GAZDAÉLET
A 2014 február 25-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek. Nem rózsás a gazdálkodók élete, de ha a munkát szeretettel végezik elviselhetőbb a sok nehézség. Kádár Béla alsórákosi gazdálkodóval beszélgetünk. Ezt követően a gazdasszonyokat és a konyhában otthonosan mozgó férfiakat látjuk el hasznos tanácsokkal. Tătar Florin kebeleszentiványi epertermesztő egész télen gyűjtötte a hecsedlit, amiből lekvárt és szörpöt készített. Tapasztalatait velünk is megosztja. Több állattal jövedelmezőbb az állattenyésztés. De a feltételek mellett szakmai tudásra is szükség van. Sikertörténetünkben Geréb Ignác ülkei farmer válaszol kérdéseinkre. Méhészkedő hallgatóinkat a márciusi tennivalókra emlékeztetjük. Háromnegyed egy után lesz nyereményjáték, majd ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.
Gazdahírek:
A román állampolgárok földvásárlási előjogát védi a képviselőház által elfogadott törvény. Eszerint az európai uniós polgárok és jogi személyek csak a saját országukban létező földvásárlási korlátok között vásárolhatnak termőföldet Romániában. Az átdolgozott törvényszövegbe az is bekerült, hogy az országhatár 30 kilométeres körzetében található földterületeket csak a védelmi minisztérium jóváhagyásával lehet eladni. Ez utóbbi korlátozás a román állampolgárok közötti adásvételre is vonatkozik. Daniel Constantin agrárminiszter szerint a törvény jelenlegi formájában egyszerűsíti a földterületek adás-vételének folyamatát, ugyanis a területet áruba bocsátó személynek csak a polgármesteri hivatalnál kell bejelentenie ajánlatát, melyre az önkormányzat postai úton kiküldi a jóváhagyást. (MTI/RADOR)
A szabályozásban nem, az eljárásban viszont némiképp módosult a területalapú támogatások igénylése. Ezután a gazdáknak személyesen kell benyújtaniuk a támogatási kérelmet a legközelebbi Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökséghez. A kérések kitöltésében továbbra is segítséget nyújtanak a polgármesteri hivataloknál, közbirtokosságoknál vagy szakmai egyesületeknél. A támogatás igényléséhez legalább 1 ha megművelt szántó- vagy gyepterület szükséges – ahol a parcellák mérete nem lehet kisebb, mint 0,3 ha, szőlő és gyümölcsös esetében pedig 0,10 ha -, a legelőket pedig továbbra is le kell fedni állattal. Az igényléseket március 1. és május 15. között lehet benyújtani, a határidő lejártát követően pedig még további 25 napon keresztül – igaz, napi 1%-os büntetés árán, amit a támogatás értékéből vonnak le. (Gazdaélet)
A húsipari termékek akár 50 százalékos drágulásához, számos romániai húsfeldolgozó kisüzem bezárásához vezethet az Európai Parlament nemrégiben elfogadott, árucímkézésre vonatkozó ajánlása, amely kötelezővé teszi a piacon forgalomba hozott hústermékek eredetének, az állat származási és feldolgozási helyének feltüntetését. Amennyiben az ajánlásra az Európai Bizottság is rábólint, a román húsfeldolgozók több százezer eurót kellene befektessenek olyan számítógépes nyilvántartó rendszerekbe, melyek lehetővé tennék a feldolgozandó hústermékek eredetének és feldolgozási helyének visszakövetését. A jelenlegi 24 százalékos áfa miatt egyre nagyobb mértékű az adócsalás az ágazatban. Az elmúlt két évben például 71 ezer tonna sertéshús után nem fizettek adót, és csak 2011-ben legalább 230 millió euró vesztesége volt az államnak a húsipari adócsalás miatt. A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy a gyengülő vásárlóerő miatt jelentősen csökkent a húsipari termékek fogyasztása, illetve a kereslet az olcsóbb készítmények irányába tolódott el. Ugyanakkor a piac mintegy 65 százalékát az importáru teszi ki. (Krónika/Gazdaélet)
Csütörtökön, február 27-én délután 5 órától Marosvásárhelyen a Bolyai Klubban kerül bemutatásra a „Hegyi kaszálók – Biodiverzitás és hagyományos gazdálkodás” című film. A Juhász Ágota és Demeter László forgatókönyve alapján készült dokumentumfilm az ember és természet szoros kapcsolatát mutatja be. A kaszálók művelése, a szénacsinálás az egyik legerősebb kapocs ember és természet között. A film ezt a kapcsolatot mutatja be, egy természetközeli, ökológiai szempontból fenntartható életforma szépségeit és társadalmunk felelősségét annak megtartásában. Az eseményre a Milvus Madártani és Természetvédelmi Csoport szervezésében kerül sor. (Bolyai Klub/Gazdaélet)
A nagyvilágban élő magyar pékek és cukrászok ünnepe lesz március 6-a és 8-a között, a SYMA Csarnokban Budapesten. A „Magyar Pékek – Cukrászok Világtalálkozójának” ötlete Székelyfölről indult, a székelyudvarhelyi PanGastRo Egyesülettől. A Magyar Pékszövetség és a Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestülete, valamint az anyaországi szakemberek szakmai szövetségei szervezőként csatlakoztak a közös ügyhöz. A találkozón a magyarországi szakemberek mellett, a határon túli pékek és cukrászok is jelen lesznek. Reményeik szerint a találkozó méltó keretet biztosíthat egy virtuális „pék, cukrász szakmai nemzetegyesítéshez”. Mert egy nemzet erejét az összetartozás ápolása adja, a szakmai összetartozás pedig erős pillére lehet az egymás iránti tiszteletnek. (PanGastroRo Egyesület/Gazdaélet)
Idén XII. alkalommal szervezik meg a Nyárádszeredai Kertésznapokat. A március 1-én, reggel 8 órakor kezdődő rendezvényen cégbemutatók és szakmai előadások zajlanak. Közben termékbemutató, vásár, magbörze és könyvstand is várja az érdeklődőket. A hazai és magyarországi cégek, vállalkozók mellett a Budapesti Corvinus Egyetem Nyárádszeredai tagozatának diákjai, valamint a Sapientia EMTE kertészmérnök-szakos diákjai is bemutatkoznak. A művelődési házban megtartott kertésznapra a kiállítók ma délutánig még jelentkezhetnek a bocskai@lorinfo.ro e-mail címen valamint a 0265-576-096-os telefonszámon. (Gazdaélet)
Ma este 7 órától “Érdekes és védett rovarok Erdővidéken” címmel kerül sor vetítettképes előadásra. Az előadást Dr. Máthé István biológus, egyetemi adjunktus tartja az Erdővidék Múzeuma Kászoni Gáspár termében. Házigazda: Demeter Zoltán. (Gazdaélet)
Piaci árak Marosvásárhelyről:
Az akácméz kilója 26 és 27 lej, a vegyes mézzé 20 és 21 lej, a burgonyáé 2 lej 50 bani és 3 lej, a káposztáé 1 lej 50 bani és 2 lej 50 bani, a vöröshagyma kilója 3 és 4 lej, a fehér hagymáé 2 lej 50 bani és 3 lej, a foghagyma kilója 10 és 15 lej. A kápia kilója 10 és 11 lej, a paradicsomé és az uborkáé 9 és 10 lej, a csípős paprika darabja 50 és 80 bani, a gombáért 10 és 12 lejt kérnek. A zeller és a petrezselyem kilójáért viszont 6 és 7 lejt kell fizetni. A petrezselyemzöld és zellerzöld kötése 50 bani és 1 lej, a cékla kilója 3 lej, a jégcsapreteké 3 lej 50 bani és 4 lej, a fekete reteké 3 és 4 lej, a hónapos reteké 4 és 5 lej, a torma kilóját pedig 10 lejért vásárolhatjuk meg. A szárazpaszuly kilója 10 és 12 lej, a murokért és a karalábé darabjáért 2 és 3 lejt kérnek, a brokkoli kilója 10 lej, a tojás darabja ezen a héten 45 és 60 bani. Egy fej saláta 1 lej 50 bani és 3 lej 50 bani, a spenót kilóját 8 lejért kínálják. Az alma kilója 2 lej és 4 lej, a körtéé 4 lej és 5 lej 50 bani, a szőlőé 4 és 6 lej, a dióbélé 30 lej, a sajté 18 lej, az ordáé 9 lej, a tej litere 2 lej 50 bani és 3 lej. (Dobos Levente Szilveszter)
Játékunk kérdése:
Miből készített a télen lekvárt és szörpöt Tătar Florin kebeleszentiványi epertermesztő?
Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2014 március 3-ig:
540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro