• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9751 RON
  • USD4.5879 RON
  • GBP5.8059 RON
  • HUF1.2827 RON
Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

GAZDAÉLET – Még mindig jó falun

A 2020 május 5-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Egyre jobban elszegényednek a talajaink egy tanulmány szerint. Veres László a Sapientia EMTE növényorvostan hallgatójával beszélgetünk. Évek munkáját hálálja meg a családi gyümölcsös. A korondi Muntyán Ferenccel készült interjúnk. Majd a május elején esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. A sok munka ellenére nem cserélné fel jelenlegi életét a homoródalmási Pálfi Károly méhész, ribizlitermesztő. Műsorunk második felében őt kérdezzük. Nagyon megváltoztak a vásárlói szokások és nem biztos, hogy jó felé. Bakos Károly a nagygalambfalvi pékség tulajdonosa válaszol kérdéseinkre.

Gazdahírek

A koronavírus-járvány idejére szóló javaslatcsomagot állított össze a Kovászna Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság. A farmereknek szóló tanácsokat nyolc pontban rögzítik, felhíva a figyelmet, hogy az elővigyázatosságon és a jó tervezésen emberéletek múlhatnak. Időben cselekedve az alkalmazottjaikat, üzletüket, nem utolsósorban állataikat óvhatják meg a gazdák – írják a bevezetőjükben. Íme az állategészségügyi igazgatóság gazdáknak szóló javaslatai:
– Bizonyosodjanak meg, hogy elégséges mennyiségben van takarmány a farmon, így ha gondok is lesznek az utánpótlással, nem lesz fennakadás a takarmányozásban. Az állatokat megfelelőképpen kell etetni, itatni, hogy az állomány ne romoljon, a termelés ne essen vissza.
– Ha lehetséges, az állatgondozók dolgozzanak váltásban, hogy minél kevesebben legyenek kapcsolatban. Ha van rá lehetőség, szállásolják el a farmon az ott dolgozó személyeket.
– Idegeneket belépni a farmra ne engedjünk. Kivételt képeznek az állatorvosok, a begyűjtést biztosító gépkocsivezetők és a farmra bejáró szolgáltatók, cégek szerelőcsoportjai.
– A farmra bejáró gépkocsivezetők viseljenek védőfelszerelést, tartsák be az előírt távolságot a farmon dolgozóktól.
– A gazdák készítsenek névsort azokkal a személyekkel, akikkel előre nem látott esetekben kapcsolatba kell lépniük: beszállítók, állatorvosok, csereszemélyzet, tejbegyűjtők, termék- és állatszállítók.
– Ha a folyamatban lévő szerződések értelmében új állatállomány érkezik a farmra, a járművezetők viseljenek védőfelszerelést, tartsák be az előírt távolságot a farm személyzetétől.
– A gazdák készítsék elő a farm saját vészforgatókönyveit, s vegyék figyelembe a hatóságok minden előírását, javaslatát.
– A vészforgatókönyvben megoldást kell kidolgozni arra is, hogy miként marad a tevékenység folyamatos akkor is, ha jelentősen csökken az alkalmazottak száma, vagy a beszállítók nem tudják teljesíteni vállalásaikat. (Háromszék)

Zöld utat kapott az Országos Méhészeti Program, amelynek értelmében a szakágazat képviselői a 2020-2022 közötti időszakban 150 millió lejes támogatásra jogosultak – jelentette be Adrian Oros mezőgazdasági miniszter. Tájékoztatása szerint az évi 50 millió lejes összeg felét európai uniós forrásokból fedezi a kormány. A támogatással egyaránt élhetnek a méhészek, valamint az őket tömörítő egyesületek, felszerelések vásárlására, konferenciák szervezésére, a méheket sújtó betegségek megfékezésére, termékértékesítésre kérhetnek támogatást. A mezőgazdasági miniszter azt mondta, a támogatás célja a méhcsaládok számának a gyarapítása, az előállított méhészeti termékek minőségének, valamint az export mértékének a növelése. (agrointel.ro)

Az Országos Vidékfejlesztési Program 2014-2020-as időszakra vonatkozó alapjából 82 millió eurót azoknak a mezőgazdászoknak utalnak, akiket súlyosan érint a koronavírus-járvány miatt bekövetkezett gazdasági recesszió. (Gazdaélet)

Évek óta hiánycikknek számított Hargita megyében egy állandó vágópont, kizárólag húsvét környékén működött néhány ideiglenesen. Erre válaszolva döntött úgy a 2019-ben létrehozott Csíkcsomortáni Szövetkezet, hogy egy vágópontot és mészárszéket hoz létre a településen. A vágóponton sertés, juh, kecske és szarvasmarha levágására van lehetőség, ezek húsának szétbontása és tőkehúsként (nyakkaraj, lapocka, csülök stb.) való előállítása pedig a mészárszékben történik. A tevékenységgel párhuzamosan egy új szolgáltatást is elindított a szövetkezet, mégpedig a helyben feldolgozott hústermékek házhoz szállítását. Csak helyi gazdáktól származó, visszakövethető húst kínálnak eladásra, a vágást követően vákuumozott csomagolással látják el a termékeket, amelyeket egy megfelelő hűtőkocsival szállítanak házhoz. A tervek szerint szerdán vágják le az állatokat, csütörtökön csomagolnak, pénteken pedig eljuttatják a termékeket a vásárlókhoz. (Székelyhon/Gazdaélet)

Ismét lehetőség nyílik a tüzelő beszerzésére a gyergyószentmiklósi önkormányzat fatelepén. A fatelepen csakis a városban élők juthatnak tűzifához, amely az önkormányzati tulajdonú erdőkben folytatott kitermelésekből származik. Amint a városháza közleménye jelzi, fenyő tüzelőről van szó, amelyből egy család vagy helyi vállalkozás legtöbb 5 köbméternyit vásárolhat meg. A fát 170 lej/köbméter, vagyis 120 lej/űrméteres áron kínálják az igénylőknek. Fontos tudnivaló, hogy a mellékgazdaság telephelyén, az Építő utcában tárolt fa rakodását és hazaszállítását a vásárló kell megoldja. Aki vásárolni szeretne, az egy típuskérést kell kitöltsön, és ehhez csatolni a személyazonossági igazolvány másolatát, vagy a vállalkozást igazoló dokumentumot. Ezeket a varoshaza@gyergyoszentmiklos.ro e-mail címre kell elküldeni. A fa átvétele hétfőnként lehetséges. (Székelyhon/Gazdaélet)

Befejezte a támogatások kifizetését a székelyföldi mezőgazdasági támogatási programban a Pro Economica Alapítvány. A magyar kormány által végigvitt program révén Kovászna megyébe közel ötmilliárd forintnyi támogatás érkezett. A székelyföldi gazdáknak szóló támogatás révén ötezren újíthatták meg és bővíthették gépparkjukat, modernizálhatták ültetvényeiket és vásárolhattak tenyészállatokat. A legtöbben traktort, pótkocsit, vetőgépet, rendsodrót és bálázót vásároltak. (Háromszék/Gazdaélet)

Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro