• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9765 RON
  • USD4.6373 RON
  • GBP5.8018 RON
  • HUF1.2662 RON

GAZDAÉLET – Gazdanap Kápolnásfaluban, Ekert Gy, Szász A, Nagy-György B, Bíró J

A 2014 november 25-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek. Szombaton második alkalommal szerveztek Gazdanapot és állatvásárt Kápolnásfaluban. A Gazdaélet mikrofonjával mi is ott voltunk. A tarcsafalvi Ekert Gyula szíjgyártó mester már iskolás kora óta érdeklődik a szakma iránt. Vele beszélgetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. A homoródkarácsonyfalvi Szász András és családja több mint 750 juhnak és 65 szarvasmarhának kell biztosítsa a takarmányt. Nála jártunk a közelmúltban. A gyergyóremetei Nagy-György Balázsék házilag dolgozzák fel a tejet. Pár éve sajtkészítésre álltak rá. Összefogásra van szükség a termelők és feldolgozók között, így eredményesebb lehet munkájuk. Bíró Jolán küküllőkeményfalvi vállalkozó válaszol kérdéseinkre. Méhészkedő hallgatóinkat a decemberi tennivalókra emlékeztetjük. Háromnegyed egy után lesz nyereményjáték, majd ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek:

Románia mostanig a számára leosztott uniós garanciaalapból és a vidékfejlesztési mezőgazdasági alapokból 12,84 milliárd eurót fizetett ki az igénylőknek és pályázóknak. Ez a 2007-2014 közötti időszakban elérhető teljes összeg 80,70 százalékát jelenti. A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség ez idáig a garanciaalapból 6,85 milliárd eurót fizetett ki a 8,12 milliárdos keretből, ami a lehívható összeg 88 százalékát teszi ki. A vidékfejlesztési alapokból a pályázatokra eddig hatmilliárd eurót fizettek ki, amely az összeg 74 százalékát jelenti. (Háromszék)

A területalapú támogatáson kívül 7,14 millió eurót fizettek ki a cukorrépa-termesztőknek, 3 millió eurót a rizstermesztőknek, a hegyvidéken gazdálkodóknak pedig több mint 32 millió eurót fejősteheneknél és 6,7 millió eurót juhoknál. Az öko¬gazdálkodóknak négymillió euró került a bankszámlájukra. Az iskolai tej- és gyümölcsprogramra ugyancsak a kifizetési ügynökségek adják a pénzt, az elsőnél 9,6 millió eurót, míg a másodiknál 13,5 mil¬lió eurót fizettek ki. A méhészek ebben az évben 6,68 millió euró támogatást kaptak az uniós alapból, a termelői cso¬por¬toknak pedig a közösen értékesített termékek értékének arányában 11,8 millió eurót fizettek ki. (Háromszék)

Nagy érdeklődésnek örvendett a csekély összegű állami támogatás a vemhes üszők vásárlására. Országos szinten 1.740 egyed vásárlására tettek le igénylést 8,7 millió lej értékben. A tényészberbécseknél 5.239 egyedre érkezett igénylés, ami 12,6 millió lejt jelent. Ez jóval meghaladja a kormány által jóváhagyott kifizethető keretet, de a szakminisztérium ígéri, hogy még ebben az évben találnak megoldást a teljes igényelt összeg kifizetésére. (Háromszék)

Elkezdődött a kutyák veszettség elleni oltása. A szakhatóság által megbízott állatorvosoknak az oltási akciót a november és február közötti időszakban kell végrehajtaniuk. Idén az állam nem finanszírozza a kutyák veszettség elleni oltásait, így a gazdáknak meg kell vásárolniuk az immunizáláshoz szükséges oltóanyagot. Ugyanakkor javában zajlik a kutyák mikrochipezése is. Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hatóság meghosszabbította azt a határidőt, ameddig a kutyákat mikrocsippel kell ellátni. 2015 február 15-ére tolták ki a határidőt. (Prima Rádió/Gazdaélet)

Ernyőszervezetté válik az Erdélyi Magyar Gazdák Egyesülete (EMGE) – döntötték el 12 kistérségi gazdaegyesület vezetői a torockói Duna-házban tartott tanácskozásukon. A kistérségi gazdaegyesületek év végéig szövegezik meg a szervezet új alapszabályát, és jövő év elején döntenek annak a közgyűlésnek az összehívásáról, amely megválasztja majd az ernyőszervezet új vezetőségét. Az EMGE nem az Erdélyben 1990-ben bejegyzett Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) ellen, hanem mellette kívánja kifejteni a tevékenységét, és arra törekszik, hogy tagszervezetei képviseletében csatlakozhasson a Kárpát-medencei Gazdák Egyeztető Fórumához. (MTI/Gazdaélet)

Az országban 13 pék- vagy húsipari termék kapta meg a hagyományos minősítést a mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztériumtól az idén áprilistól megváltozott kritériumrendszer alapján – jelentette be Daniel Constantin mezőgazdasági miniszter. A tradicionálistermék-minősítés odaítélése többek között attól függ, hogy a termelő milyen dokumentumokkal tudja bizonyítani, hogy 40-50 évvel korábbi recept alapján állítja elő készítményét. A mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium 2005-ben 280 hagyományos jellegű terméket jegyzett be, 2011-ben ezek száma 1.050-re ugrott, 2013 végén pedig már 4.400 ilyen termékkel számoltak. Hagyományos termékek a különböző kolbászfélék, sajtfélék, túróféleségek, amelyeket általában a háztájiban készítenek, de ide sorolható a kürtőskalács, savanyúságok, tésztafélék, s ugyanígy minősítik a kerámiatermékeket, vesszőfonatokat, szőtteseket és más, egy adott tájegységre vagy közösségre jellemző kézműipari termékeket. (Krónika/Gazdaélet)

Hazai termesztésű, friss, ízletes zöldséget és gyümölcsöt kíván a nagy üzletláncok polcaira juttatni a Vágyott ízek elnevezésű program. A szedéstől számított 24 órán belül kell az üzletbe szállítani a zöldséget, gyümölcsöt, így a fogyasztók valóban friss, érett, a régi ízeket felelevenítő terméket vásárolhatnak. A programot a Zöld¬ség¬termesztők Egyesülete és a Romániai Farmerek Kom¬munikációs Központja indította útjára, a logisztikai, technikai és pénzügyi hátteret az Agricover Csoport biztosítja. Kezdeményezői Kovász¬na megyébe is ellátogattak, s főként a burgonya iránt érdeklődtek. A kezdeményezés célja, hogy a hagyományos bur¬gonyater¬¬me¬sztő vi¬dékeken előállított ter¬mény elérhető legyen a Kauf¬land, Selgros, Auchan, Carre¬four és Cora üzletekben. A Romániai Burgonya¬föderáció elnöke, Gheorghe Botoman úgy értékelte, a hazánkban forgalmazott burgonya 80 százaléka törvényes formák nélkül jut a kereskedelembe. Romá¬niá¬ban az egy főre eső évi burgonyafogyasztás száz kilogramm. A hazai termés hárommillió tonna körüli, ez biztosíthatja a fogyasztást, és exportra is juthat belőle – fogalmazott. (Háromszék)

Piaci árak Marosvásárhelyről:

Az akácméz kilója 27 és 30 lej, a vegyes mézzé 20 és 22 lej, a káposzta kilója 1 lej és 1 lej 50 bani, a burgonyáé 1 lej 20 bani és 2 lej, a fehér hagymáé 2 lej és 3 lej, a vörös hagymáé 3 és 4 lej, a fokhagyma kilója 12 lej. A kápia és a paradicsompaprika kilója 8 lej és 9 lej, a töltenivaló paprikáé 3 lej 50 bani és 5 lej, a paradicsomé 6 lej és 7 lej, az uborkáé 3 lej és 4 lej, a csípős paprika kilója 8 lej, a gomba kilójáért 9 és 10 lejt kérnek. A zeller darabja 1 lej 50 bani és 2 lej, a petrezselyem kilójáért viszont 3 és 4 lejt kell fizetni. A petrezselyemzöld, kapor és zellerzöld kötése 50 bani, a tárkony kötése 1 lej, a cékla kilója 3 lej, a spenóté 5 lej, a jégcsapreteké és a fekete reteké 3 és 4 lej, a főzőtök kilóját pedig 1 lej és 1 lej 50 baniért vásárolhatjuk meg. A szemes paszuly litere 9 és 10 lej, a murok kilójáért 3 lejt kérnek, a karalábé darabjáért 2 és 3 lejt, a brokkoli kilója 7 lej, a karfiolé 4 és 5 lej, a tojás darabja ezen a héten 50 bani, egy fej saláta 2 lej 50 bani és 3 lej. Az alma kilója 2 lej és 3 lej 50 bani, a körtéé 3 lej és 5 lej 50 bani, a birsalma kilója 7 lej, a szilváé 3 és 4 lej, a dióbélé 30 lej, a szőlő kilója 2 lej 50 bani és 5 lej, a sajté és az ordáé 18 lej, a tej litere 2 lej 50 bani és 3 lej. (Dobos Levente-Szilveszter)

Játékunk kérdése:

Hányadik alkalommal szerveztek idén gazdanapot és állatvásárt Kápolnásfaluban?

Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2014 november 24-ig:

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro