• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9752 RON
  • USD4.5471 RON
  • GBP5.9437 RON
  • HUF1.2412 RON

GAZDAÉLET

A 2014 január 21-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek. Bár egyre nehezebb a gazdálkodás, a magyarhermányiak kitartanak az állattenyésztés mellett. Pető Irén gazdasszonyt kérdezzük. Ezt követően kapcsoljuk a Marosvásárhelyi Meteorológiai Központot, ahonnan jövő keddig érvényes agro-meteorológiai előrejelzést hallhatnak. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos praktikákkal szolgálunk. Egységben az erő – szoktuk mondani. Magyarzsákodon még segítik egymást a gazdálkodók. Eredményes a Pogány-Havas Kistérségi Társulás. Rodics Gergely ügyvezető igazgatóval beszélgetünk múltról és jelenről, a megvalósításokról és tervekről. Háromnegyed egy után lesz nyereményjáték, majd ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek:

Módosítani fogja a kormány a mezőgazdasági területek eladásáról rendelkező törvényt, miután Traian Basescu államfő kérte a dokumentum újravizsgálását. Az új változat szerint, a vásárló nem kaphatná meg a területet annál olcsóbban, mint amennyi az eredeti eladási ajánlat. Ugyanakkor a 30 hektárnál nagyobb területek elidegenítésére külön bizottságot kell létrehozni. Az elképzelés szerint nem kellene felszámolni az Állami Birtokok Ügynökségét, aminek elsőbbséget biztosítanak a vásárlásnál. A tervek szerint február 12-e körül küldenék a törvényt Traian Basescuhoz, kihirdetésre. (Rador)

Február 15-ig átutalják a mezőgazdasági támogatásokat, hogy a gazdák megkezdhessék a tavaszi növények ültetését – nyilatkozta Daniel Constantin mezőgazdasági miniszter. Hozzátette: az államelnök már kihirdette a mezőgazdasági Befektetési Alapok Törvényét, a minisztérium pedig ösztönözni fogja önkéntes társulások létrejöttét befektetési alapok keretében egy biztosítási díj bevezetésével. (Agerpres)

44 és fél millió lej támogatásban részesülnek a méhészek. A pénzt a következő három évben a mezőgazdasági minisztérium illetve az Európai Unió költségvetéséből biztosítják. A támogatás új kaptárok beszerzésére, gyógyszerek vásárlására, valamint a méz minőségét igazoló fizikai-kémiai elemzésekre igényelhető. A kérvényeket augusztus elsejéig lehet benyújtani. (Agerpres)

Legkevesebb 20 százalékkal drágulhatnak februártól a piacokon árusított tej és a tejtermékek – állítják az ágazat szakemberei. A tejtermelők azt mondják az Európai Unió újabb szigorítása miatt kénytelenek emelni az áraikon. A vonatkozó uniós előírások ugyanis arra kényszerítik őket, hogy havonta végezzék el a termékeik laboratóriumi vizsgálatát, ami 180 lejes plusz költséget ró a tejtermelőkre. A hatóságok szerint hozzávetőlegesen 40.000 tejtermelő értékesíti a piacokon a termékeit. Romániában évente 2 millió tonna tejet állítanak elő. (Mediafax)

Az étkezési gomba termesztése a romániai mezőgazdaság egyik legjövedelmezőbb ágazatának számít – állítják a Gombatermesztők Országos Szövetségének (ANPCR) képviselői. A tavalyi adatok szerint a romániai termelők 20 ezer tonna étkezési gombát értékesítettek, az össztermés több mint 30 százaléka – körül-belül 7.000 tonna – Szilágy megyéből származik. A változó étkezési szokásoknak köszönhetően az utóbbi tíz évben Romániában jelentősen nőtt a termesztett gomba iránti kereslet. Az országban körülbelül 40 kisebb gombatermesztő farm működik, a hazai termelés azonban nem fedezi a romániai szükségletet így az importból származó mennyiség az elmúlt évben már 6 ezer tonnát tett ki. (Gazdaélet)

Több mezőgazdasági élelmiszert exportáltunk a tavaly, mint amennyit behoztunk. 2012-höz képest ez 24,5 százalékos javulást jelent. 2013-ban főleg a búza iránt volt nagy a kereslet. A külföldi országok két és félszer vásároltak fel többet, mint egy évvel korábban, emellett nagy mennyiséget exportáltunk kukoricából, dohánytermékekből és zabból. Az importnál a sertéshús, a pékipari és péktermékek, valamint a tejtermékek és csokoládé foglalja el a fő helyet. (Gazdaélet)

Uniós viszonylatban a negyedik helyet foglalja el Románia a tavalyi uborkatermés szempontjából – ennél már csak a spanyolok, a hollandok és a franciák jobbak. Export tekintetében viszont már hátrébb vagyunk. 2013-ban 102.000 tonnányi termett itthon – derül ki az Eurostat adataiból. Hiába azonban a jó termés, ha nem tudjuk értékesíteni: export tekintetében – ahol szintén Hollandia és Spanyolország vezet – már csak a 9. helyezést éri el Románia. (7határ)

A méhek száma évek óta fogyatkozik, nincs elég házi méh a mezőgazdasági növények beporzásához az európai országok többségében. A kutatók a csökkenést a rovarirtók és a betegségek számlájára írják. Eközben a bioüzemanyag termelését szolgáló növényekkel – repcével, napraforgóval és szójával – beültetett területek nagysága 2005 és 2010 között majdnem egyharmadával növekedett. Európából összesen 13,4 millió kolónia, azaz körülbelül hétmilliárd méh hiányzik most. Magyarország azok közé a szerencsés európai országok közé tartozik, ahol a beporzáshoz szükséges házi méhek 75-90 százaléka rendelkezésre áll. Ugyanilyen kedvező a helyzet Olaszországban, még több a méh Norvégiában, Írországban, Portugáliában, a balkáni országok többségében. A szükségletekhez képest a legkevesebb házi méh Moldovában él. (MTI)

Hargita Megye Tanácsának Vidékfejlesztési Egyesülete díjazta azokat a diákokat és osztályközösségeket, amelyek sikeresen vettek részt az elmúlt esztendőben lebonyolított Kiskertész programban. A program keretében a diákok és az iskolák különböző vetőmagokat igényelhettek. Minden gyerek, aki elveteményezte otthon a magokat, egy fogalmazást kellett írjon a munkafolyamatokról. 19 diákot díjaztak, akik egyenként 250 lejes ajándékcsomagot vehettek át. A programba két iskola is benevezett, ők 500-500 lej értékben didaktikai felszereléseket kaptak. Pálpatakán, Fenyőkúton, Szentábrahámon, Csíkkozmáson, Csíkszentmártonban, Csíkszeredában, Csíkkarcfalván és Maroshévízen már átvették a díjakat a kiskertészek. (Gazdaélet)

Idén emeletes piac építését tervezik Marosvásárhelyen. Az építési költségeket uniós forrásokból fedezik, ami eléri a 2 millió eurót – nyilatkozta Vasile Filimon, a marosvásárhelyi piacigazgatóság vezetője. Az emeletes piac a jelenlegi kövesdombi piac helyére épül majd, és ez lesz az év legnagyobb projektje. Az új piacnak a korábbi elképzelések szerint földalatti parkolót terveztek volna, de úgy döntöttek, elvetik ezt az ötletet, és inkább a földszinten valamint az emeleten alakítanak ki parkolót. (marosvasarhelyi.info)

Piaci árak Marosvásárhelyről:

Az akácméz kilója 26 és 27 lej, a vegyes mézzé 20 és 21 lej, a burgonyáé 1 lej 50 bani és 2 lej 50 bani, a káposztáé 80 bani és 1 lej, a vöröshagyma kilója 4 és 6 lej, a fehér hagymáé 2 lej 50 bani és 3 lej, a foghagyma kilója 10 és 15 lej. A kápia kilója 10 és 12 lej, a paradicsomé 10 lej, a csípős paprika darabja 50 és 80 bani, a gombáért 10 és 12 lejt kérnek. A zeller és a petrezselyem kilójáért viszont 6 és 7 lejt kell fizetni. A petrezselyemzöld és zellerzöld kötése 50 bani és 1 lej, a cékla kilója 2 és 3 lej, a jégcsapreteké 3 lej 50 bani és 4 lej, a fekete reteké 3 és 4 lej, a torma kilóját pedig 10 lejért vásárolhatjuk meg. A sütőtök kilóját 2 lejért kínálják. A szárazpaszuly kilója 10 és 12 lej, a murokért és a karalábé darabjáért 2 és 3 lejt kérnek, a brokkoli kilója 10 lej, a tojás darabja ezen a héten 45 és 60 bani. Az alma kilója 2 lej és 4 lej, a körtéé 4 lej és 5 lej 50 bani, a szőlőé 4 és 6 lej, a dióbélé 30 lej, a sajté 18 lej, az ordáé 9 lej, a tej litere 2 lej 50 bani és 3 lej. (Dobos Levente Szilveszter)

Játékunk kérdése:

Mikor alakult meg a Pogány-Havas Kistérségi Társulás?

Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2014 január 27-ig:

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro