• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9759 RON
  • USD4.6361 RON
  • GBP5.8194 RON
  • HUF1.2736 RON
Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

GAZDAÉLET – Válasszuk a helyit, az egészségest

A 2020 május 26-án jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Sosem azon kell gondolkodni hogyan estünk a gödörbe, hanem, hogy lehet kimászni belőle. A hármasfalusi Joó József növényorvos, bogyósgyümölcs termesztő bizakodva nézz a jövőbe. Vele beszélgetünk. Majd a május végén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Mindenki szeretne egészségesen élni, így bedöl minden kecsegtető ajánlatnak. Pedig, ha csak a józan paraszti eszünkre hallgatunk ösztönösen tudjuk mi a teendő. Szász Blanka marosvásárhelyi életmódtanácsadó válaszol kérdéseinkre.

Gazdahírek

A Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség elkezdte a 2019-es mezőgazdasági munkálatokért járó és a gazdák által igényelt üzemanyagköltség jövedéki adójának megtérítését. A 2019-re megszabott állami támogatás értéke literenként 1 lej 89 bani. Maros megyében 160 állattenyésztő és 274 növénytermesztő kért támogatást, összesen 1.314.400 liter üzemanyag jövedéki adóját térítik meg 2.491.974 lej értékben. (Népújság/Gazdaélet)

A Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség online rendszerben fogadja és ellenőrzi a támogatási kérvényeket az esetleges kiigazításokért, vagy más kérdésekben a gazdákkal telefonon veszik fel a kapcsolatot az ügynökség alkalmazottai. Az országos adatok szerint május 8-ig több mint 4 millió hektár megművelésére 531.171 kérvényt iktattak földalapú támogatásra. Azok, akik még nem nyújtották be a kérvényt, még megtehetik. Az online kérvényhez mellékelni kell a személyazonossági igazolványt, a cégjegyzékszámot, az adóigazolvány és egy bankszámlakivonat másolatát, amelyet elektronikus úton kell eljuttatni az APIA-központokhoz. A kérvények leadási határideje 2020. június 15-e. (Népújság/Gazdaélet)

A 17.1-es intézkedés keretében a növénykultúrák és állatok biztosítási költségének támogatása igényelhető. A kiírásban szereplő keretösszeg 15 millió euró, és a pályázatokat november 30-ig lehet letenni. Az intézkedés lényege, hogy a biztosítótársaságoknak kifizetett biztosítási díj egy részét az ügynökség az uniós vidékfejlesztési alapból támogatás formájában visszatéríti a pályázónak. A tavalyi kiíráshoz képest változás, hogy most minden pályázó a gazdasága nagyságától (SO-euró értékétől) függetlenül a kifizetett biztosítási összeg 70 százalékát igényelheti vissza. Az intézkedésre azok pályázhatnak, akik a tavaly őszi, illetve az idei tavaszi kultúrákra kötöttek biztosítást. Az előírás szerint a pályázónak valamely biztosítótársasággal a teljes gazdaságát vagy valamely kultúrája összes területét – a vetéstől a betakarításig számítva – be kell biztosítania károk esetére. Ezek: szárazság, forróság, árvíz, jégkár, kora őszi, téli vagy késő tavaszi fagy, vihar, nagy erősségű zápor, hosszan tartó túlzott csapadék, valamint a karanténlistán szereplő növénybetegségek. Az intézkedésre pályázhatnak mind a fizikai személyek, mind a jogi személyként bejegyzett mezőgazdasági vállalkozások. Feltétel, hogy a pályázó 18 éven felüli aktív mezőgazdász legyen, kössön biztosítási szerződét, amelyben az őszi-tavaszi kultúrák egész területe szerepel. Az igénylőnek a biztosítási szerződésben a fentebb említett károkozók legalább egyikére kell szerződést kötnie. A biztosítási támogatást ettől az évtől kiterjesztették az állattenyésztésre is. Feltétel, hogy a gazdaságban levő összes, ugyanazon fajú állatra legyen biztosítás kötve. A biztosítás csak a pályázat ötödik mellékletben felsorolt betegségekre köthető (pl. TBC, lépfene, trichinellózis stb.). Sajnálatos módon kimaradt a felsorolásból a vadállatok okozta kár, illetve a sertéspestis. Fontos feltétel a pályázat leadásakor, hogy a biztosítási összeg legalább felét akkorra ki kell fizetni. (Háromszék/Gazdaélet)

Az 5.1-es intézkedéseknél 13, míg az 5.2-es intézkedésnél 3,7 millió euróra lehet pályázni. A pályázatok letevésének határideje: július 31. Az 5.1-es intézkedésnél a pályázható összeg ismét két részre oszlik: magáncégek, szövetkezetek és termelői csoportok 8,3 millió euróra pályázhatnak, 4,75 millió euró áll a közintézmények rendelkezésére. Az első kategóriába besorolt, sertéstartással foglalkozó cégek, szövetkezetek a támogatásból fertőtlenítő-, biobiztonsági előírásokat biztosító felszereléseket vásárolhatnak, építkezhetnek, védőkerítéseket építhetnek, amelyek megakadályozzák a vaddisznók érintkezését a házi sertésekkel. A támogatás a magáncégek esetében 80, a szövetkezetek és termelői csoportok esetében 100 százalékos. A támogatás értéke legtöbb 250 ezer euró lehet. A közintézmények a pályázati pénzből fertőtlenítőberendezéseket, laboratóriumi diagnosztizáló felszereléseket, biológiai minták szállítására alkalmas gépjárműveket, az elpusztult vagy kilőtt vadállatok ideiglenes tárolására alkalmas hűtőkamrákat vásárolhatnak. A támogatás 80 százalékos, illetve 100 százalékos, ha a hatóság az állattenyésztők nevében és felhatalmazásával pályázik, és igazolják a beruházás közös használatát. Az 5.2-es intézkedésre olyan sertéstartó telepek pályázhatnak, amelyeknél a sertéspestis legkevesebb 30 százalékos állományveszteséget, illetve jövedelemkiesést idézett elő. A támogatás legtöbb 200 ezer euró lehet. A pénz a következőkre fordítható: sertés tenyészállatok vásárlása újranépesítés céljából (ez csak az állategészségügyi hatóság beleegyezése után lehetséges, ha az illető község kikerült a pestis piros zónájából), a gazdaság benépesítése más állatfajjal és istállóátalakításra. Ennél az intézkedésnél a támogatás 100 százalékos, tehát nem szükséges hozzá önrész. (Háromszék/Gazdaélet)

Idén az állami költségvetésből a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztériumon keresztül 1 millió lej keretösszeget különítettek el, amelyből a báznai és mangalica sertésfajták tenyésztését támogatják. A program célja a hazai őshonos sertésfajták állományának növelése szaporítással és a malacok értékesítésével. Kocánként évente 1200 lejes támogatást lehet igényelni, amennyiben legkevesebb négy, tőle származó, egyenként legalább 8 kg-os malacot értékesít a tenyésztő. A támogatást egyéni vállalkozók, mezőgazdasági termelők, jogi és magánszemélyek igényelhetik. Az országos állattenyésztési regiszterben május 7-én 1030 törzskönyvezett báznai és mangalica fajta szerepelt, amiből 316-ot jogi személyiséggel rendelkező tenyésztők és 714-et magánszemélyek tartanak. A rendelet módosítja az erre vonatkozó 2018-ban megjelent 9-es kormányrendeletet, így a pályázók az új rendelkezésnek megfelelően kell eljárjanak. (Népújság/Gazdaélet)

Átlagosan 4,5 százalékkal drágultak idén az élelmiszerek – derül ki az Országos Statisztikai Intézet összesítéséből. Az áremelkedés márciusban és áprilisban volt a legnagyobb arányú. Év eleje óta a kenyér 2,27 százalékkal drágult, míg a liszt 3,7 százalékkal. A gyümölcsökért átlagosan 16 százalékkal kell többet fizetni januárhoz képest, áprilisban 5 százalékos volt az emelkedés. A krumpli ára 21 százalékkal emelkedett, áprilisban 10 százalékkal. A hús átlagosan 3 százalékkal kerül többe, a legnagyobb mértékben a disznóhús drágult. Az elmúlt 12 hónapban 2,6 százalékos volt az infláció mértéke. (profit.ro/Híradó)

Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro