• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9765 RON
  • USD4.6373 RON
  • GBP5.8018 RON
  • HUF1.2662 RON

GAZDAÉLET

A 2014 január 7-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek. Az állattenyésztésben nincs vasárnap, nincs ünnepnap. De a befektetett munka megtérül. Csala Szabolcsot a székelyzsombori Tejszövetkezet elnökét kérdezzük. A székelyzsombori Mátyás Árpád és családja állattenyésztéssel foglalkozik. A nehézségek ellenére látnak jövőt benne. Ezt követően kapcsoljuk a Marosvásárhelyi Meteorológiai Központot, ahonnan jövő keddig érvényes agro-meteorológiai előrejelzést hallhatnak. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos praktikákkal szolgálunk. A mosott málélisztből készült puliszka egészségesebb – állítja Juhász Ilona nagyernyei háziasszony. Műsorunk második felében a gyergyóújfalusi Elek István hegedűkészítővel és feleségével, Erzsike nénivel beszélgetünk a múltról és jelenről. Háromnegyed egy után lesz nyereményjáték, majd ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek:

Január elsejétől újabb adót kell fizetniük a jogi személyiséggel rendelkező mezőgazdasági termelőknek. Az úgynevezett “különleges építmények”-re kivetett adóról van szó. Ezt az adót többek között az istállók, melegházak, gabonaraktárak, halastavak után kell majd fizetni. Az adót az építmények hivatalosan becsült értékének másfél százalékában állapították meg. (Kolozsvári Rádió/Rador)

Uniós standardoknak kell megfelelniük január elsejétől a tejtermelőknek. A gazdáknak szigorúbb higiéniai előírásokat kell tiszteletben tartaniuk, mint eddig, másként nem adhatják el a megtermelt tejet. Tavaly 41,8 tized millió hektoliter volt a teljes tehéntej-termelés az országban, ami 4,4 tized százalékos visszaesést jelent az egy évvel korábbi adathoz képest – közölte az Országos Statisztikai Hivatal. (Agerpres)

A földeladásra vonatkozó moratórium megszűnése előtt alig két héttel, gyors ütemben fogadta el a román képviselőház a mezőgazdasági külterületek adás-vételére vonatkozó új szabályozást. Eszerint a bérlőknek, a szomszédoknak és az államnak van elővásárlási joga a földterület eladása során. Románia az uniós csatlakozás során azt vállalta, hogy 2014. január 1-jétől lehetővé teszi, hogy az Európai Unió állampolgárai magánszemélyként mezőgazdasági birtokot vásárolhassanak Románia területén. Piaci elemzők szerint Romániában a mezőgazdasági területek közel 10 százaléka külföldi tulajdonban van, mivel a törvények lehetővé tették, hogy a Romániában bejegyzett cégek mezőgazdasági területet vásároljanak. Az ország déli és nyugati térségében így már régóta elkezdődött a földek ilyen típusú felvásárlása. (Gazdaélet)

Elemzők szerint 15 százalékkal drágulhat idén a búza. 2013-ban a román gazdaság annyi búzát termelt, hogy két országot is el tudna látni vele. Június és szeptember között 377 millió euró értékben adtak el külföldre búzát a gazdák, mely az elmúlt 7 évet tekintve rekordmennyiségnek számít. Idén azonban száraz év következik, előreláthatóan kevés lesz a gabona, ami annak drágulását eredményezi. A tavaly egy tonnát 139 euróért lehetett megvásárolni. (DIGI24)

A szakhatóságok összesítése szerint 2013-ban leggyakrabban a szigorúan védett vadak, főként medvék törtek be gazdaságokba és az esztenákra, valamint tettek kárt a termésben. A Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökséghez év végéig 134 vadkárról érkezett panasz. Ezeknek többségét medvék okozták, a legtöbb esetben teheneket öltek meg. A legnagyobb pusztítást azonban a farkasok okozták, novemberben 27 juhot tépett szét három farkas Felcsíkon, Csíkmadaras és Csíkdánfalva közelében. A védett vadak, a medvék, a farkasok, a hiúzok és a vadmacskák által okozott károkért a környezetvédelmi minisztérium kártérítést fizet, de ez a folyamat lassú, a gazdák nagyon későre kapnak majd kártérítést. Okoztak károkat a vaddisznók is, de mivel ezek nem védett vadak, kevesebb bejelentés érkezik, kevés az esély arra, hogy a gazdák kártérítést kapjanak a vaddisznók által tönkretett termés miatt. (Dobos László)

Egyre népszerűbb a „Közösség által támogatott mezőgazdaság” elnevezésű székelyudvarhelyi kezdeményezés. A kölcsönös bizalomra épülő, helyi termelők és fogyasztók bevonásával zajló projektben már 30 család vesz részt. Ha rövid időn belül még tíz megrendelő jelentkezne, újabb termelőt is keresnének, hogy negyven család asztalára juthasson egészséges házi zöldség. A projekt lényege, hogy egy helyi termelő, a malomfalvi Magyari Katalin 26 áras területén termesztett zöldségeivel több városi családot lát el. Az első évben mintegy huszonötféle, tájegységünkre jellemző vegyszermentesen gondozott zöldségfélét termelt meg. Ez egy kölcsönös bizalomra épülő együttműködés, amely azt feltételezi, hogy a megrendelők egész évben támogatják a termelőt, bármilyen legyen a termés. A biztos résztvevők november végén szerződést írtak alá, amely szerint 200 lejes előleget, majd havonta 127 lejt fizetnek a termelőnek, ezért cserébe hetente egy-egy kosár vegyszermentes zöldséget kapnak. A projekt sikere további terveket is szült: a jövőben bevonnának tejtermelőt és gyümölcstermesztőt is, ezen kívül a Székelyföld más városaiban is meghonosítanák a mozgalmat. (Krónika)

Piaci árak Marosvásárhelyről:

Az akácméz kilója 26 és 27 lej, a vegyes mézzé 20 és 21 lej, a burgonyáé 1 lej 50 bani és 2 lej 50 bani, a káposztáé 80 bani és 1 lej, a vöröshagyma kilója 4 és 6 lej, a fehér hagymáé 2 lej 50 bani és 3 lej, a foghagyma kilója 10 és 15 lej. A kápia kilója 10 és 12 lej, a paradicsomé 10 lej, a csípős paprika darabja 50 és 80 bani, a gombáért 10 és 12 lejt kérnek. A zeller és a petrezselyem kilójáért viszont 6 és 7 lejt kell fizetni. A petrezselyemzöld és zellerzöld kötése 50 bani és 1 lej, a cékla kilója 2 és 3 lej, a jégcsapreteké 3 lej 50 bani és 4 lej, a fekete reteké 3 és 4 lej, a torma kilóját pedig 10 lejért vásárolhatjuk meg. A sütőtök kilóját 2 lejért kínálják. A szárazpaszuly kilója 10 és 12 lej, a murokért és a karalábé darabjáért 2 és 3 lejt kérnek, a brokkoli kilója 10 lej, a tojás darabja ezen a héten 45 és 60 bani. Az alma kilója 2 lej és 4 lej, a körtéé 4 lej és 5 lej 50 bani, a szőlőé 4 és 6 lej, a dióbélé 30 lej, a sajté 18 lej, az ordáé 9 lej, a tej litere 2 lej 50 bani és 3 lej. (Dobos Levente Szilveszter)

Játékunk kérdése:

Hány hangszert készített a gyergyóújfalusi Elek István hegedűkészítő?

Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2014 január 13-ig:

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro