• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9765 RON
  • USD4.5960 RON
  • GBP5.8018 RON
  • HUF1.2891 RON
Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

GAZDAÉLET – Gondot okoznak a parlagon hagyott területek

A 2021 június 15-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Egyre több kistermelő és kézműves igényli a székely termék védjegyet. Borboly Csabával, a Hargita megyei Tanács elnökével beszélgetünk. Egyre többen ismerik fel a helyi, egészséges termék fontosságát. A részletekről a csíkszentmártoni Jánó Elemért kérdezzük. Majd a június közepén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Bár nem tudnak beleszolni a cukorrépa árába, mégis megéri ezzel foglalkozni. Keresztes Pap Géza csíkszentgyörgyi alpolgármester, cukorrépa termesztő válaszol kérdéseinkre. A becsületel gazdálkodók jogosan haragszanak a parlagon hagyott területek tulajdonosaira. A magyarfülpösi Pap Andrással készült interjúnk.

Gazdahírek

Az évszakhoz képest szokatlanul hűvös tavaszi időjárás lelassította a vegetáció fejlődését, a mezőgazdasági növénykultúrák is két-, háromhetes késésben vannak a fejlődéssel a sokéves átlaghoz képest. Még nagyobb baj viszont az, hogy a rendkívül bőséges virágzás alapján vártnál jóval gyengébb lesz a gyümölcstermés, mert a szeles, esős, hűvös időjárás miatt nem jártak a virágok beporzását végző rovarok. A csapadékos, hűvös időjárás a gyümölcsfák – főként az alma – esetében is kedvez a különböző kórokozók megjelenésének. A kulcsfontosságú kezeléseket most kell elvégezni. Az almafélék esetében a varasodás és a lisztharmat elleni valamint az alma molylepke elleni kezelést. (Székelyhon/Gazdaélet)

A zöldségtermesztőknek ígért támogatást őszre halasztották! A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (MADR) által március 25-én közvitára bocsátott, a védett területeken történő zöldségtermesztés 2021-re szóló programjának jóváhagyásáról szóló kormányhatározat-tervezet még nem alkalmazható! Adrian Oros földművelésügyi miniszter szerint az intézkedést „újratárgyalták”, és a pályázatok leadási határideje július 15-e. (hirek.agrointel.ro/Gazdaélet)

Elfogadta a kormány azt a határozatot, amely kiegészíti a 2018-ban megjelent 868-as számú kormányhatározatot, így az rendelkezik arról, hogy hogyan részesülhetnek a hazai bortermelők európai uniós támogatásban a 2023-ig tartó időszakban. A határozat a 2021-es pénzügyi évre vonatkozóan lehetővé teszi a bor lepárlását és tárolását a válságos időszakban valamint az érés előtti betakarítást, így enyhítve a Covid-19 világjárvány által előidézett válságot. A határozat módosítása lehetővé teszi a hazai piacon feleslegessé vált borkészlet csökkentését, illetve támogatja a bor tárolását. A most jóváhagyott intézkedések segítik azokat a bortermelőket, akiket negatívan érintettek a koronavírusjárvány terjedésének a megfékezése érdekében hozott korlátozó intézkedések. Az ehhez szükséges pénzösszeget az Európai Mezőgazdasági Alapból finanszírozzák a bortermelők megsegítése érdekében indított országos program révén. Románia 2023-ig 45.844.000 eurót használhat fel erre a célra. (partiumigazda.ro)

1990-ben még 3 millió hektárt öntöztek, idén csupán 740 ezer hektárt. 740 ezer hektár öntözésére kötöttek szerződést április végéig a gazdák és az Országos Talajjavító Hatóság (ANIF). Utóbbi ingyen bocsátja a mezőgazdasági termelők rendelkezésére a vizet, azonban annak nagy része elvész a fő elosztó csatornák leromlott állapota miatt. Az elfolyó víz a teljes mennyiség 50-70 százaléka között mozog, mondják a szakemberek. Az Országos Talajjavító Hatóság azt állítja, hogy jelenleg 1 millió hektár öntözésére van lehetőség, azonban ez egy erősen eltúlzott adatnak tűnik. Tavaly az öntözés számottevően enyhíthette volna a súlyos aszálykárokat, azonban erre mégis csak 500 ezer hektáron került sor. Az elmúlt időszakban lehetett hallani az öntözőrendszer teljes rehabilitációját célzó tervekről, azonban egyes szakemberek szerint ezek illuzórikusak. Legfeljebb 1,8 millió hektárt lehet gazdaságosan rehabilitálni. A 3 millió hektárig fennmaradó részen a rendszer annyira lepusztult állapotban van, hogy érdemesebb lenne nulláról kezdve teljesen újjáépíteni. Jelenleg egy hektár öntözése 700-750 euróba kerül. (Maszol/Gazdaélet)

Az átmeneti két évben (idén és jövőben) összesen 87 millió euróra lehet majd pályázni a kisgazdaságok támogatását célzó intézkedésnél. A pályázható összeg meg lesz osztva, az említett teljes összegből 26 millió euróra csak hegyvidéki kisgazdaságok pályázhatnak. Alapfeltétel, hogy a gazdaság nagysága (az SO, Standard Output értéke) 4000 és 12 ezer euró között legyen. Minden növénykultúrának hektáronként és minden állatfajnak, illetve állatkategóriának egyedenként megfelel egy bizonyos SO-érték, ennek teljes táblázata megtalálható lesz a pályázat végleges eligazító füzetében. Ezen értékeket alapul véve a gazda könnyen kiszámíthatja a gazdasága értékét, és megbizonyosodhat afelől, hogy a gazdaság minimális méretének feltételét teljesíti-e. Az intézkedés keretében gazdaságonként 15 ezer euró pályázható meg támogatásként, önrész nélkül. A pályázó gazdaságnak legkevesebb két éve kell szerepelnie a kifizetési ügynökség (APIA), illetve az állatorvosi hatóság nyilvántartásában. Magánszemélyként nem lehet pályázni, a pályázónak legkevesebb engedélyezett fizikai személyként (PFA), egyéni vállalkozásként vagy családi vállalkozásként kell bejegyeztetnie magát a cégbíróságon. A minimális két év régiségbe beleszámítódik az az időszak is, amikor a pályázó fizikai személyként szerepelt az APIA-nál vagy az állategészségügyi hatóság nyilvántartójában, illetve a községi gazdalajstromban. Egy egyszerű üzleti tervet kell készíteni, amelyben vállalni kell a gazdaság korszerűsítését, és bizonyos értékben termény-, illetve termékértékesítést. Az állattartással is foglalkozó pályázatoknál kötelező a trágyatároló megléte, illetve megépítésének vállalása a pályázat végső kifizetése előtt. A sikeres pályázó első részletként a támogatási összeg 75 százalékát kapja meg rögtön a kifizetési szerződés megkötése után, majd a második részletet legtöbb három év után. Feltétel, hogy az első kifizetés 20 százaléknyi értékének megfelelő összegben terményt vagy termést kell értékesíteni. Az állandó lakhelynek azon községben kell lennie, ahol a gazdaság található. Engedélyezett, hogy a pályázónak munkahelye is legyen, viszont annak vagy a községben, vagy annak 75 kilométeres körzetében kell lennie. Ha a pályázónak nincs saját területe, vagy gazdasága nem éri el a 4000 euró SO küszöbértéket, a bérleti szerződés is elfogadott. Ebben az évben, mivel lejárt a területalapú támogatási kérések letételének határideje, elfogadott a gazdaságok teljes átvétele is. (Háromszék/Gazdaélet)

Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro