Közlemény/Gazdaélet)

Vasárnap, április 14-én délelőtt 10 órától immár negyedik alkalommal szervezik meg a tojásíró versenyt kiállítással együtt a gyimesi Xilopal üzlet ez alkalomra berendezett szakműhelyében. A verseny és kiállítás célja a hagyományőrzés, illetve a népi tudás fiataloknak történő átadása. Az érdeklődők további részletekért hívják a 0769-066-815-ös telefonszámot vagy keresse fel a Degustarium facebook oldalát. (Közlemény/Gazdaélet)

Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro