• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9765 RON
  • USD4.6373 RON
  • GBP5.8018 RON
  • HUF1.2662 RON

GAZDAÉLET

A 2014 március 11-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek. Szombaton II. alkalommal szervezték meg Csíkszeredában a Magbörzét, a kertbarátok nagy találkozóját. Riportunk a helyszínen készült. Ezt követően kapcsoljuk a Marosvásárhelyi Meteorológiai Központot, ahonnan jövő keddig érvényes agro-meteorológiai előrejelzést hallhatnak. Majd a március közepén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. A mezőgazdasági munkából élőknek sok verejtéket kell letöröljenek a homlokukról. Id. Bálint Árpád firtosváraljai gazdálkodót kérdezzük. A sepsiszentgyörgyi pityókás kenyeret már Angliában is meg lehet vásárolni. Többek között erről is szó lesz sikertörténetünkben. Háromnegyed egy után lesz nyereményjáték, majd ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek:

Kihirdette Traian Băsescu államfő azt a törvényt, amely elővásárlási jogokkal nehezíti meg a román termőföld külföldi tulajdonba kerülését. A jogszabály módosítja a 2001-ben elfogadott 268-as számú földtörvényt. A kormány kezdeményezésére a parlament azért módosította ezt a jogszabályt, mert január 1-jétől megszűnt a külföldi magánszemélyek földvásárlását megakadályozó moratórium. Băsescu javaslatára a jogszabályba bekerült az a kölcsönösségi elv is, miszerint az Európai Unió más tagállamainak állampolgárai csak annyi földet vásárolhatnak Romániában, amennyit az ő országukban megvásárolhat egy román állampolgár is. (MTI)

Egy új kezdeményezés jóvoltából immár műholdképeken követhető a Föld erdőtakarójának változása. A szervezők reményei szerint az új eszköz tudatosabb környezeti, illetve beszerzési politikára ösztönözheti a kormányokat és a nagyvállalatokat. A Google e szolgáltatása az elmúlt közel 40 év műholdfelvételeit összegzi, segítségével a kutatók a földfelszín változásait vizsgálhatják. A rendszer jelenleg csak szűk partneri kör számára hozzáférhető. Az új erdőfigyelési rendszer létrehozásához szükséges kezdeti 25 millió dolláros beruházáshoz legnagyobb mértékben Norvégia, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok kormánya járult hozzá. A projekt egyik vezető partnere az ENSZ Környezetvédelmi Programja (UNEP). (MTI)

Több kínai beruházó kész átvenni több romániai farmot. Főként szarvasmarha-farmokról van szó, de vannak közöttük növénytermesztő gazdaságok is, nyilatkozta a Mediafaxnak Daniel Constantin mezőgazdasági miniszter. Hozzátette, nagyberuházókról van szó, egyiküknek egy 200.000 szarvasmarhát számláló farmja van. „Romániában egy nagyon nagy gazdaságban néhány ezer állatot tartanak. A beruházókkal folytatott tárgyalásokon rámutattunk, nem csupán eladni akarjuk farmjainkat, hanem fejleszteni kívánjuk azokat” – mondta Constantin. A miniszter úgy véli, hogy április végén fog elindulni Kína felé az első szarvasmarha-szállítmány. (Mediafax)

A Székelyföldön őshonos gyümölcsfajták megmentését, a hagyományos gyümölcstermesztés fellendítését célozza a székelyudvarhelyi Civitas Alapítvány új projektje, ugyanakkor facsemetéket, cserjéket is gyűjtenek a Böjte Csaba, ferences rendi szerzetes által működtetett csíkszentsimoni Mezőgazdasági Szakkollégium számára. A Tündérkert nevet viselő projektet a Magyarországi Vidékfejlesztési Minisztérium is támogatja. A begyűjtött növényeket március 29-én juttatják el Csíksomlyóra, ahol egy szentmise alkalmával Böjte Csaba megáldja azokat. Ezt követően az alapítvány tagjai illetve az önkéntes résztvevők a csíkszentsimoni otthon udvarán elültetik a cserjéket. (Asztalos Ágnes/Gazdaélet)

Mivel egyre nehezebben tudják egyénileg megoldani az áru eladását, a Brassó megyei kistermelők úgy döntöttek, hogy egyesületet hoznak létre. A főként hagyományos módon készített élelmiszereket nem elég a megye piacain árusítani, mert nem térül meg a befektetés – hangoztatják a kistermelők. Abban reménykednek, hogy az újonnan létrejött egyesületet a hatóságok támogatni fogják, és új piaclehetőséget teremtenek a számukra. A kistermelők főként a turisták által látogatott hétvégi vásárok létrehozását szeretnék szorgalmazni. Ezeken nagyobb a vásárlóerő, kelendőbbek a hagyományos módon készült húskészítmények, amelyeknek az áruk is borsosabb, a nagy üzletláncokban kapható hentesáruénál. A kiskereskedők arra alapoznak, hogy a tehetősebbek hajlandók több pénzt áldozni arra a termékre, ami házilag, hagyományos módon készült. (Petki Judit)

Április 22-éhez, a Föld napjához közeledve a székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal újból elindítja a Fogadj örökbe egy fát! elnevezésű programját. A Föld napján az eddigi, illetve a március 31-ig érkező kérések alapján az udvarhelyiek örökbe vehetik a fákat, csemetéket a városi parkban. Az örökbefogadásról oklevelet kapnak az úgynevezett tulajdonosok, és nevük a fák melletti fém plaketten szerepel majd. Az elmúlt években közel háromszáz sétatéri fát fogadtak örökbe, jelenleg pedig hatvan új igénylést tart nyilván a polgármesteri hivatal városgazdálkodási osztálya. Jelentkezni március utolsó napjáig lehet a polgármesteri hivatal 12-es számú irodájában, az örökbe fogadni kívánt fa helyének minél pontosabb megjelölésével. (Asztalos Ágnes/Gazdaélet)

Piaci árak Marosvásárhelyről:

Az akácméz kilója 26 és 27 lej, a vegyes mézzé 20 és 21 lej, a burgonyáé 2 lej 50 bani és 3 lej, a káposztáé 1 lej 50 bani és 2 lej 50 bani, a vöröshagyma kilója 3 és 4 lej, a fehér hagymáé 2 lej 50 bani és 3 lej, a foghagyma kilója 10 és 15 lej. A kápia kilója 10 és 11 lej, a paradicsomé és az uborkáé 9 és 10 lej, a csípős paprika darabja 50 és 80 bani, a gombáért 10 és 12 lejt kérnek. A zeller és a petrezselyem kilójáért viszont 6 és 7 lejt kell fizetni. A petrezselyemzöld és zellerzöld kötése 50 bani és 1 lej, a cékla kilója 3 lej, a jégcsapreteké 3 lej 50 bani és 4 lej, a fekete reteké 3 és 4 lej, a hónapos reteké 4 és 5 lej, a torma kilóját pedig 10 lejért vásárolhatjuk meg. A szárazpaszuly kilója 10 és 12 lej, a murokért és a karalábé darabjáért 2 és 3 lejt kérnek, a brokkoli kilója 10 lej, a tojás darabja ezen a héten 45 és 60 bani. Egy fej saláta 1 lej 50 bani és 3 lej 50 bani, a spenót kilóját 8 lejért kínálják. Az alma kilója 2 lej és 4 lej, a körtéé 4 lej és 5 lej 50 bani, a szőlőé 4 és 6 lej, a dióbélé 30 lej, a sajté 18 lej, az ordáé 9 lej, a tej litere 2 lej 50 bani és 3 lej. (Dobos Levente Szilveszter)

Játékunk kérdése:

Hányadik alkalommal szervezték meg a Csíki magbörzét?

Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2014 március 17-ig:

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro

 

Fotó: Mihály László (1, 2)