• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9764 RON
  • USD4.6500 RON
  • GBP5.8180 RON
  • HUF1.2774 RON
Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

GAZDAÉLET – Nehéz évet zárnak a méhészek

Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

A 2016 július 26-án jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Nagyon rossz évet zárnak a hazai méhészek. Nemes András hármasfalusi méhészt, a Kis-Küküllő menti Méhészegyesület elnökét kérdezzük. A fák gyökeréből is mesterművek készülhetnek. A gyimesfelsőloki Tankó János gyökérszobrásszal beszélgetünk. Majd a július végén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Todor György korondi fazekas ma is próbálja éltetni az ősei hagyatékát, annak ellenére, hogy egyre reménytelenebb a helyzet. Vele készült interjúnk. Háromnegyed egy után nyereményjátékunk sorsolására kerül sor, majd ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek:

Egyelőre kérdéses, hogy a romániai termelőket előnyben részesítő új hipermarkettörvényt hogyan lehet alkalmazni, a szakembereket azonban továbbra is megosztja az intézkedés. Szó nincs arról, hogy a hipermarketekben kínált élelmiszerek 51 százalékának hazainak kell lennie, ilyesmi nem szerepel az új jogszabályban – szögezte le Achim Irimescu mezőgazdasági miniszter a Capital.ro gazdasági szakportálnak az új jogszabály körüli vita kapcsán. A parlament által június elején megszavazott indítvány azt írja elő, hogy a 2 millió eurónál magasabb árbevételt elérő üzletláncokat arra kötelezik, hogy a friss termékeik 51 százalékát úgynevezett rövid beszerzési láncon keresztül vásárolják meg. „A rövid beszerzési lánc gyakorlatilag azt jelenti, hogy a nagy üzletek az említett arányban a helyi termelőktől vásároljanak, regionális szinten. A határ menti övezetben tehát magyarországi vagy bulgáriai termékeket is be lehet szerezni” – mondta a miniszter. Bogdan Chiriţoiu, a Versenytanács elnöke is arra mutatott rá, hogy a rövid beszerzési lánc kifejezést éppen azért használták a jogalkotók, hogy Brüsszel ne tudja Romániát protekcionista intézkedésekkel vádolni. Amennyiben arra kötelezték volna a hipermarketeket, hogy 51 százalékban romániai termékeket forgalmazzanak, az EU egészen biztosan diszkriminatívnak nyilvánította volna az intézkedést többi uniós tagország termékeire nézve. (Krónika/Gazdaélet)

Július végéig várja a gazdákat az APIA a mezőgazdasági munkálatokhoz április és május közötti időszakban vásárolt üzemanyagok elszámolására. A gázolajár-támogatási program révén a farmerek az üzemanyaghoz a töltőállomásoknál feltüntetett árhoz képest utólag 1 lej 80 banival olcsóbban jutnak hozzá. A növénytermesztők a búza termesztésének gépesített munkálataihoz hektáronként 42 liter gázolajat, a burgonya termesztéséhez hektáronként 50 liter, a cukorrépához 46-ot, az olajos növényekhez hektáronként 20 litert, a gyümölcsösök karbantartásához, illetve a vetett takarmánynövények műveléséhez, betakarításához hektáronként 10 liter jövedékiadó-csökkentett üzemanyagot használhatnak fel. Az állattenyésztő telepek a szarvasmarhák esetében számosállatonként 56 liter, szárnyasok esetében számosállatonként 39 litert, a sertéstelepeken 6 litert, a juh- és kecsketenyésztő telepeken számosállatonként 6, 75 litert, míg a vándorméhészek a támogatási program keretében méhcsaládonként 18 liter üzemanyagot számolhatnak el. (Hargita Népe/Gazdaélet)

Hiányzó programmodulok, akadozó rendszer, a támogatási igénylőkkel kapcsolatos egyéni problémák sokasága akadályozza a tavalyi esztendőre járó föld- és állattenyésztési támogatások kifizetésében az APIA-t. Azon gazdák esetében, akikkel minden rendben volt, illetve nem is estek ellenőrzés alá, a támogatási kifizetések nagyrészt már megtörténtek. De még mindig vannak olyan gazdák, akiknek a támogatási kérelmében változások történtek. Ilyen például az, amikor az egyik gazda átadja a gazdaságát a másiknak. Az ilyen gazdák nem kaptak még egy lejt sem. Csak Hargita megyében nagyjából ezer gazda van ebben a helyzetben. (Hargita Népe/Gazdaélet)

Klaus Johannis államfő kihirdette a romániai öntözési infrastruktúra 2016–2020 közötti felújítását célzó országos programról szóló törvényt, ami 1,015 milliárd eurót irányoz elő erre a célra. A jogszabály értelmében ezt az összeget a mezőgazdasági minisztériumnak utalják ki, ebből 2016-ban 145 millió eurót folyósítanak. A teljes összegből a törvényi előírások szerint a főbb öntözési infrastruktúrát újítják fel. Az idei évre előirányzott 145 millió euró után a következő esztendőkben a jóváhagyott menetrend értelmében évente mintegy 17 százalékkal nő majd a rendelkezésre álló összeg. Az öntözésre felhasznált vízmennyiség után nem kell fizetni a karbantartási és javítási költségeket, a munkálatok ellenértékét az Országos Talajjavító Hatóság állja saját költségvetéséből. A jogszabály egyúttal azt is előírja, hogy az ügynökség az árvízvédelem érdekében működteti a lecsapoló állomásokat, hogy a víz ne önthessen el településeket, termőföldeket, hogy megelőzzék az esetleges baleseteket a hidrotechniai építkezések során. (Népújság/Gazdaélet)

Hivatalosan is beindította az Erdőfelügyelő – Inspectorul pădurii elnevezésű okostelefonos alkalmazást a környezetvédelmi minisztérium. Az, aki gyanús rönkszállítmánnyal találkozik, bevezeti a jármű rendszámát az alkalmazásba, mely azonnal válaszolni tud arra, hogy törvényes vagy illegális szállítmányról van-e szó. Amennyiben bebizonyosodik, hogy a fuvar törvénytelen, a 112-es sürgősségi számot kell hívni, és a hatóságok feltartóztatják a járművet. A bejelentőt minden esetben tájékoztatják a fejleményekről – mondta Cristiana Pasca Palmer környezetvédelmi miniszter. (Rador)

Folyamatosan zajlik az aratás adáskörzetünkben. Az őszi árpa betakarítása a végéhez közeledik, helyenként elkezdődött a búzák aratása is. Az előzetes becslések szerint az átlagos hektárhozamok 3.500 kiló körül alakulnak. (Gazdaélet)

Ismét garázdálkodott a medve Küsmödön, ezúttal egy udvarra ment be, ahol tíz méhkaptárt rongált meg. Az elmúlt hetekben összesen tizenkét disznót öltek meg a medvék a községben, így félő hogy előbb-utóbb emberre is támadnak. Egyébként úgy sejtik, több medve is garázdálkodik a térségben. A község vezetősége átiratban kérte, hogy mielőbb lőjék ki a nagyvadat. (Székelyhon/Gazdaélet)

A helyi és környékbeli gazdáknak fontos a nyárádszeredai piac, ezért az önkormányzat elkezdte a helyszín korszerűsítését, és hamarosan az állatvásárnak szánt részt is rendbe teszik, hogy megszerezzék a működtetéshez szükséges engedélyeket. Nemrég köveztek a piacon, és elkezdték a közel két hektár terület bekerítését, a kerítésoszlopokat már felállították. Ezenkívül lebetonoztak egy 350 négyzetméteres felületet, ahol fedett részt alakítanak ki, és faasztalokat helyeznek el. Az állatok értékesítésére szánt részt elkülönítették, itt a tervek szerint rekeszeket alakítanak ki a jószágoknak. Állatorvost is alkalmaznak, aki majd ellenőrzi a piacra érkező egyedeket. A nyárádszeredai városvezetés azonban hosszú távon nagyobb beruházásban gondolkodik. Leaderalapokra szeretnének pályázni egy fedett csarnok létesítésére, esetleg hűtőházat is ki lehetne alakítani, ahol a termékeket tárolhatnák a gazdák. A piac valójában a Nyárádmentéé, ezért akár a környező települések önkormányzataival együttműködve lehetne mindezt megvalósítani. (Népújság/Gazdaélet)

Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

Piaci árak:

Az újburgonya kilója 1 lej 50 bani és 2 lej, a fehér hagymáé 2 lej és 2 lej 50 bani, a vörös hagymáé 3 és 4 lej, a zöldhagyma kötése 1 lej és 1 lej 50 bani, a fokhagyma kilója pedig 8 és 10 lej. A paprika kilója 6 lej és 8 lej, a paradicsomé 2 lej 50 bani és 7 lej, az uborkáé 2 lej 50 bani és 3 lej, a csípős paprika kilója 8 lej, a gomba kilójáért 10 lejt kérnek. A petrezselyemzöld, kapor és zellerzöld kötése 50 bani, a tárkony és csombord kötése 1 lej. A zeller darabja valamint a retek kötése 1 lej 50 bani és 2 lej, a petrezselyem kilójáért viszont 3 és 4 lejt kell fizetni. A szemes paszuly litere 8 és 10 lej, a murok kilójáért 3 lejt kérnek, a főzőtök kilója 3 lej, a tojás darabja ezen a héten 40 bani. Egy fej saláta 1 lej és 1 lej 50 bani. A sárgadinnye kilója 3 és 4 lej, a görögdinnyéé 2 lej és 2 lej 50 bani, a csemegekukorica csője 1 lej 50 bani, a kajszibarack kilója 5 lej, az őszi baracké 4 lej, a zsengepaszuly és padlizsán kilója 5 lej. Az alma kilója 2 lej 50 bani és 4 lej, a körtéé 3 lej 50 bani és 6 lej, a szőlő kilója 8 lej és 10 lej, a sajté és az ordáé 16 lej, a tej litere 2 lej 50 bani és 3 lej.

Játékunk kérdése:

Eddig hány dísztárgyat készített gyökérből a gyimesfelsőloki Tankó János?

Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2016 augusztus 26-ig:

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro