• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9764 RON
  • USD4.6500 RON
  • GBP5.8180 RON
  • HUF1.2774 RON
Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

GAZDAÉLET – Változtatni kell a szemléletmódon

Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

A 2016 október 11-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Szombaton Csíkdánfalván megtartották a felcsíki állatvásárt és gazdanapot. Ott készült összeállításunk. Változtatni kell a szemléletmódon, ha versenyképesek szeretnénk lenni. Tánczos Barna szenátort kérdezzük. Majd az október közepén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Egyre nagyobb gondot jelent Kosteleken a gazdálkodás. Vrencsán Jenővel készült interjúnk. A sajtkészítők meg kell vívják a saját harcukat. A csíkjenőfalvi Kedves Tamással beszélgetünk. A méhészkedésből is meg lehet élni sok munkával. Kovács Csaba tusnádfürdői méhész válaszol kérdéseinkre. Háromnegyed egy után nyereményjátékunk kérdése hangzik el, majd ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek:

Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

Tizenhárom év embargó után ismét exportálhat élő sertést, feldolgozott húsárut Románia az Európai Unióba. Romániát 2003-ban helyezték tiltólistára, mivel oltásokat alkalmazott a fel-felbukkanó sertéspestis megelőzésére, az oltóanyag pedig élő vírust tartalmaz, így önmagában is kockázati tényezőt jelent. A román tenyésztők szerint azonban a sertéspestist már nyolc éve felszámolták az országban, az Unió mégsem oldatta fel eddig az exporttilalmat, ami évente 40 millió eurós veszteséget okoz az ágazatnak. Az utolsó sertéspestisgócot 2007-ben regisztrálták Temes megyében, ahol akkor 50 ezer sertés került kényszervágásra. Jelenleg Románia éves szükséglete mintegy 11 millió sertés, aminek felét importból fedezik. (Krónika/Gazdaélet)

Hamarosan megkaphatják az idei év második negyedévére esedékes üzemanyag-támogatást azok a gazdák, akik korábban igénylést nyújtottak be. Az idei évre 147 millió eurót irányoztak elő erre a mezőgazdasági minisztérium költségvetéséből. A támogatás révén a gázolaj árából visszatérítik a benne foglalt jövedéki adó egy részét azoknak, akik bizonyítottan mezőgazdasági célra használták fel az üzemanyagot. Idén 1,79 lejt térítenek vissza minden liter gázolaj után. (Krónika/Gazdaélet)

Az év végéig megkapják az állami támogatást azok a gazdák, akik bizonyítani tudják, hogy a szárazság vagy a késő tavaszi fagy miatt tönkrement a terméshozamuk 30 százaléka – jelentette ki Achim Irimescu mezőgazdasági miniszter. A szaktárca felmérése szerint a kedvezőtlen időjárási feltételek körülbelül egymillió hektáron befolyásolták a terméshozam alakulását. Bár ezeket a támogatásokat már több hónappal ezelőtt megígérték a károsult gazdáknak, Achim Irimescu ezúttal sem tudta pontosan megmondani, hogy egészen konkrétan mekkora összeget kaphatnak a termelők, mint ahogy azt sem, hogy a támogatás mikor kerül a számlájukra. (Krónika/Gazdaélet)

A Romániai Méhészek Egyesülete (ACA) is bejelentette már, hogy a hazai méztermelők, az idei kedvezőtlen időjárás miatt nehéz évet zártak. Az érdekvédelmi szervezet képviselői ezért több alkalommal is támogatást kértek a mezőgazdasági minisztériumtól, egyelőre azonban még válaszra sem méltatták a gazdákat. A szakemberek szerint egyébként nem valószínű, hogy a standokra kerülő méz ára tovább drágul a gyenge terméshozam miatt, a gazdáknak ugyanis maradt tartalékuk az előző évekből. (Krónika/Gazdaélet)

Támogatást kértek idén a szarvasmarha-tenyésztők is, akik a tejkvóta tavalyi eltörlése, illetve a külföldről beáramló olcsó termékek miatt egyre nehezebben tudják értékesíteni a tejet. A gazdák képviselői azt kérték, hogy minden liter értékesített tejért adjanak 30 bani póttámogatást a tejtermelőknek. A szakmai szervezetek azt kérték a mezőgazdasági minisztériumtól, hogy a kormány támogassa hatékonyabban a csőd szélén álló kis és közepes méretű farmok működtetőit. (Krónika/Gazdaélet)

Vasárnap kezdődött és holnapig tart Brassó megyében a rókák veszettség elleni szerének csalikban való kijuttatása. A csalikat repülőgépekről juttatják ki a megfelelő helyekre. A programnak köszönhetően az elmúlt években csökkent a veszett állatok száma: 2012-ben 8 esetet, 2013-ban 9-, 2014-ben 1-, tavaly és idén viszont egy esetet sem jelentettek. (Közlemény/Gazdaélet)

Pénteken és szombaton V. alkalommal szervezik meg Csíkszeredában a Csíkszéki Mézfesztivált. A mézlovagok felvonulása mellett a méhészet és méhtermékek ismertetésére valamint kézműves foglalkozásokra kerül sor. Szombaton a Kosz Szilveszter néptáncegyüttes és a csíkszentkirályi “Méhecske” óvoda előadásán tapsolhatunk. Majd záróakordként méhészbálon is szórakozhatunk. (Gazdaélet)

Szombaton, október 15-én állatvásárt és gazdanapot tartanak Kápolnásfaluban, Homorodlokán. A rendezvényen az adás-vételen kívül szakmai előadások, állatfajtánként vásár szépe, állattartási felszerelések kiállítása és vására, mezőgazdasági gépek kiállítása és kultúrális programok is lesznek. (Gazdaélet)

Szombaton, Szépvízen megtartják a hagyományos káposztavágást a Nád-dűlőben. A Szépvíz község Gyimes felőli kijáratánál fellelhető területet már a kora reggeli órákban ellepik a káposztavágásra igyekvő borzsovai, szentmiklósi, illetve szépvízi gazdák. A délelőtti órákra pedig igazi vásári hangulat alakul majd ki. (Gazdaélet)

Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

Piaci árak:

A burgonya kilója 1 lej 50 bani, a fehér hagymáé 2 lej és 2 lej 50 bani, a vörös hagymáé 3 és 4 lej, a fokhagyma kilója pedig 8 lej. A paprika kilója 3 lej és 5 lej, a paradicsomé 3 lej 50 bani és 4 lej, az uborkáé és káposztáé 1 lej és 1 lej 50 bani, a csípős paprika kilója 7 lej, a gomba kilójáért 9 lejt kérnek. A petrezselyemzöld, kapor és zellerzöld kötése 50 bani, a tárkony és csombord kötése 1 lej. A zeller darabja 1 lej 50 bani és 2 lej, a petrezselyem kilójáért viszont 3 és 4 lejt kell fizetni. A szemes paszuly litere 7 és 8 lej, a murok kilójáért 3 lejt kérnek, a főzőtök kilója 2 lej, a tojás darabja ezen a héten 40 bani. Egy fej saláta 1 lej 50 bani és 2 lej. Az alma kilója 2 lej 50 bani és 4 lej, a körtéé 3 lej 50 bani és 5 lej, a szőlő kilója 3 lej és 6 lej, a dióbéllé 28 lej, a sajté és az ordáé 16 lej, a tej litere 2 lej 50 bani.

Játékunk kérdése:

Melyik tejfeldolgozó vásárolja fel a tejet Kostelekről?

Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2016 október 21-ig:

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro