• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9765 RON
  • USD4.6373 RON
  • GBP5.8018 RON
  • HUF1.2662 RON
Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

GAZDAÉLET – Nem csak a tűz pusztít, az ember is besegít

A 2020 január 21-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Sokszor panaszkodunk, hogy a fiatalokat nem érdekli a gazdálkodás. De annak, aki mégis rászánja magát néhány jóakaró folyton keresztbe tesz. A székelydobói ifj. Tóásó Lászlónál jártunk a Gazdaélet mikrofonjával. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Egyre nagyobb a tűzvész által okozott kár Ausztráliában. Az Erdélyből elszármazott Ella Millert kérdezzük a kialakult helyzetről. Előnyösebb az állattenyésztőknek, ha fel is dolgozzák a gazdaságban megtermelt tejet. A hidegségi Föcze Margittal beszélgetünk. Ezt követően sorsolunk a hűséges hallgatóink között, de ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat is. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek

A 2020-ra érvényes állami költségvetési törvény mezőgazdasági minisztériumot illető részébe belefoglalták az idei évben a gazdáknak kínált támogatásokat is. A kormányprogram egyik fontos célkitűzése az ország mezőgazdasági potenciáljának értékesítése, a nemzeti élelmiszer-biztonság megvalósítása, exportlehetőségek biztosítása – mindezek elérését több lépésben kívánja elérni a kormány. A tervezett lépések között szerepel a mezőgazdasági termelők anyagi támogatása, a társulási formák létrejöttének ösztönzése, a többletértéket hordozó bio- és hagyományos termékek piacának serkentése. Hangsúlyt kívánnak fektetni a meglévő öntözőrendszerek felújítására, újak létesítésére, a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj árának támogatására. Ugyanakkor fenntartanák az országos átmeneti támogatásokat a növénytermesztésben és állattenyésztésben is. (Háromszék/Gazdaélet)

Az agrárminiszter szerint 43 millió euró értékű kiírás várható a 4.3-as intézkedés keretében, amit célirányosan az öntözőberendezések fejlesztésére és létesítésére szánnak. A miniszter bejelentése szerint lesz újabb kiírás a 17.1-es számot viselő intézkedésnél, ahol részlegesen visszaigényelhető a növénykultúrák és állatok biztosítási díja. A pályázható összeg valamivel több, mint 40 millió euró. Az intézkedés lényege, hogy az őszi kultúrák biztosítására kifizetett összegek egy részét az ügynökség pályázat útján visszatéríti az igénylőnek. Az előírás szerint a pályázó teljes gazdaságát vagy valamely kultúrájának egész területét, illetve állatait be kell biztosítania szárazság, aszály, árvizek, jég, kora vagy késő tavaszi fagy, vihar, nagy erősségű záporok, hosszan tartó túlzott csapadék, valamint a karanténlistán szereplő növény- és állatbetegségek okozta károk ellen. A biztosításnak ki kell terjednie egészen a betakarítás pillanatáig. Az intézkedésre magánszemélyek és jogi személyiséggel rendelkező mezőgazdasági vállalkozások egyaránt pályázhatnak. Jó hír, hogy a Leader-csoportok együttműködését támogató 19.3-as intézkedésnél január 31-ig meghosszabbították a pályázati határidőt. Ugyanígy kitolták egészen március 31-ig a 8-as számú, erdősítést támogató intézkedés pályázhatóságát. Utóbbinál a kiírás összege 15 millió euró. Ennél az intézkedésnél a pályázatokat a megyei APIA-hivatalokhoz kell letenni. (Háromszék)

Január 31-ig adhatják le a gazdák pályázataikat a 2019-es év utolsó negyedére járó üzemanyag támogatásra – értesít az Országos Mezőgazdasági és Kifizetési Ügynökség. A hatóság megyei kirendeltségének adatai szerint Maros megyében 300 mezőgazdász jogosul az állami támogatásra. Az igényléseket a 2019 október elseje és december 31 között végzett mezőgazdasági munkálatokra lehet benyújtani. A mezőgazdasági tevékenység esetében az őszi munkálatok üzemanyagköltségeit térítik meg, az állattartók esetében főként azok kérhetnek támogatást, akik szarvasmarha, sertés és szárnyasok eladásával foglalkoznak, illetve külön kategóriaként a haltenyésztők is folyamodhatnak segélyért. (Híradó)

Április 30-tól tilos lesz az unió tagországaiban a tiakloprid nevű rovarirtó szer használata. A Reuters szerint az Európai Bizottság döntése alapján nem hosszabbítják meg többé az említett növényvédő szer használatára vonatkozó engedélyt. A vegyület a Bayer által gyártott Calypso és Biscaya nevű termékek hatóanyaga, de a boltokban található kerti rovarölő termékekben is megtalálható. A szer nem csak a méheket veszélyezteti, de az emberi szervezetre is káros hatással van – áll az indoklásban. A vizsgálatok szerint a vegyület gyengíti a beporzók immunrendszerét és csökkenti a szaporodási képességeiket. Az elsősorban a levéltetvek ellen használt szert a repce, a burgonya és a gyümölcsfák védelmében alkalmazzák. (Transindex/Reuters)

Visszaigazolta a laboratóriumi vizsgálat az afrikai sertéspestis vírusát egy Bölönben levágott sertés esetében. A hatóságok megtették a szükséges óvintézkedéseket: korlátozták a gazdaság környékén az állatok szállítását, a szakemberek ugyanakkor négy kocát és hét süldőt vágtak le. Az országban tovább terjed a sertéspestis, és a madárinfluenza is megjelent. A prefektúra, a rendőrség és a csendőrség bevonásával szigorúan ellenőrzik az állatok és a hústermékek szállítását, hogy megelőzzék a sertéspestis terjedését, valamint azt, hogy a madárinfluenzát behurcolják a megyébe. (Székelyhon/Gazdaélet)

A zöldségtermesztésben vannak még kihasználatlan lehetőségek Hargita megyében, és ezeknek a kiaknázását ösztönözheti a De minimis támogatások kiterjesztése. A kormány általánosítani szeretné a juttatást, a tervek szerint minden fóliaházas zöldségre kiterjesztenék az állami támogatást, de nem a terület alapján folyósítanák azt, hanem az értékesített zöldség árának tíz százalékát kapnák meg többletjuttatásként a gazdák. Azonban az érdekeltek nem őstermelőként, hanem bejegyzett vállalkozóként kellene értékesítsék a zöldséget. A tapasztalat azt mutatja, hogy az őstermelők még mindig tartanak a cégnyitástól. (Székelyhon/Gazdaélet)

A paradicsom esetében meghozta az eredményt a De minimis támogatás, hiszen Hargita megyében tizenkét gazda – többségükben udvarhelyszékiek – termeszti már a zöldséget fóliaházban, igaz, csak őszi éréssel, a tavaszihoz ugyanis túl hideg ez a térség. Vannak jó szakemberek, akik piacoznak is – az új mezőgazdász-generáció, akik a Sapientia egyetemen végeztek. Homoródremetétől egészen fel Szentegyházáig, Máréfalváig is termesztenek paradicsomot. A termesztőknek gyakran még a piacra sem kell elvinniük a terméket, mert helyben felvásárolják tőlük. Kézi munkaerőből viszont hiány van, és szakértelemre is szükség van a sikeres termesztéshez, leginkább ezek a tényezők jelentenek akadályt a zöldségtermesztés bővülésében. A paradicsom esetében egyébként egy tízáras fóliaházas termesztésre 3000 eurós támogatást biztosít az állam. (Székelyhon/Gazdaélet)

Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro