• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9764 RON
  • USD4.6500 RON
  • GBP5.8180 RON
  • HUF1.2774 RON

GAZDAÉLET

A 2013 december 3-án jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek. Egészségünk érdekében fel kéne hagyni a génmódosított növények termesztésével, és olyan módszereket kell találni, amelyekkel egészséges táplálékot állíthatunk elő. Ezt követően a gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos praktikákkal szolgálunk. Szinte lehetetlen a kis cégek termékeivel bekerülni a multinacionális cégekhez. De egy jó ötlet sokat segíthet. Bíró Jolán vállalkozóval beszélgetünk. Csíkszeredában gyógynövény-ismereti előadássorozat indult. Havi egy alkalommal hallgathatják Maczalik Ernő csíkkarcfalvi biológust. Háromnegyed egy után lesz nyereményjáték, majd ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek:

Elfogadták a mezőgazdasági minisztérium költségvetését a Parlament szakbizottságai. A tárca jövő évben majdnem 8 százalékkal – szinte 6 milliárd lejjel – kap többet, mint idén. Összköltségvetése megközelítőleg 19 és fél milliárd lej – ez a bruttó hazai össztermék nem egészen 3 százalékát jelenti. Daniel Constantin mezőgazdasági miniszter azt mondta, alapokat kell a gazdálkodók rendelkezésére bocsátaniuk annak érdekében, hogy beruházásokat indítsanak és növeljék a termelést. A gazdák állami támogatására 2,36 milliárd lejt különítettek el. (Agerpres)

Megközelítőleg 54 millió euró folyik be évente Hargita megyébe az Európai Unió által biztosított területalapú támogatásokból, így a megye az országos lista első helyén áll. Ezen kívül az ügynökséghez évente további 10 millió euró is érkezezik, amelyet a hegyvidéki hátrányos helyzetű övezetben gazdálkodóknak utalnak ki. A statisztikai adatok szerint amióta Románia belépett az Európai Unióba, az APIA mintegy 300 millió eurót kapott, amelyet a megyei ügynökség a vidék és a gazdaságok fejlesztésére fordított. (Prima Rádió)

A Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség idén összesen 2.160 Hargita megyei kérelmező, és több mint 14 ezer földparcella esetében vizsgálta felül a juttatás igénylésekor vállalt kötelezettségek betartását. Szinte minden gazda területeit műholdas ellenőrzés alá vonták, de mivel a többség agrár-környezetgazdálkodási támogatást is igényelt, helyszíni terepszemléket is végeztek a Hargita megyei APIA ellenőrei. Sok szabálytalanságot nem találtak az ellenőrök, de azt tapasztalták, hogy a több mint 30 ezer, támogatást igénylő gazdák egy része – igaz, ők vannak kevesebben – nem mezőgazdasági céllal, csupán a támogatásért kaszálja földjeit. A leggyakoribb szabálytalanságnak a hibásan berajzolt parcellák számítanak Hargita megyében, de az is előfordul, hogy beerdősödött, bebokrosodott kaszálókra, legelőkre is támogatást kértek tulajdonosaik. Utóbbiak esetében a gondozatlan területeket kivonják a támogatás alól, de olyan szabálytalanságok is vannak, amelyek a támogatás teljes megvonását eredményezik. (Székelyhon.ro)

Barcarozsnyó közelében rohamosan kezdtek kiszáradni a fenyő fajták. A Brassói Erdészeti Egyetem és a Brassói Erdészeti Kutatóintézet szakembereinek javaslatára eddig már majdnem 400 fát vágtak ki. A kiszáradást az utóbbi években tapasztalt aszállyal magyarázzák. Az élettelen tűlevelűek az erdő élő részét is veszélyeztetik. Az érintett terület majdnem 1,2 hektárt tesz ki, de a teljes nagyerdő 6,5 hektáron fekszik. Ezek a fák többnyire százévesnél is idősebbek és még az Osztrák-Magyar Monarchia idején lettek ültetve. A kivágott fák helyére tavasszal lombhullató fákat és fenyőfajtákat ültetnek majd – ígérik a barcarozsnyói Erdészeti Hivatal vezetői. Hasonló helyzet állt elő Brassó környékén, illetve Alsó- és Felsőtömös és Keresztényfalva közelében is, ahol szintén ki kellett vágni a kiszáradt fenyőket. (Petki Judit)

Valószerűtlenül alacsony a káposzta ára az ország észak-nyugati részében. A Nagykároly környéki falvakban például akár három-négy baniért is lehet káposztát vásárolni, ha legalább 50 – 60 kiló szükséges, de még így is nehéz eladni a több száz tonnára becsült mennyiséget. Van olyan gazda, aki több tonna káposztát etet meg az állatokkal, mások pedig ott hagyják a mezőn a vadaknak, vagy kiszántják azt. (Kolozsvári Rádió)

1993-ban jelent meg újból az 1869-ben alapított Erdélyi Gazda havilap, ezt ünnepelték meg Székelyudvarhelyen a kiadvány munkatársai, valamint meghívott gazdák. Az RMGE elnöke különösen büszke arra, hogy a lapnak sikerült fennmaradnia. Az ünnepi pillanatok alkalmat adtak arra, hogy a szerzők felelevenítsék az újraindulás körülményeit, ugyanakkor a szerkesztőség állandó munkatársai, agrárszakemberek beszéltek a lapról. Az Erdélyi Gazda két évtizedes újkori történetét a címlapokból készült válogatáson keresztül mutatták be, de a kiállításon a valamikori Erdélyi Gazda megsárgult lapjait is fel lehetett fedezni. Az erdélyi gazdák számára fontos a lap, amely a közérthető nyelven írott szakmai írások mellett rendszeresen beszámol az egyesületi életről, a gazdakörök tevékenységéről, és éppen a családias hangvétele miatt szeretik a gazdák. (7 határ/Gazdaélet)

Ma este 7 órakor Baróton az Erdővidék Múzeuma Kászoni Gáspár termében dr. Zsigmond Győző etnomikológus, egyetemi tanár, a sepsiszentgyörgyi László Kálmán Gombászegyesület elnöke tart vetítéssel egybekötött előadást. A “Népi gombászat a Székelyföldön” címmel sorra kerülő előadásra minden érdeklődőt szeretettel várnak. Házigazda: Demeter Zoltán. (Gazdaélet)

Piaci árak Marosvásárhelyről:

Az akácméz kilója 26 és 27 lej, a vegyes mézzé 20 és 21 lej, a burgonyáé 1 lej 50 bani és 2 lej 50 bani, a káposztáé 80 bani és 1 lej, a piros káposzta és a vöröshagyma kilója 3 és 4 lej, a fehér hagymáé 2 lej 50 bani és 3 lej, a zöldhagyma kötése 1 lej, a foghagyma kilója 10 és 15 lej. A karfiol kilója 2 és 4 lej, a töltenivaló paprikáé 7 és 8 lej, a kápiáé és a paradicsompaprikáé 8 és 9 lej, az uborkáé és a paradicsomé 4 lej és 6 lej, a csípős paprika darabja 50 és 80 bani, a gombáért 10 és 12 lejt kérnek. A zeller és a petrezselyem kilójáért viszont 6 és 7 lejt kell fizetni. A petrezselyemzöld és zellerzöld kötése 50 bani és 1 lej, a cékla kilója 2 és 3 lej, a hónapos retek kötése 2 lej és 2 lej 50 bani, a jégcsapreteké 3 lej 50 bani, a fekete reteké 3 lej, a torma kilóját pedig 10 lejért vásárolhatjuk meg. A sütőtök kilóját 1 lej 50 baniért és 2 lejért kínálják. A szárazpaszuly kilója 6 és 8 lej, a murokért 2 és 3 lejt, a karalábé darabjáért 2 és 3 lejt kérnek, a tojás darabja ezen a héten 45 és 60 bani. Az alma kilója 2 lej és 4 lej, a körtéé 4 lej és 5 lej 50 bani, a baracké 5 lej és 6 lej, a szőlőé 4 és 6 lej, a szilváé 4 és 5 lej, a dióbélé 20 lej, a sajté 18 lej, az ordáé 9 lej, a tej litere 2 lej 50 bani és 3 lej. (Dobos Levente Szilveszter)

Játékunk kérdése:

Miért vált ki tiltakozást a génmódosított növények térhódítása?

Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2013 december 9-ig:

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro