Közlekedésbiztonság – a magas halálozási arány még mindig komoly figyelmeztetés
Ma egy fontos és égető témát járunk körbe, nemrégiben az Európai Bizottság közölte a 2023-as előzetes számadatokat a közúti balesetekről az EU-ban. Talán nem meglepő, de a számok sajnos még mindig aggasztóak. Bulgária és Románia sajnos az élen járnak a legmagasabb halálozási aránnyal, ami mindenképpen komoly figyelmeztetés számunkra. És az sem titok, hogy az uniós átlag még mindig magas, 46 haláleset egy millió lakosra vetítve. De mi állhat a háttérben? Hogyan befolyásolja a közlekedésbiztonságot az utak és az infrastruktúra állapota? Tudjuk, hogy a közúti balesetek több mint fele vidéki utakon történik, és mindössze 8%-uk az autópályákon. Ez az adat kihívás elé állít minket: vajon kevesebb autópálya, kevesebb baleset? Erről is beszélünk majd a mai adásban.
Egyre növekszik az autósok száma az utakon, és vele együtt sajnos a baleseteké is. De mennyire hatékonyak ekkor a sebességkorlátozások és más közlekedési szabályok betartását ellenőrző intézkedések? Erről is esik majd szó. Az okostelefonok és más elektronikus eszközök használata vezetés közben is komoly problémát jelent. Van-e hatékony módszer ezek korlátozására, és milyen hatásaik vannak a közlekedésbiztonságra? Ezt is megvitathatjuk.
Az alkohol és a kábítószerek szintén súlyos problémát jelentenek a közúti közlekedésben. De beszélünk-e eleget erről a kérdésről? És mennyire elterjedtek ezek az anyagok a sofőrök körében? És amikor már a jövőbe tekintünk: hogyan fogja befolyásolni az autonóm járművek terjedése a közlekedésbiztonságot? És milyen kihívásokkal kell szembenéznünk ebben az összefüggésben?
Többek között ezekre keressük a választ a mai adásban. Ne maradjon le, hiszen a közúti biztonság mindenkit érint! Sándor Gábor, a közlekedési minisztérium volt államtitkára, közlekedésbiztonsági szakember a vendégem.