• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9761 RON
  • USD4.6567 RON
  • GBP5.7878 RON
  • HUF1.2649 RON

GAZDAÉLET

A 2013 augusztus 13-án jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek. A Romániában termesztett mustármagból minőségibb termék készül. Bíró Zoltán küküllőkeményfalvi élelmiszeripari mérnököt kérdezzük. Ezt követően kapcsoljuk a Marosvásárhelyi Meteorológiai Központot, ahonnan jövő keddig érvényes agro-meteorológiai előrejelzést hallhatnak. Majd az augusztus közepén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos praktikákkal szolgálunk. A kényszer vitte rá, ma mintafarmot tudhat magáénak. Sikertörténetünkben a pákéi Bagoly Zsolttal beszélgetünk. A varsolci Bálint Rozália Nyárádszeredában tanulta meg a kertészmérnök szakma fogásait. Ma faiskolát működtet szülőfalujában. Vele ismerkedünk meg. Háromnegyed egy körül lesz nyereményjáték, majd marosvásárhelyi piaci árakat ismertetünk. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek:

Vegyes érzelmekkel fogadták a gazdák a tej értékesítésére vonatkozó újabb, szigorodó előírásokat, melyek január elsejétől lépnek hatályba. Az új jogszabály értelmében kizárólag olyan tej kerülhet forgalomba, amely eleget tesz az Európai Uniós szabványoknak. Ennek értelmében a gazdálkodók kiemelt figyelmet kell fordítsanak az istálló tisztaságára, a tej tárolására és szállítására, valamint az állatok egészségi állapotára. Fontos, hogy minden gazda a fejést egy külön erre a célra szánt munkaruhában végezze, fejés közben pedig ne etesse az állatot. A jogszabály előírja, hogy a leadandó tejet minél rövidebb idő alatt lehűtve, csak fedett edényben szabad a gyűjtőközpontokba szállítani. Fontos azoknak az állatoknak a külön fejése, amelyek valamilyen betegségben szenvednek, sőt ha a gazdálkodó keze sérült, alaposan fertőtleníteni kell, mivel a tej nem tartalmazhat antibiotikumot. (Gazdaélet)

A Hivatalos Közlönyben megjelent a törvény, amely lehetővé teszi a génmódosított növények termesztését a Natura 2000 természetédelmi területeken. A törvény módosítja a 2005-ben elfogadott környezetvédelmi törvényt, amely korábban határozottan tiltott bármiféle génmódosított növénnyel kapcsolatos tevékenységet: a kísérletezést, előállítást, termesztést, raktározást, feldolgozást és kereskedést. A Natura 2000 európai természetvédelmi területek ökológiai hálózata, amelyeken reprezentatív növény- és vadállomány él természetes és háborítatlan környezetben. Románia összterületének 17,84 százaléka tartozik a Natura 2000 hálózatához. (Gazdaélet)

Miután Franciaország évekig kitartóan tiltotta a génkezelt kukorica termesztését, a francia Államtanács múlt héten megsemmisítette a tilalmat, így szabadon termeszthető a MON810 típusú GMO-kukorica. A legfőbb francia közigazgatási testület szerint a lépés túlzott volt, a vonatkozó európai uniós rendelkezés ugyanis csak vészhelyzetben vagy súlyos egészségkárosodás esetén engedélyez hasonló tilalmat. Az Államtanács két éven belül másodszor semmisítette meg a kormány MON810-re vonatkozó tiltó rendelkezését. (Gazdaélet)

Mindazok, akik szántóföldi gazdálkodással foglalkoznak, beleértve az ideiglenes réteken való gazdálkodást is, nem szabad, hogy elégessék a tarlót vagy a kultúrák betakarítása után található növényi maradékokat, valamint az ideiglenes réteken a kaszálás után maradt füvet. Az agrárgazdasági hatóságok a Környezetvédelmi Őrség és a Sürgősségi Helyzetek Felügyelőségével együttműködve ellenőrzik a fenti rendelkezéseknek a betartását, és amennyiben kihágást észlelnek, büntetést róhatnak, ki amelynek értékét az APIA levonja a járandó támogatások összegéből. (7határ/Gazdaélet)

A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség megyei és helyi kirendeltségeinél megkezdték azoknak az igazolásoknak a kibocsátását, amelyek segítségével a mezőgazdasági termelők kölcsönként felvehetik a 2013-as mezőgazdasági kampányidőszakra érvényes területalapú támogatás összegének 90 százalékát. Az ilyen hiteleket az Európai Központi Bank által megállapított euró/lej árfolyamnak megfelelően fizetik ki a gazdáknak. (Gazdaélet)

A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség felhívja a mezőgazdasági életjáradékra jogosultak figyelmét, hogy augusztus 30-ig kötelesek láttamoztatni az illetékes APIA hivatalnál a jogosultságukat igazoló könyvecskéjüket. A könyvecske mellett a termőföld bérbeadását igazoló szerződést, a személyazonossági igazolványt esetenként a rokkantságot igazoló okiratot vagy öröklést bizonyító igazolást is be kell mutatni, ellenkező esetben elvesztik a 2012 évre járó életjáradékukat. (Gazdaélet)

A Mezőgazdasági minisztérium szakemberei, egy új törvénykezés kialakításán dolgoznak, amellyel csökkentenék a hagyományos név alatt eladott ipari mennyiségű áru előállítását. A terv szerint, a nagy cégek nem használhatják majd a hagyományos szót, de nem is állíthatják elő ilyen termékeket. A mezőgazdasági minisztérium azt szeretné, ha a túrót, kolbászt vagy kalácsot, régi receptek szerint, csak a parasztok készítenék és értékesítenék. Az úgynevezett hagyományos termékekből naponta 150 kilogrammot szabad előállítani. Mi több, ősztől ezeket a termékeket kizárólag saját címkével lehet majd forgalmazni. A törvény életbelépése után, a jelenleg bejegyzett 4300 hagyományos termékből alig pár száz marad meg. (DIGI24)

A Csík Leader Helyi Akciócsoportnál augusztus 5.-től több új és újranyitott pályázati kiírás érhető el. Ilyen a turizmusfejlesztésre irányuló pályázati kiírás vagy a kezdő fiatal gazdák támogatása. Ugyanakkor a Mezőgazdasági és erdészeti termékek hozzáadott értékének növelése elnevezésű intézkedésre is lehet pályázatot leadni. A pályázatok leadása folyamatos, a keretösszeg kimerüléséig. Az értékelés havonta történik. További információk az Akciócsoport honlapján (www.csikleader.ro) találhatóak, illetve személyesen is lehet érdeklődni az Akciócsoport székhelyén, hétköznapokon 8,00 – 16,00 óra között. (Gazdaélet)

Az Alutus Regio Egyesület Helyi Akciócsoportja a 122-es, 123-as, 125-ös, 142-es és 313-as intézkedésekre hirdetett meg újabb LEADER pályázati lehetőségeket az ALUTUS kistérség Erdővidék és Oltmente településein tevékenykedő magán- és jogi személyek, intézmények és civil szervezetek számára. Bővebb tájékoztatást a pályázati feltételekről, illetve a szükséges iratokról a www.alutusregio.ro honlapon találnak, illetve személyesen az egyesület székhelyén (Bodok 65. sz.) vagy a baróti irodában (Bányász u. 11 sz., I. emelet/4) igényelhetnek. (7határ)

Tájékoztatjuk hallgatóinkat, hogy csütörtökön, augusztus 15-én Nagyboldogasszony búcsúra kerül sor Csíkszentgyörgyön, Nagyboldogasszony Napokra Csíkkarcfalván, Falunapokat tartanak Galócáson és Gyergyótölgyesen, Oroszhegyen és Kászonújfaluban pedig Búcsúra várják a helybelieket és az elszármazottakat. Pénteken, augusztus 16-án a Gyergyószárhegyi Napok kezdődnek, 18-án Dobóban kerül sor búcsúra – tudjuk meg a Hargita megyei Tanács és a Hargita megyei Agrárkamara által összeállított vásárnaptárból. (Gazdaélet)

Piaci árak Marosvásárhelyről:

Az akácméz kilója 25 és 26 lej, a vegyes mézzé 21 és 22 lej, a burgonyáé 2 lej, a káposztáé 1 lej 50 bani, a vörös és a fehér hagyma kötése 1 lej 50 bani, kilója viszont 3 lej és 4 lej, a zöldhagymáé 1 lej és 1 lej 50 bani, a foghagyma kilója 15 lej. A karfiol kilója 8 lej, a töltenivaló paprikáé 2 lej 50 bani és 3 lej, a paradicsompaprikáé és a kápiáé 5 lej, az uborkáé 2 lej 50 bani és 3 lej, a paradicsomé 2 lej és 4 lej, a gombáért 9 és 10 lejt kérnek. A csípős paprika darabja 20 és 25 bani, a zeller darabjáért viszont 1 lej 50 banit és 2 lejt kell fizetni. A petrezselyemzöld és zellerzöld kötése 50 bani és 1 lej, egy fej saláta 2 lej 50 bani, a cékla kilója 3 lej, a főzőtöké 2 lej, a padlizsáné 1 lej 50 bani, a torma kilóját pedig 10 lejért vásárolhatjuk meg. A kukorica csőjét 50 és 80 baniért kínálják. A tejespaszuly kilója 10 lej, a zöldpaszulyé 5 lej, a murokért 3 lejt, a petrezselyem kötéséért 2 lejt kérnek. A karalábé darabja 1 lej 50 bani, a tojás darabja ezen a héten 40 és 50 bani. Az alma kilója 3 lej 50 bani és 4 lej, a körtéé 7 lej, az őszibaracké 3 lej 50 bani és 5 lej, a nektariné 5 lej 50 bani, a görögdinnye kilója 1 lej, a sárga dinnyéé 2 lej 50 bani, a szilváé 3 lej, a szőlőé 5 lej és 6 lej 50 bani, a sajté 18 lej, az ordáé 10 lej, a tej litere 2 lej 50 bani és 3 lej. (Lakatos Enikő)

Játékunk kérdése:

Melyik településen működtet faiskolát Bálint Rozália kertészmérnök?

Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2013 augusztus 19-ig:

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro