• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9753 RON
  • USD4.6364 RON
  • GBP5.7883 RON
  • HUF1.2810 RON
Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

GAZDAÉLET – Merjünk álmodni

A 2021 június 22-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Hasznos növény a lucerna, jó szolgálatot tesz a termelőknek. A Betfalván gazdálkodó Szécsi Tamással beszélgetünk. A kézműves sajtoknak van piaca. A részletekről a csíkszentgyörgyi Gál Mária Magdolnát kérdezzük. Majd a június közepén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Szükség esetén segítik egymást a datki gazdálkodók. Ferkő György válaszol kérdéseinkre. Nem mindegy milyen módszerrel dolgozzuk fel a levágandó állatot. A csíkcsomortáni Ferencz Zoltán hentessel készült interjúnk. Ha örömünk van, vagy bánat gyötör a minőségi pálinka jó szolgálatot tesz. Az etédi Kovács Eleket, a Székely Titok pálinkafőzde tulajdonosát hallhatják.

Gazdahírek

A dróntechnológiának kulcsszerepe lesz az elkövetkező időszakban, mivel pár éven belül jelentős részben átveszik a földi gépek szerepét a növényvédelemben, de más területeken is. Most az AFIR-nál pályázni is lehet mezőgazdasági drón megvásárlására. A drónok számos területen alkalmazhatók a mezőgazdaságban. Alkalmasak nagy felbontású képek készítésére – korábban erre a feladatra repülőgépeket, helikoptereket használtak. A felvételek – melyek akár óránként is felvehetők – a precíziós gazdálkodás alapját képezhetik. A drónoknak szerepe lehet a mezőgazdasági károk felmérésében – legyen az vadak, természeti csapások által okozott kár –, segítségükkel pontosan beazonosítható a károsult terület, akár az elpusztított növények tőszáma is megállapítható. Felmérhető a kultúrák állapota is a drónok segítségével, megállapítható a kártevők, különböző betegségek jelenléte, de a tápanyagellátás hiányosságai is, így időben közbe lehet avatkozni a problémák elhárítása érdekében. Végül, de nem utolsósorban a drónok kiválóan alkalmazhatók permetezések elvégzésére. Ez a lehetőség nagy távlatokat nyit a növényvédelemben, hiszen időjárási körülményektől függetlenül végezhetők el a kezelések. Az idei év jó példa: eddig nehéz volt elkapni azt az időszakot, amikor traktorra függesztett vagy vontatott, esetleg önjáró permetezőgépekkel lehetett az ázott földekre menni – mindez azonban egy drón számára nem jelent akadályt. (Háromszék/Gazdaélet)

Az átmeneti időszakra érvényes, egyelőre ideiglenes pályázati eligazító füzet szerint a gazdaságokat nagyságuk, gazdasági értékük (SO) szerint négy kategóriába sorolták be: 1. 8000 és 250 ezer euró SO közötti növénytermesztő gazdaságok, 2. 500 ezer euró SO alatti állattenyésztő gazdaságok, 3. 250 ezer és 500 ezer euró SO közötti gazdaságok, 4. 500 ezer euró SO-nál nagyobb gazdaságok, szövetkezetek és termelői csoportok. A kategória függvényében változik a támogatás maximális értéke, valamint a támogatás intenzitása is. (Háromszék/Gazdaélet)

Szövetkezetet alapított Máréfalván a helyi gazdák egy kisebb csoportja. Céljuk a közös, hosszú távon fenntartható gazdálkodás. A szövetkezet sikeresen pályázott, és egy európai uniós kiírásnak köszönhetően 2 millió eurós támogatásban részesült, amelyből 150 férőhelyes húsmarhaistállót építenek a település határában. (Székely Gazda/Gazdaélet)

Öt háromszéki húsmarhatartó fogott össze és alakított meg egy szövetkezetet annak érdekében, hogy hizlalt állataikat ne azoknak a köztes felvásárlóknak legyenek kénytelenek értékesíteni, akik majd lehúzzák a hasznot róla. Céljuk, hogy jobb árban hasznosítsanak, ennek érdekében vágóhidat, húsfeldolgozót és egy kis marhahúsboltot is létrehoztak, így saját maguk dolgozzák fel és értékesítik a termékeket. A szövetkezet működése azon alapszik, hogy a tagoktól felvásárolják a hizlalt élő állatot, majd hús formájában értékesítik. A szövetkezet nemcsak marhahúst kínál, hanem kész termékeket is, mint például hamburgerpogácsát, kolbászt, miccset és szalámit. Termékeik teljesen természetesek és minden adalékanyagtól mentesek. Számukra a legfontosabb, hogy a szövetkezet arculata kialakuljon, a vásárlók tudatába a minőség fogalma vésődjön be a termékekről. (Maszol/Gazdaélet)

Ingyenesen ivartalaníthatják kutyáikat a sepsiszentgyörgyi, kilyéni és szotyori gazdik a Szépmezői Kutyamenhelyen. A sepsiszentgyörgyi önkormányzat, a menhelyet működtető TEGA köztisztasági vállalat, valamint az Amy Egyesület által szervezett akcióra előzetesen be kell jelentkezni. A kezdeményezők az akcióval azokon a kutyatartókon akarnak segíteni, akiknek nincs anyagi lehetőségük a beavatkozást kifizetni. Az ivartalanítási akció első felvonására július 3-án kerül sor. Az ivartalanítás, esetenként a féregtelenítés és chipezés ingyenes, azonban regisztrációhoz kötött, iratkozni a TEGA által működtetett menhelynél, a 0732-717 185-ös telefonszámon, illetve az Amy Egyesületnél a 0721-384-068 telefonszámon lehet. A július 3-i időpont már be is telt, azonban igény szerinti, további alkalmakat szerveznek a jelentkezők számának függvényében. (Székelyhon/Gazdaélet)

Razziát tartottak az előpataki és a hídvégi rendőrök Erősd és Hete falvak térségében, az erdészeti kihágások visszaszorítása érdekében. Az akció során kilenc olyan lovasszekeret találtak, melyekkel törvénytelenül fát szállítottak. A fakitermelésből származó hullásfát raktak fel a szekerekre, ennek ellenére a fát elkobozták és átadták az erdészetnek, az elkövetőket összesen 18 ezer lejre bírságolták meg. Ugyanakkor tetten értek két férfit, akik szintén szekérrel szállítottak törvénytelenül kivágott fát. A nyomozás során kiderült, hogy három rezgő nyárfát vágtak ki az Előpatakhoz tartozó erdőben. A rendőrök elkobozták a fát, és kivizsgálást indítottak törvénytelen fakivágás és falopás gyanújával. (Székelyhon/Gazdaélet)

Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro