• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9758 RON
  • USD4.6438 RON
  • GBP5.8200 RON
  • HUF1.2690 RON

GAZDAÉLET – Gazdanap Szépvízen, Barátság Bark, Mátyus E, Czikó G

A 2014 november 18-án jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek. Szombaton első alkalommal szerveztek Gazdanapot és állatvásárt Szépvízen. A Gazdaélet mikrofonjával mi is ott voltunk. Pénteken újabb rózsákkal gazdagodott a Marosvásárhelyi Rádió Barátság Parkja. Erről hallhatnak összeállítást. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Gazdag termést gyűjthettek be a homoródkarácsonyfalvi termelők, bár nagyon sokat küzdöttek a vadak ellen. A vadaktól megmentett gyümölcs nem vész kárba, feldolgozásra kerül. Mátyus Endre torboszlói gazdálkodónál jártunk. Az állattartók nehezen szánják rá magukat a pályázásra. A gyergyóremetei Czikó Gergely válaszol kérdéseinkre. Háromnegyed egy után lesz nyereményjáték, majd ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek:

Kifizette az utolsó kárigényt is a Környezetvédelmi és Klímaváltozási Minisztérium. Ezek többnyire a medve és a farkas által a mezőgazdasági terményekben illetve háziállatokban okozott kárra vonatkoztak. A szaktárca 409.884 lejt fizetett ki 184 igénylésre, a legtöbb aktacsomó, 58 Maros megyéből érkezett. Kovászna megyéből 37, Hargita megyéből 33, Szeben megyéből pedig 21 benyújtott kárigényt rendeztek. Kifizettek még Brassó, Buzău, Vrancea, Argeş, Beszterce, Neamţ, Hunyad, Gorj, Bihar és Temes megyékből érkezett igényléseket is. Az aktacsomókból 94-et idén, 75-öt tavaly és 15-öt tavalyelőtt nyújtottak be a károsultak. (Közlemény)

A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium illetékesei szerint jövőtől egyéni vállalkozást kell létrehozniuk azoknak a gazdáknak, akik ötezer eurónál nagyobb támogatást kapnak. Ezt azért kötötték ki, hogy a „farmer” bizonyítani tudja: fő tevékenységi területe a mezőgazdaság, ez pedig a vállalkozások tevékenységi körét jelző kód bemutatásával lehetséges. A cégalapításnál érdemes odafigyelni, hogy a fő tevékenységnek szigorúan mezőgazdaságinak kell lennie. Emellett nem szerepelhet azokat a jogi személyeket tartalmazó listán, akikről az unió már eldöntötte, hogy nem részesülhetnek támogatásban: ilyenek például a repülőterek, biztosítótársaságok, brókercégek, egyéni területtulajdonosok, akik rendelkeznek területtel, de nem alaptevékenységük a mezőgazdaság. (Székely Hírmondó)

Idén az egerek megették az ország búzatermésének a 6 százalékát, a kár 40 millió euróra becsülhető fel – nyilatkozta Viorel Matei, a Romániai Mezőgazdasági Termelők Országos Szövetségének (FNPAR) elnöke, aki azzal vádolja a hatóságokat, hogy betiltották a rágcsálóirtást. Viorel Matei számításai szerint a 6,8 millió tonnás búzatermésből több mint 400.000 tonnát az egerek ettek meg, körülbelül 40 millió eurós károkat okozva, ha egy tonna búza árát átlag 100 euróban számoljuk. (Nyugati Jelen)

Tavalyhoz képest közel felére csökkent a cukor ára a hazai piacokon, az akkori négylejes árhoz képest már 2,6 lejért is kínálják a cukor kilóját. Ami jó most a fogyasztóknak, az keserűség a cukorrépa-termesztőknek, pedig idén hektáronként néhol 15 tonnával is több termett a földeken a tavalyi hozamhoz viszonyítva. Csakhogy az uniós kvóta szerint Románia évente 120 ezer tonna cukrot állíthat elő, miközben az országos fogyasztás évi 400 ezer tonna. Van olyan üzem az országban, amely már 1,8 lejen alul értékesíti a cukrot, de ez az ár a költségeket sem fedi, hiszen jelen pillanatban a cukor előállítási ára Romániában kicsivel két lej fölött van. Úgy hallatszik, Franciaországból jön az olcsó cukor, de egész Európában cukortúltermelés van, emellett az orosz embargó is közrejátszik, mert oda is elég sokat exportált eddig Európa. Az ukrajnai szállítmányok is itt kötnek ki a román kikötőben, azokból is nálunk értékesítenek, mert tovább vinni már pluszköltséget jelentene. (Székely Hírmondó)

Romániában idén harmadával volt nagyobb a pálinkaadó, mint tavaly: az általános szeszadó 750 euróról 1000 euróra nőtt hektoliterenként, a házi pálinka kedvezményes adója is 375-ről 500 euróra emelkedett. Ez azt jelenti, hogy egy liter 50 fokos, házilag főzött szilvapálinka után 22 lejt kellett fizetni az államnak. Abban az esetben, ha 50 liternél kevesebb pálinkát főzött valaki házilag, az adó felére csökkent, tehát 11 lejre literenként. Nemrég törvénytervezet született, mely szerint eltörölnék az adót azok számára, akik 200 literes mennyiségnél kevesebbet főznek, s akik ennél többet állítanak elő, azok is mindössze 2,2 lejt adóznának literenként (a korábbi adó egytizedét). (Székely Hírmondó)

A romániai pincészeteket tömörítő szakmai szövetség adatai szerint idén a bortermelők 50 százalékkal kevesebb bort tudnak készíteni, mint az előző évben. A visszaesést a szakemberek a kedvezőtlen időjárási feltételekkel magyarázzák. A Nemzetközi Szőlészeti és Borászati Szervezet azonban legfrissebb felmérésében 20 százalékos terméskiesésről beszél, és a világ legnagyobb bortermelőinek listáján Romániát a 12. helyre rangsorolja. Az élen Franciaország végzett, Olaszország a második, Spanyolország pedig bronzérmes, míg Magyarország csupán a 16. helyre került. A felmérés azt mutatja, az elmúlt évhez viszonyítva globálisan 6 százalékkal csökkent a bortermés, és a legnagyobb 10 termelő ország adja az össztermék 80 százalékát. (Krónika)

Romániában mindössze 270 ezer hektár mezőgazdasági területet védenek a jégvédelmi ágyúk, holott mintegy kétmillió hektárt kellene. A mezőgazdasági minisztérium szerint viszont még tíz év, és nyugodtan alhatnak a gazdák. Jelenleg 14 rakétakilövő pont működik Prahova megyében, 7 Iaşi, és 11 Vrancea megyében. A törvény szerint a jégvédelmi és csapadéknövelő rendszert 2024-ig kell országos lefedettségűre kiépíteni” – mondja Gheorghe Căunei, a mezőgazdasági minisztérium jégvédelmi rendszerének az igazgatója. Szerinte azokon a területeken, amelyek fölé az ezüst-ion töltetű rakétákat kilövik, 80-90 százalékos a védelem 15-20 négyzetkilométeren. Az utóbbi három évben egyébként 4-500 rakétát indítottak Prahova és Buzău környékén, és mintegy százat Iaşi megyében. (7határ/Gazdaélet)

Szombaton, november 22-én állatvásárt és gazdanapot tartanak Kápolnásfaluban Homoródlokán. A szervezők kérik a gazdákat, hogy egyedesített állataik törzskönyveit és útleveleit is hozzák magukkal. A rendezvényen az adás-vételen kívül szakmai előadások, állatfajtánként vásár szépe, állattartási felszerelések kiállítása és vására, mezőgazdasági gépek kiállítása és kulturális programok is lesznek. (Gazdaélet)

Piaci árak Marosvásárhelyről:

Az akácméz kilója 27 és 30 lej, a vegyes mézzé 20 és 22 lej, a káposzta kilója 1 lej és 1 lej 50 bani, a burgonyáé 1 lej 20 bani és 2 lej, a fehér hagymáé 2 lej és 3 lej, a vörös hagymáé 3 és 4 lej, a fokhagyma kilója 12 lej. A kápia és a paradicsompaprika kilója 8 lej és 9 lej, a töltenivaló paprikáé 3 lej 50 bani és 5 lej, a paradicsomé 6 lej és 7 lej, az uborkáé 3 lej és 4 lej, a csípős paprika kilója 8 lej, a gomba kilójáért 9 és 10 lejt kérnek. A zeller darabja 1 lej 50 bani és 2 lej, a petrezselyem kilójáért viszont 3 és 4 lejt kell fizetni. A petrezselyemzöld, kapor és zellerzöld kötése 50 bani, a tárkony kötése 1 lej, a cékla kilója 3 lej, a spenóté 5 lej, a jégcsapreteké és a fekete reteké 3 és 4 lej, a főzőtök kilóját pedig 1 lej és 1 lej 50 baniért vásárolhatjuk meg. A szemes paszuly litere 9 és 10 lej, a murok kilójáért 3 lejt kérnek, a karalábé darabjáért 2 és 3 lejt, a brokkoli kilója 7 lej, a karfiolé 4 és 5 lej, a tojás darabja ezen a héten 50 bani, egy fej saláta 2 lej 50 bani és 3 lej. Az alma kilója 2 lej és 3 lej 50 bani, a körtéé 3 lej és 5 lej 50 bani, a birsalma kilója 7 lej, a szilváé 3 és 4 lej, a dióbélé 30 lej, a szőlő kilója 2 lej 50 bani és 5 lej, a sajté és az ordáé 18 lej, a tej litere 2 lej 50 bani és 3 lej. (Dobos Levente-Szilveszter)

Játékunk kérdése:

Milyen rózsák vannak a Marosvásárhelyi Rádió Barátság Parkjában?

Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2014 november 24-ig:

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro