• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9764 RON
  • USD4.6500 RON
  • GBP5.8180 RON
  • HUF1.2774 RON

GAZDAÉLET

A 2013 október 1-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek. A marosvásárhelyi Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem kísérleti parcelláján kukorica hibrid bemutatóra került sor a hét végén. Ezt követően kapcsoljuk a Marosvásárhelyi Meteorológiai Központot, ahonnan jövő keddig érvényes agro-meteorológiai előrejelzést hallhatnak. Majd a október elején esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos praktikákkal szolgálunk. Szombaton a kelementelki szőlőfesztiválon szórakozhatott a környék apraja és nagyja. A vadkár ellenére kitartanak a magyarhermányi termelők. Ha nem csurran cseppen – mondják. Hermány Elza válaszol kérdéseinkre. A gyergyószentmiklósi Kercsó László vállalkozó száraztészta készítéssel foglalkozik. Ha valaki hisz abban, amit csinál, sikereket érhet el. Október 12-én a kenyér világnapja alkalmából szakmai találkozóra kerül sor Székelyudvarhelyen. Háromnegyed egy körül lesz nyereményjáték, majd ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek:

Jövőtől csak engedéllyel adhatnak el tejet a gazdák. A szigorítás több tízezer kistermelőt érint, akik most hagyományos módon fejik a teheneket, és többnyire piacokon vagy közvetlenül értékesítik a gazdaságukban megtermelt tejfölösleget. Egy uniós előírás szerint 2014-től csak azok a gazdák árusíthatnak tejet, akik fejőgépeket használnak, illetve rendelkeznek speciális hűtőberendezésekkel a tej tárolásához. A Romániai Szarvasmarha Tenyésztők Egyesületének elnöke, Claudiu Frânc szerint a kistermelők nem engedhetik meg maguknak a berendezések beszerzését, így csak akkor maradhatnak fenn a piacon, ha szövetkeznek, és egy-egy faluban közösen vásárolnak hűtőtárolókat. Egy 300 literes tároló ugyanis 3.500 euróba kerül. A gazdák emellett engedélyt is ki kell váltsanak, amellyel igazolják, hogy az általuk forgalmazott tej jó minőségű, ezek a vizsgálatok havi 200 lejbe kerülnek Claudiu Frânc információi szerint. (Kolozsvári Rádió)

Újra módosítaná a piaci árusítás szabályzását a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium. A sürgősségi kormányrendelet tervezete szerint nem lehet piacon árusítani, ha nincs szakmai tanúsítvány alapján kiállított termelői bizonylat, a napi forgalmat este pedig be kell vezetni egy nagy könyvbe. Valószínűleg ennek alapján vetnek majd ki adót a piaci árusokra. A sürgősségi kormányrendelet tervezete azt is szabályozza, hogy a piacokon a kistermelőknek kell fenntartani az eladási felület húsz százalékát. A Capital gazdasági hetilap által megszólaltatott szakmai szervezetek képviselői kevésnek tartják ezt az arányt, és úgy vélik, a szabályzat ezen része továbbra is a kereskedők és viszonteladók zsebébe hajtja majd a profitot. (7határ/Gazdaélet)

A következő három évben hatvan százalékkal csökken az Országos Méhészeti Program keretében nyújtott támogatás összege. Romániában az idén 7.076 méhész 550 ezer méhcsaládra 7 millió euró támogatást kapott. Daniel Botănoiu államtitkár kijelentette: fontos lenne, hogy a szabályozások ne változzanak egyik napról a másikra, hogy a méhészek hosszabb távra tudjanak tervezni. A szaktárca képviselője úgy véli minél előbb létre kell hozni azt a rendszert, ami lehetővé teszi a csalók kiszűrését a mézpiacról. (Gazdaélet)

A Növény-egészségügyi Hivatal nyilvántartásba veszi azokat a gazdákat, akik fél hektárnál nagyobb területen termelnek krumplit, illetve azon raktárakat és elosztó központokat, amelyek fogyasztásra szánt krumplit forgalmaznak. A nyilvántartó alapján az érintetteket egyéni bejegyzési számmal látják el, és bejegyzési bizonylatot állítanak ki számukra, amelyeket majd évente láttamoztatni kell. A bejegyzési számot fel kell tüntetni a csomagoláson, nagy mennyiségű krumpli szállításakor pedig a járművön vagy az árukísérő dokumentumokon. Így válik bizonyíthatóvá, hogy az élelmiszer bejegyzett termelőtől, raktártól származik. (Közlemény)
Maros megyében magas a jogtalan mezőgazdasági igénylések száma. A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség adatai szerint a támogatást kérvényezők 20 százaléka nem jogosult erre. Összesen 6.400 esetről van szó, várhatóan mindegyikük ügyében a bírósághoz fordul a hivatal. Jelenleg 28 per van folyamatban. (Gazdaélet)

A medvék által okozott veszteségekért nyújtanak kártérítést Kovászna megyében. A támogatások 200 és 4.500 lej között mozognak, annak függvényében, hogy 2012-ben a károsult családoknak hány és milyen háziállatát ölték meg a medvék. A Kovászna megyei Környezetvédelmi Hatóság adatai szerint tavalyhoz képest idén kevesebben kértek támogatást, ugyanis kevesebb volt a medvetámadás. A statisztikák azt mutatják, hogy Kovászna, Hargita és Vrancea megyében a legnépesebb a barnamedve állomány Európában. Példányszámuk körül-belül 2.300 lehet. (Digi24)

Az idén keresettebb a székelyföldi burgonya, mint az előző években. Hargita megyében az idén 9.200 hektáron termeltek burgonyát a gazdák. Az átlagtermés 17,5-18 tonna hektáronként, ami jobb a tavalyinál. Az idén a szárazság és a burgonyavész okozta a legnagyobb fejtörést a termelőknek. A korai fajtákat nem érintette a júliusi-augusztusi szárazság, azonban a késői fajtákat megviselte a csapadék hiánya, ezeknél nagyobb terméskieséssel kell számolni. A burgonyaföldek egyharmadát fokozottan érintette a vész, máshol sikerült megfékezni a burgonya levélzetének leperzselődését. (Gazdaélet)

Az elmúlt három év legnagyobb szőlőtermése lesz idén Romániában. A bőségesebb termés a több csapadéknak köszönhető, de a termésnövekedéshez az is hozzájárul, hogy idénre több ezer hektár szőlőültetvény fordult termőre abból a 30 ezer hektárból, amint 2008-2013 között telepítettek. Románia ma jelentős bor importőrnek számít, 2012-ben 54.529 tonna bort hoztak be az országba, míg a kivitel csupán 11.382 tonna volt. A termelők állítják, keveset fizetnek külföldön a minőségi román borokért, nem éri meg ezeket a külföldi piacon értékesíteni. A borfogyasztás tekintetében sem vagyunk az élvonalban, sőt az elmúlt években az éves 27 literről 22-25 literre esett vissza az egy főre jutó romániai borfogyasztás. A nagyobb borkultúrával rendelkező országokban az éves fogyasztás 50 liter személyenként. Franciaországban ez a mennyiség eléri az 58 litert, míg Olaszországban az 53 litert. Az Amerikai Egyesült Államokban csupán 13 liter bort fogyaszt egy felnőtt lakós évente. (7határ)

Eredethez és frissességhez kötné a zöldség és gyümölcs árusítását a bolgár kormány. Szófia ezzel a két intézkedéssel védené termelőit, illetve a bulgáriai mezőgazdasági befektetéseket serkentené. Az elképzelés szerint meghatároznák minden hipermarket és helyi piac körzetét, ahonnan a friss árut lehet beszállítani. A farm és az árusítási pont közötti távolság legtöbb 150 kilométer lehetne, míg a zöldség és gyümölcs a betakarítást követő hat órán belül a polcokra, standokra kell kerüljön – áll a sürgősségi rendelet tervezetében. A hírt publikáló Agrointel megjegyzi, hogy az euro-parlamenti választások közeledtével hasonló kezdeményezések egész sora lát napvilágot, azonban ezek gyakorlatba ültetése sok esetben elmarad. (7határ)

Jövőtől nem fogadnak román és bolgár szezonmunkásokat Nagy Britanniában. Ez a döntés több tízezer személyt érint, akik évente kiutaztak és a mezőgazdaságban vállaltak munkát. Az angol Külügyminisztérium a helyiek stimulálása érdekében zárta le a kelet európaiak számára meghirdetett programot. A közel 60 éves hagyománynak számító besorozási program decemberben jár le, a számadatok szerint évente több mint 21 ezer román és bolgár vendégmunkás élt a lehetőséggel. A minisztérium döntését nem támogatja az Országos Gazda Egyesület, akik azzal fenyegetőznek, hogy a kelet európai vendégmunkások kizárása a zöldség és gyümölcs drágításához vezet. (Mediafax)

Tájékoztatjuk hallgatóinkat, hogy október 5-én és 6-án a Hargita megyei Tanács őszi vásárt szervez Csíkszeredában. Szombaton, október 5-én Oklándon tartják a szelid gesztenye fesztivált, október 7-én Csíkszentgyörgyön pedig búcsúra várják az érdeklődőket – tudjuk meg a Hargita megyei Tanács és a Hargita megyei Agrárkamara által összeállított vásárnaptárból. (Gazdaélet)

Piaci árak Marosvásárhelyről:

Marosvásárhelyen az akácméz kilója 25 és 26 lej, a vegyes mézzé 20 és 21 lej, a burgonyáé 2 lej, a káposztáé 1 lej és 2 lej, a vöröshagyma kilója 3 és 4 lej, a fehér hagymáé 2 lej 50 bani és 3 lej, a zöldhagymáé 1 lej és 1 lej 50 bani, a foghagyma kilója 10 lej. A karfiol kilója 2 és 4 lej, a töltenivaló paprikáé 2 lej 50 bani és 3 lej, a kápiáé 4 és 5 lej, az uborkáé 3 és 3 lej 50 bani, a paradicsomé 3 lej és 4 lej, a csípős paprika darabja 20 és 25 bani, a gombáért 10 és 12 lejt kérnek. A zeller darabjáért viszont 2 lejt kell fizetni. A petrezselyemzöld és zellerzöld kötése 50 bani és 1 lej, a cékla kilója 2 és 3 lej, a padlizsáné 1 lej 50 bani és 2 lej, a torma kilóját pedig 10 lejért vásárolhatjuk meg. A tejeskukorica csője 80 bani és 1 lej, a sütőtök kilója 1 lej 50 bani és 2 lej. A zöldpaszuly kilója 7 és 8 lej, a murokért 2 és 3 lejt, a petrezselyem kötéséért 2 lejt kérnek. A karalábé darabja 2 lej, a tojás darabja ezen a héten 40 és 50 bani. Az alma kilója 2 lej és 4 lej, a körtéé 3 lej és 5 lej, a baracké 5 lej és 6 lej, a szőlőé 2 és 5 lej, a dióbélé 20 lej, a sajté 18 lej, az ordáé 9 lej, a tej litere 2 lej 50 bani és 3 lej. (Dobos Levente Szilveszter)

Játékunk kérdése:

Hányadik alkalommal szerveztek szőlőfesztivált Kelementelkén?

Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2013 október 7-ig:

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro