Az oltásellenesség mélyebb gyökerei – a szociálpszichológus válaszai
A mai Naprakészben egy igencsak megosztó témát hozok önöknek, az oltásellenességről fogunk beszélgetni. Egy veszélyes jelenségről, amelynek mélyebb gyökerei vannak, mint az összeesküvés-elméletek közösségi médiában való terjedése, bár kétségkívül összefügg azzal. De a legmélyebb pszichológiai gyökere a kontroll iránti igény.
Ma arról beszélgetünk, hogy miért alakul ki egyeseknél oltásellenesség, és milyen pszichológiai tényezők játszanak szerepet ebben a folyamatban. Beszélgetni fogunk arról, hogy hogyan lehet hatékonyan kezelni az oltásokkal kapcsolatos félelmeket és aggodalmakat pszichológiai szempontból. Arról, hogy mit és hogyan érdemes beszélni az oltásellenes ismerősökkel.
Nem az orvostudomány oldaláról közelítjük meg a kérdést, nem a vélt vagy valós mellékhatásokról beszélgetünk, hisz annyira bonyult ez, hogy egy nem szakember számára érthetetlen. És éppen ebből táplálkozik az oltásellenesség. Amely aggasztó méreteket öltő jelenség:
Romániában az oltatlanok 60 százaléka, a nagykorú népesség 28 százaléka zárkózik el kategorikusan az oltástól, az erdélyi magyarok esetében ezek az arányok 57, illetve 24 százalék, míg a Székelyföldön 65, illetve 40 százalék. A lakosság 47 százaléka fél az oltás mellékhatásaitól.
De mi áll a félelem, az elutasítás, a jobban tudás hátterében? Hogyan közelíthető az elit és a társadalom többi része? Hogyan csökkenthető az államhatalommal szembeni bizalmatlanság, merthogy erről is beszélnünk kell. Jönnek a válaszok is. Síklaki István szociálpszichológus a vendégem.