• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9764 RON
  • USD4.6500 RON
  • GBP5.8180 RON
  • HUF1.2774 RON
Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

GAZDAÉLET – Vásároljunk helyi termelőktől

A 2020 január 28-án jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Háromszéken nem panaszkodnak a szövetkezésre, bár az arány lehetne jobb is. Könczei Csabát, a Kovászna megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetőjét kérdezzük. A székelyudvarhelyi kézműves termékek boltja sikeresnek mondhatja tevékenységét. Molnár Judit a Civitas Alapítvány programigazgatója, a Helyénvaló üzlet adminisztrátora válaszol kérdéseinkre. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. A gyergyótekerőpataki sajtüzem számíthat a tejtermelő gazdákra. Bernád Éva vállalkozóval beszélgetünk. Hiába a jó diótermés, ha nem szakszerű a dióbél tárolása. Molnár Dénes felsősófalvi gyümölcstermesztőnél jártunk a Gazdaélet mikrofonjával. Ezt követően sorsolunk a hűséges hallgatóink között, de ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat is. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek

Nechita-Adrian Oros mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter egy sajtótájékoztatón vetette fel, hogy idén először mezőgazdasági területeket utal ki az állam a fiatal gazdáknak az Állami Birtokok Ügynöksége (ADS) által ügykezelt területekből. A tárcavezető a társadalom elöregedésével indokolta, hogy egy-egy 50 hektáros földterülettel támogatni kell a fiatal gazdákat. A miniszter szerint az Állami Birtokok Ügynöksége 319.390 hektárnyi mezőgazdasági területet kezel, ebből 111.640 van telekkönyvezve, 230 ezer hektárnyi terület koncesszióban van. Erdélyben nem megvalósítható a mezőgazdasági miniszter elképzelése, hogy 50 hektár földterülettel támogassák a gazdálkodni vágyó fiatal gazdákat, mivel ehhez nincs elég gazdátlan föld. Kovászna megyében összesen nincs 50 hektár terület az állami ügynökség kezelésében. Országos szinten Kovászna megyében egyébként a legmagasabb a megművelt területek aránya, a 83.000 hektár szántóföldből 1.500 hektár marad parlagon, de ez is kis nadrágszíjparcellákból áll össze. (Krónika/Gazdaélet)

A 2020–2023-as időszakban az ágazati politikák is több pillérre épülnek. Szó van itt az öntözőrendszerek bővítéséről, az ökogazdálkodásból származó és a hagyományos termékek előállításának és forgalmazásának serkentéséről. De napirenden szerepel például az adócsalás kiküszöbölése csökkentett értékű áfa bevezetésével. Finanszíroznák a mezőgazdasági kutatást, a vidékfejlesztést. Tovább kívánják fejleszteni az országos jégeső-elhárító rendszert. Programokat kívánnak kidolgozni a sertések és szárnyasok hazai szaporítására, támogatnák a hazai sertésfajták – a báznai és a mangalica – tenyésztését. (Háromszék)

Kísérleti tesztek alapján amerikai kutatóknak sikerült megtalálni és vakcina formájában alkalmazni az afrikai sertéspestis ellenszerét. A hír a romániai sertéstartókat is reménnyel töltheti el, hisz a gyógyíthatatlannak gondolt fertőzés miatt hazánkban immár több mint félmillió házi sertést kellett kényszerből leölni. Az állattartóknak megítélt kártérítés több mint 400 millió lejt emésztett fel. (Hargita Népe)

Február 15-ig fogadják a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) irodáinál a 14. intézkedés a) pontja szerinti pályázatokat. A kiírás címe Támogatás a sertések jólétéért. Az állatjóléti támogatásokat évi fix összegű kiegészítő kifizetéssel folyósítják, a gazdák ezzel pótolhatják az állatjóléti előírások alkalmazása által okozott jövedelemkiesést, illetve az ezzel járó többletköltségeket. 2018 óta – az afrikai sertéspestis megjelenésével – a 14. intézkedés a) pontja szerinti, sertések jólétének biztosítására folyósított támogatás esetében is megszabják a sertéspestis által érintett állományokra vonatkozó számítások módszertanát is. (Háromszék/Gazdaélet)

Az Európai Unióban 2018-ban tiltották be a neonikotinoidok csoportjába tartozó imidakloprid, klotianid és tiametoxam szabadföldi használatát, mindezt a méhek védelme érdekében. A tudomány jelen állása szerint ugyanis a neonikotinoidok lehetnek felelősek teljes méhpopulációk váratlan pusztulásáért. A kolónia-összeomlás elnevezésű jelenség súlyos veszélyt jelent az élelmiszer-ellátás biztonságára, mivel a mezőgazdasági haszonnövények jelentős részét méhek porozzák be. (Háromszék/Gazdaélet)

Az EU minden országában érvényes általános tiltás ellenére a román mezőgazdasági minisztérium időszakosan engedélyezi kukorica- és cukorrépa-vetőmag kezelésénél a neonikotinoid hatóanyagokat tartalmazó készítmények használatát. Az agrártárca nem kérte az Európai Bizottságtól a vonatkozó rendelkezés alóli kivételezést, döntését az EB Szabályzata 53. cikkelyére alapozta. A neonikotinoid hatóanyagok használata az EU szintjén tilos, mivel ezek súlyos veszélyt jelentenek a méhekre. A mostani időszakos engedély értelmében a neonikotinoid hatóanyagú készítmények január 20. és május 1. között használhatók a kukorica-vetőmag kezelésére, a cukorrépánál ez a periódus január 20. – május 18. Az engedélyek kibocsátását a Pro Agro Országos Föderáció és a Romániai Cukorrépatermelők Föderációja szorgalmazta. Indoklásuk szerint az országban nincs más védekezési lehetőség a kukoricát és a cukorrépát sújtó, egyes talajlakó kártevők okozta jelentős terméskiesések kiküszöbölésére. Kiemelték: a vetőmagok kezelésére használt neonikotinoid hatóanyagú vegyszerek alkalmazása az egyedüli lehetőség, mivel a vegetációs időszakban használt vegyszerek a méhek pusztulásához, a környezet szennyezéséhez vezethetnek. Továbbra is tiltott marad ugyanakkor a napraforgó-vetőmag kezelése, ugyanis a napraforgó az egyik legfontosabb mézelő kultúra. (Háromszék/Gazdaélet)

A paradicsom esetében meghozta az eredményt a De minimis támogatás. A termesztőknek gyakran még a piacra sem kell elvinniük a terméket, mert helyben felvásárolják tőlük. Egy tízáras fóliaházas termesztésre 3000 eurós támogatást biztosít az állam. A fokhagymatermesztésre hektáronként szintén 3000 eurós támogatást kapnak a gazdák. A juttatás értéke egyenes arányban csökken a terület méretével, ami harminc árnál nem lehet kisebb. A fokhagyma esetében az induló tőke nem elhanyagolható költség, hiszen 15, 20 lejes kilónkénti áron kell megvásárolni az egy hektárra szükséges 800, 1000 kilogrammnyi ültetőanyagot, ugyanakkor a szakemberek tapasztalatai szerint mindig kell egy-két vállalkozó kedvű gazda, aki belefog a termesztésbe, és majd az ő pozitív példáik által kapnak kedvet mások is az adott növénykultúra termesztéséhez. (Székelyhon/Gazdaélet)

Február 15-én immár VII. alkalommal tartják meg Csíkszentmiklóson a kolbászfesztivált. Idén is várják a szervezők a jelentkező csapatokat belföldről és határon túlról is. (Gazdaélet)

Csíkmadarason február 27-e és 29-e között szervezik meg a kertészeti szakmai napokat és konferenciát a Garden Proiect kertészetnél. A szakmai előadásokra nemcsak a szakma képviselőit várják, hanem mindenkit, aki szeretne többet tudni a kertész szakmáról. (Gazdaélet)

Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro