• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9765 RON
  • USD4.6373 RON
  • GBP5.8018 RON
  • HUF1.2662 RON

GAZDAÉLET

A 2013 november 12-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek. A legtöbb támogatást a Hargita megyei gazdák hívják le. Haschi Andrást a Mezőgazdasági és Kifizetési Ügynökség igazgatóját kérdezzük. Ezt követően kapcsoljuk a Marosvásárhelyi Meteorológiai Központot, ahonnan jövő keddig érvényes agro-meteorológiai előrejelzést hallhatnak. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos praktikákkal szolgálunk. Jól hasznosítja a hegyvidéki legelőt a magyar szürke marha. Interjúnk Jakab Ferenccel, a zetelaki közbirtokosság elnökével készült. A szövetkezésnek megvannak a maga előnyei, még akkor is, ha vannak gyengébb évek. Antal Ernő csíkmadarasi állatorvos, a Juhtartók Egyesületének elnöke válaszol kérdéseinkre. A csíkborzsovai mustármagból már elkészült az első széria asztali mustár. Bíró Jolán küküllőkeményfalvi vállalkozóval beszélgetünk. Háromnegyed egy után lesz nyereményjáték, majd ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek:

A következő vidékfejlesztési programban 200 millió euróval támogatnák az ökológiai gazdálkodást, ugyanakkor a kormány jövőtől az ÁFA csökkentését is fontolgatja a biotermékek esetében. Daniel Constantin mezőgazdasági miniszter szerint az ökológiai gazdálkodás a következő hét évben kap jelentős támogatást. Az elmúlt években nagyot fejlődött a bio ágazat Romániában, és a minősített termékek jelentős része került exportra. (Gazdaélet)

Jó ára van idén a csíki burgonyának, az elmúlt évtizedek legjobb szezonjának örülhetnek a termelők. A jó minőségű fogyasztási burgonya kilójáért már az 1 lej 50 banit is megadják a vevők. A termelők szempontjából szerencsés árképzés azonban nem valami eddiginél jobb gazdai szervezettség, vagy jól felépített marketing nyomán alakult így, a helyzetet a nemzetközi burgonyapiac jelenlegi állása teremtette. A potenciális konkurenciát jelentő országokban idén ugyanis különböző meteorológiai jelenségek miatt, gyengébb volt a termés, így ott is egyrészt kevés, másrészt drága a pityóka. A szakemberek szerint azonban nem valószínű, hogy egy jó év ismét kedvet csináljon a burgonyatermesztéshez. Mint köztudott éppen az értékesítési nehézségek miatt, egyre több növénytermesztő keres a mustármagtól a rózsatermesztésen keresztül a cukorrépáig olyan alternatívákat a krumplira, amely biztosabb piaccal és nagyobb jövedelemmel kecsegtet. (Csíki TV)

80 százalékkal több bort termeltek idén a hazai borászok, mint a tavaly, így Románia a 11. helyen áll világszinten a bortermelők ranglistáján. A hazai termelők összesen 6 millió hektoliter bort készítettek. Bortermelésben továbbra is világelsők Olaszország, Franciaország és Spanyolország, fejenként több mint 40 millió hektoliter borral. Az Amerikai Egyesült Államok a negyedik helyen áll, fele ennyivel. (Híradó)

Tízből kilenc romániai személy rendszeresen fogyaszt csirkehúst, de négy nem vásárolná meg azt az üzletből. Az utóbbi hetek szalmonellafertőzéses esetei még több vásárlót riasztottak el a szárnyashús-pultoktól. A vásárlók 43 százaléka nem hajlandó üzletben vásárolt csirkehúst fogyasztani – ez derül ki egy a napokban nyilvánosságra hozott közvélemény-kutatás adataiból. A felmérést november 5-e és 6-a között készítette az IRES, miután az elmúlt hetekben jelentős mennyiségű szalmonellával fertőzött csirkehúst hívtak vissza a forgalomból. A csirkehús-fogyasztás Romániában jelentős, a megkérdezettek 97 százalékának az étrendjében szerepel a szárnyas hús. A tíz megkérdezettből hatan heti több alkalommal is fogyasztanak, de minden tizedik személy naponta eszik csirkehúst – közli a kutatás eredményeit az Agerpres hírügynökség. A közvélemény-kutatás során 1493 felnőtt lakost kérdeztek, a válaszadók harmada áruházláncokban vásárolja a csirkehúst, míg másik harmada saját maga tart csirkét. (7 határ)

Szombaton, november 9-én a havadtőiek a Pro Havadtő Egyesület szervezésében egy újabb sírkőmentési kalákában vettek részt. A XIX. századi homokkőből készült síremlékek felkutatására, helyreállítására vállalkoztak. A sírkőmentési akciót szakszemmel felügyelte Dr. Kinda István a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum főmuzeológusa. (Gazdaélet)

Az Erdélyi Múzeum Egyesület Agrártudományi Szakosztálya, a Sapientia EMTE Kertészmérnöki Tanszékének társszervezésében, 2013. november 16-án (szombaton) a Velünk élő tudomány témájú Magyar Tudomány Napja Erdélyben rendezvénysorozathoz kapcsolódóan megtartja a már hagyományossá vált éves szakmai konferenciáját, amelynek ismét a Sapientia EMTE, Műszaki és Humántudományok Kar főépülete ad otthont Marosvásárhelyen. A tervezett program szerint 9-16 óra között 18 dolgozat kerül bemutatásra. Ezek az agrártudományok elég tág területét merítik ki, illetve más tudományágak agrártudományokkal kapcsolatos témáját dolgozzák fel. Két magyarországi díszelőadó is részt vesz a konferencián, akik a génmódosított növények hatásairól illetve a növények mikroszaporításáról fognak előadást tartani. (Gazdaélet)

Tájékoztatjuk hallgatóinkat, hogy csütörtökön, november 14-én őszi vásárt tartanak Székelykeresztúron. Vasárnap, november 17-én Lengyelfalván búcsúra várják a helybelieket és az elszármazottakat, november 19-én, jövő kedden Homoródszentmártonban lesz állatvásár – tudjuk meg a Hargita megyei Tanács és a Hargita megyei Agrárkamara által összeállított vásárnaptárból. (Gazdaélet)

Piaci árak Marosvásárhelyről:

Az akácméz kilója 25 és 26 lej, a vegyes mézzé 20 és 21 lej, a burgonyáé 2 lej, a káposztáé 1 lej és 2 lej, a vöröshagyma kilója 3 és 4 lej, a fehér hagymáé 2 lej 50 bani és 3 lej, a zöldhagymáé 1 lej és 1 lej 50 bani, a foghagyma kilója 10 és 15 lej. A karfiol kilója 2 és 4 lej, a töltenivaló paprikáé 2 lej 50 bani és 3 lej, a kápiáé és a paradicsompaprikáé 4 és 5 lej, az uborkáé és a paradicsomé 4 lej és 6 lej, a csípős paprika darabja 20 és 25 bani, a gombáért 10 és 12 lejt kérnek. A zeller darabjáért viszont 2 lejt kell fizetni. A petrezselyemzöld és zellerzöld kötése 50 bani és 1 lej, a cékla kilója 2 és 3 lej, a padlizsáné 1 lej 50 bani és 2 lej, a torma kilóját pedig 10 lejért vásárolhatjuk meg. A sütőtök kilóját 1 lej 50 baniért és 2 lejért kínálják. A zöldpaszuly kilója 6 és 8 lej, a murokért 2 és 3 lejt, a petrezselyem kötéséért 2 lejt kérnek. A karalábé darabja szintén 2 lej, a tojás darabja ezen a héten 40 és 50 bani. Az alma kilója 2 lej és 4 lej, a körtéé 4 lej és 5 lej 50 bani, a baracké 5 lej és 6 lej, a szőlőé 4 és 8 lej, a szilváé 4 és 5 lej, a dióbélé 20 lej, a sajté 18 lej, az ordáé 9 lej, a tej litere 2 lej 50 bani és 3 lej. (Dobos Levente Szilveszter)

Játékunk kérdése:

Évente mekkora értékben hívnak le támogatást a Hargita megyei gazdák?

Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2013 november 18-ig:

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro