• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR5.0959 RON
  • USD4.2958 RON
  • GBP5.8854 RON
  • HUF1.3380 RON

Kincses Kálmán lelkésznek szívügye a hagyományápolás

Székelyszenterzsébet református lelkésze járt nálunk nemrég a stúdióban, akit annak kapcsán kerestünk meg, mint már arról beszámoltunk, hogy a Hargita megyei település jelentős esemény helyszíne volt, Kóré Géza emléknapot és cigánytánc csoportok találkozóját tartották itt, az Élő Parázs Program részeként.

Kincses Kálmán maga is közösségszervező a lelkészi teendői mellett, közel áll a néptánchoz, és Kóré Géza cigányprimást is természetesen személyesen ismerte, tisztelte, és jó kapcsolatban állt vele. Mint már írtuk korábban, Kóré Géza nemcsak tehetséges népi zenész volt, hanem összefogta a közösséget, táborokat szervezett, és sokat tett a roma lakosságért. Ő volt a legaktívabb a faluban a cigány közösség mozgatásában, véli Kincses Kálmán, aki azt is elmondta: e rendezvény megszervezésével a Kóré Géza-féle hagyatékból vettek fel egy vonalat András Lóránd Hargita megyei tanácsossal és Makkai Péter lelkésztársával, akiket szintén megszólaltattunk már ebben a témában.

Meghívottunk neje, Kincses Olga hivatásos táncos volt, a Magyar Állami Népi Együttes tagja, Szenterzsébeten húsz évig oktatott, több generáció kikerült a keze alól, így hát a néptánc közel áll férje szívéhez. Kincses Olga nővére, Lőrincz Hortenzia, a magyar elitáncosok egyike is ott volt a találkozón, és örömmel összeállított egy koreográfiát a szenterzsébeti csapatnak.

Köszönjük Kincses Kálmán lelkésznek, hogy elfogadta meghívásunkat, és befáradt a stúdióba, a több témát kimerítő beszélgetés idén november 16-án hangzott el a rádióban, és itt hallgatható meg újra: