• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9756 RON
  • USD4.5772 RON
  • GBP5.7994 RON
  • HUF1.2896 RON
Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

GAZDAÉLET – Eredmények sok munkával

A 2020 július 21-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Minden hónap harmadik péntekén Marosvásárhelyen, a Rákóczi lépcső aljában megtartják a helyi termelők vásárát. Hegedüs Szende szervezővel beszélgetünk. Egy ideig a karantén időszak, majd az esőzések nyomán támadó betegségek okoznak fejfájást a zöldségtermesztőknek. A kisilyei Márkodi Sándor Józsefet kerestük meg. Majd a július közepén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Az állattenyésztést – ha másodállásban is – kénytelenek végezni, mert egy fizetésből nehéz megélni. A héderfáji Bulát Géza válaszol kérdéseinkre. Az idén kevesebb az akácméz, de a hárs beváltotta a reményeket. Gödri Csaba marosvásárhelyi méhészt kértük mikrofon elé. Az igazi mézeskalács nem megy ki divatból. Az árkosi Rétyi Imre mézeskalácskészítőt hallhatják műsorunk második felében.

Gazdahírek

Meghirdette a Vidéki Beruházásokat Kifizető Ügynökség (AFIR) a 4.2-es számú intézkedést, amelyet hegyvidéki kisvágóhidak és húsfeldolgozók létesítésének támogatására szántak. A pályázatokat december 31-ig lehet letenni, illetve feltölteni az országos ügynökség számítógépes rendszerébe. A megpályázható keretösszeg 12,93 millió euró, ami 43 pályázatra elegendő, ha mindenki a maximális összeget hívja le. Leszűkítették a lehetséges pályázók körét, így csak hegyvidéki állattenyésztők pályázhatnak a kis kapacitású vágóhidak, illetve húsfeldolgozók létesítésére. Fizikai személyként nem lehet pályázni, az érdekeltek engedélyezett fizikai személyként (PFA), egyéni vállalkozással (II), mezőgazdasági profilú céggel, szövetkezettel vagy termelői csoporttal pályázhatnak. Érvényes a minimális minőségi küszöböt jelentő pontszám, adott hónapban csak ezzel egyenértékű vagy magasabb pontszámú pályázatokat lehet feltölteni. Júliusban a kötelező minimális pontszám 45, augusztusban 40, szeptemberben 30, októberben 25, novemberben 20 és decemberben 10 pont. (Háromszék/Gazdaélet)

Napokon belül újraindítják a fiatal gazdák megtelepedésének 40.000, illetve 50.000 eurós támogatását lehetővé tevő 6.1-es intézkedést. A teljes pályázható összeg 43 millió euró lesz. Az összeget megosztják, a hazai fiatal mezőgazdászok 23 millió euróra pályázhatnak, a külföldön mezőgazdaságban dolgozó vagy kint tanuló és hazatelepedni óhajtó fiataloknak 20 millió euró áll rendelkezésre. Adrian Oros agrárminiszter szerint, ahol lehetőség van, a pályázó fiatalok 50 hektár termőföldet is kaphatnak bérbe az állami földalapból. (Háromszék/Gazdaélet)

Új támogatási programot indít a mezőgazdasági minisztérium. Azok a farmerek lesznek jogosultak az új támogatási formára, akik napszámosokat alkalmaznak. A program keretében a munkaügyi minisztériumon keresztül felvállalják a napszámosbérek 25 százalékának kifizetését, másrészt a napszámosokat foglalkoztató gazdák értékjegyekre lesznek jogosultak – az értékjegyeket uniós forrásból finanszírozzák. Ezzel a lépéssel a napszámosok, illetve szezonmunkások jövedelmének túlzott mértékű megadózását kívánják ellensúlyozni. (Háromszék/Gazdaélet)

A vidékfejlesztési terv keretében először pályázható intézkedés a 3.2-es augusztusban indulhat, amely Támogatás termelői csoportoknak a hazai piacra juttatott termékeik reklámozására nevet viseli. A pályázható összeg valamivel több, mint 4 millió euró lesz. Ugyancsak augusztusban valamivel több, mint 2 millió euró lesz pályázható a 3.1-es intézkedés keretében, amelynek neve: Támogatás a minőségi termék kategóriához való csatlakozásra. Ide tartoznak pl. a levédett nevű és az elismert termőhelyű termékek, a levédett és elismert hagyományos termékek vagy hegyvidéki termékek. (Háromszék/Gazdaélet)

A megyei mezőgazdasági igazgatóságoknak fontos szerepük van a hagyományos termékek engedélyeztetésében is. Romániában a hagyományos termékek elismerését a 2013-ban megjelent 724/1082/360-as agrárminisztériumi rendelet szabályozza. Korábban a hagyományos termékek minősítésének rendszabályát jóváhagyó 2004-ben megjelent 690-es agrárminisztériumi rendelet számos visszaélésre adott lehetőséget, ez alapján sok esetben hagyományos terméket tonnaszámra, modern technológiák alkalmazásával állítottak elő. A 724-es rendelet sok korlátozó rendelkezést tartalmaz. Például egy év viszonylatában napi átlagban legtöbb 150 kilogramm vagy liter hagyományos termék állítható elő, a napi termelés nem haladhatja meg a 400 kilogrammot, illetve litert. Kivételt képez a kenyér és a péktermék, ez esetben az évre számított átlagos napi termelés 300 kilogramm lehet, az egynapi termelés nem érheti el a 800 kilogrammot. Követelmény az is, hogy írásos dokumentumokkal kell igazolni a termék receptjét, amelynek legalább harmincévesnek kell lennie. (Háromszék/Gazdaélet)

Fontos tudnivaló, hogy a mezőgazdasági terület átminősítése nem lehetséges telepítési engedély nélkül, például szántóból nem minősíthetjük át gyümölcsössé. Nagyobb problémát jelent az állandó gyepek – kaszálók, legelők – átminősítése gyümölcsössé (vagy más használati besorolásba), ezt agrárminisztériumi szinten kell engedélyeztetni. A Gyümölcstermesztés Törvénye szerint a diófák kivágása ugyancsak engedélyhez kötött – az ültetésre ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint bármilyen más gyümölcsfaj esetében. A diófa kivágásának szándékát a gazdának be kell jelentenie a mezőgazdasági igazgatóságnál. Az intézmény szakemberei terepen ellenőrzik, hogy valóban jogos-e, megalapozott-e a diófa kivágása. Kivágható a diófa, ha épületeket veszélyeztet vagy legalább 60 százalékban kiszáradt. Az engedély nélküli kivágás bűncselekménynek számít, és a büntető törvénykönyv 217. cikkelye szerint büntethető. (Háromszék/Gazdaélet)

Maros megyében folyamatban van a búza aratása, azonban a gyakori esőzések miatt ez akadályba ütközik. A gépek a nedves talajon nem tudnak bemenni a búzatáblákba. Az árpát 90 százalékban learatták. A megyében összesen 3.118 hektáron termesztettek árpát. A kiesés közel 25 százalékos. Ennek oka, hogy a tél csapadékszegény volt, aszályos volt a tavasz is. Utána következtek az árvizek, amelyek nagyon megviselték a kultúrákat. Például Ádámoson a gabonatáblák sokáig álltak víz alatt, a növények elrothadtak, eldőltek, s a termés tönkrement. A búzával, rozssal és tritikáléval bevetett földterületek Maros megyében 30.076 hektárt tesznek ki. Eddig 2.585 hektár búzát és 640 hektár tritikálét arattak le. A nagytermelők kezdték el az aratást, azok a farmerek, akik betartják a technológiai előírásokat, s emiatt sokkal magasabb hozamokat érnek el, a termés minősége is jobb. Amikor a kisebb termelők által elért mennyiségekről beszélünk, akik nem alkalmazzák a legújabb technológiákat, a tavalyihoz képest 50 százalékos terméskiesés is előfordulhat. Az árpa ára tonnánként 800 lej. Előreláthatóan a búza ára is hasonlóan alakul, 800-900 lej körül lesz tonnánként. Eddig a megyében 12.000 tonnát szállítottak be a tárolókba, tehát még nem tevődik fel ennek a mennyiségnek az eladása. (Népújság/Gazdaélet)

Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro