Intenció vagy vágy a párbeszéd? – Tasnádi József installációja a K’arte Galériában
Az installáció a művészi megnyilvánulásnak az a formája, amely által a képzőművész kritikát fogalmaz meg a társadalom, a politikum irányába, felkiáltójelként fogalmazza meg észrevételeit valamely jelenséggel, történéssel kapcsolatban. A különböző tárgyak egymás mellé helyezése, egyfajta történetiség kialakítása, kérdések megfogalmazására is alkalmas, a néző saját szűrőjén keresztül tesz hozzá az értelmezéshez, a megfejtéshez.
Tasnádi József képzőművésznek, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem professzorának installációja jelenleg a K’arte Galériában látható Marosvásárhelyen. Tasnádi József installációkat, video installációkat készít elsősorban, a világról, környezetünkről, saját magunkról kialakított véleményét ezzel a megnyilvánulási formával fejezi ki legjobban.

Tárgyai, amelyeket felhasznál, nem feltétlenül azonos módon állnak kapcsolatban egymással. Ugyanakkor fontos a környezet is, amelyben ezek interakcióba lépnek. A művészi gondolat, a tárgyak változatossága alakítja a mondanivalót. A művész jelen esetben a párbeszéd, a kommunikáció létrejöttének feltételeit taglalja.
Középpontban, egy vörös szőnyegen elhelyezett megafont látunk szembeállítva egy húsdarálóval. Azonos a forma, azonos a jelrendszer, és az is, amit ez a két tárgy hordoz, kifejez: az erőszakot. Akár. Az installációt egy szöveg kíséri, Nichita Stănescu költőnek egy, a párbeszédről alkotott kísérlete. A tárgyegyüttesek közösen hordozzák az üzenetet, a művész fejében megfogant gondolatot.
Tasnádi József képzőművésszel gondolkodunk a párbeszéd lehetőségeiről.
Szerkesztő: Szuszámi Zsuzsa


