• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9710 RON
  • USD4.5892 RON
  • GBP5.7967 RON
  • HUF1.2597 RON
Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

GAZDAÉLET – Kitartással sikeresek lehetünk

A 2020 december 22-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Datkon még segítik egymást a farmerek. Ferkő György gazdálkodót kérdezzük. A köpeci gazdálkodók is számíthatnak egymásra. Benedek Sámuel gazdálkodóval készült interjúnk. Majd a gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Az embernek akkor van a legtöbb munkása, ha méhészkedik. Az ákosfalvi Osváth Zsolt válaszol kérdéseinkre. Egy nyugalmazott teniszbírónak is hasznos kikapcsolódás a gazdálkodás – vallja a kápolnásfalusi Benedek Elek.

Gazdahírek

Jövő évtől egyszerűbb lesz a területalapú és az állatjóléti támogatások igénylése. Az új módszertan már megjelent a Hivatalos Közlönyben. 2021-től az ügyintézés egy része a Polgármesteri Hivatalokra hárul, amelyek kötelesek lesznek maguk eljuttatni a Mezőgazdasági és Kifizetési Intervenciós Ügynökségekhez a támogatást igénylők adatait a mezőgazdasági nyilvántartásból, és nem az érintetteknek kell személyesen eljárniuk. Egy másik módosítás értelmében a mezőgazdászok ezentúl egy egységes nyilatkozatban kell vállalják, hogy saját maguk dolgozzák meg a földjeiket és minden igazoló irat birtokában vannak. Az új szabályzat értelmében a Mezőgazdasági és Kifizetési Intervenciós Ügynökség köteles ezentúl megtéríteni a vadkárokat is, függetlenül attól, hogy az a termésben vagy az állatállományban keletkezett. Az új módszertan a következő támogatási kiírástól érvényes, azaz a jövő év március elseje és június 15-ke között zajló mezőgazdasági kampánytól. (Radio România Actualități/Gazdaélet)

A területalapú-, illetve agrár-környezetgazdálkodási szubvenciók előlegének átutalása után már a fennmaradó összegeket folyósítja a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA). Háromezer gazda esetében jelenleg is ellenőrzések zajlanak, ők később kapják meg a megítélt támogatást. Összesen 23 ezer gazda kapta meg e hónap elejéig a területalapú támogatásának hetven, míg az agrár-környezetgazdálkodási szubvenció nyolcvanöt százalékát. A korábbi évekhez hasonlóan most is vannak gazdák, akik nem fogják megkapni a szubvenciót, az erre megszabott feltételek be nem tartása miatt. Jó részük az őszi, illetve a tavaszi tarlóégetéssel szegte meg a szabályokat. (Székelyhon/Gazdaélet)

A hazai tejüzemek októberben 89.988 tonna nyers tejet dolgoztak fel, ami a szeptemberben begyűjtött tejmennyiséghez képest 1,7 százalékos, abszolút értékben több mint 1.500 tonnás csökkenésnek felelt meg. Az importált tej mennyisége októberben 11.112 tonnára rúgott, ami az előző havi szinthez képest 15,1 százalékos, 1.455 tonnás bővülést takar. Az év első tíz hónapja alatt a romániai tejfeldolgozók 965 ezer tonna tejet gyűjtöttek be a termelőktől, ami a tavalyi hasonló periódushoz viszonyítva 1 százalékos termelésnövekedésnek felelt meg. Az elmúlt egy esztendő alatt viszont a külföldről behozott nyers tej részaránya is növekedett, az éves termelési volumenen belül tavaly októberhez képest például több mint 24 ezer tonnával, azaz 28,2 százalékkal! Az október folyamán begyűjtött tejmennyiség átlagosan 3,83-as zsír- és 3,30 százalékos fehérjetartalmú volt. Az üzletekbe kerülő tejtermékek között továbbra is a friss termékek viszik a prímet. A palackozott, fogyasztási tej termelése 7,6 százalékkal, a tejfölé 7,1 százalékkal nőtt szeptemberhez képest. Vajból 244 tonnával, azaz 31,2 százalékkal többet állítottak elő. Sajtféleségekből ezzel szemben 4,9 százalékkal, joghurtokból és egyéb savanyított tejtermékekből havi szinten 0,8 százalékkal csökkent a termelés októberben. (Székely Gazda/Gazdaélet)

Folyamatosan emelkedik a vágott bárány ára. A nagy súlyú vágott bárány európai ára ebben a hónapban meghaladta a hat eurót. Tavaly decemberhez képest ez több mint tíz százalékos növekedést jelent. Novemberhez viszonyítva 2,5 százalékos a növekedés az Európai Bizottság adatai szerint. Az előrejelzések szerint az uniós báránytermelés a térségben a fogyasztási szükséglet 95 százalékát fedezi. 2020 első három negyedévében az uniós bárányhúsfogyasztás csökkenése miatt az övezetben termelt bárányhúst főként Szaúd-Arábiába, Jordániába, Svájcba és Kuvaitba exportálták. (Háromszék/Gazdaélet)

A Vidéki Beruházásokat Kifizető Ügynökség számítógépes rendszerébe összesen 778 hazai, 41 év alatti fiatal töltött fel pályázatot közel 32 millió euró értékben, tíz pályázatot külföldről hazatelepülni akaró fiatal tett le. Idén a fiatal gazdák vidéken történő megtelepedésénél a pályázható összeg valamivel több, mint 43 millió euró volt. A hazaiak 23 millió euróra pályázhattak, a külföldön, mezőgazdaságban dolgozó vagy tanuló és hazatelepedni óhajtó fiataloknak 20 millió eurót különítettek el. A pályáztatási időszak július 15-én kezdődött és október 15-ig tartott. Az országos vidékfejlesztési ügynökség tájékoztatója szerint az idén pályázók közül a legtöbb, 284 a növénytermesztésben dolgozik, őket követik a gyümölcstermesztők 200 pályázattal. 97 méhész, 81 vegyes gazdaságú, 75 tejhasznú teheneket, 22 vegyes állatfajokat, 10 pedig juhokat, illetve húshasznú szarvasmarhákat tartó fiatal tett le pályázatot. (Háromszék/Gazdaélet)

A jövőben be lehet majd íratni a forgalomba azokat a traktorokat is, amelyek bejegyzésére eddig nem volt lehetőség. A 2000-ben megjelent 78-as sürgősségi kormányhatározat több pontban is módosul. A módosítás különös jelentőséggel bír azok számára, akik az elmúlt időszakban olyan új traktorokat vásároltak, amelyek nem felelnek meg az érvényben lévő környezetszennyezési normáknak és azokat forgalomba szeretnék íratni. A módosítás olyan mezőgazdasági vagy erdei traktorokra is vonatkozik, melyeket vissza nem térítendő támogatásokból vásároltak a gazdák, és rendeltetésszerű használatukhoz szükséges ezek közúti forgalomba íratása. Ebben a helyzetben van több olyan gép is (köztük a hazai gyártású Belarus traktorok), amelyeket a Pro Economica Alapítvány által meghirdetett kis értékű mezőgazdasági pályázat révén vásároltak Székelyföld-szerte a gazdák. Hozzávetőleg ezer darab pályázati pénzen vásárolt új járműre kerülhet rendszám ezzel az intézkedéssel. (Háromszék/Gazdaélet)

A tárolótér levegőjének kivezetésén, tisztításán és atomizált vízzel történő keverésén keresztül a burgonya raktározásakor fellépő romlás- és súlyvesztés megelőzésére is alkalmas tárolási technológiát dolgoztak ki amerikai kutatók. Az új módszer működési elve a székelyföldi pityókatermelők számára is hasznos lehet. Nyomásváltoztatást alkalmazva, a vízrészecskék nagy sebességgel mozognak, és befognak minden baktériumot, vírust és egyéb kórokozót, illetve szennyező anyagot a levegőből. A készülék különválasztja a szennyezett vizet a levegőtől, és az utóbbit megtisztítva fújja vissza a tárolótérbe. A burgonya a megtisztított légtérben akár 12 hónapig károsodás nélkül tárolható, amit elsősorban a tárolótér megtisztított levegője és annak magas – 95-98 százalékos – páratartalma biztosít. A módszer még a csírázásgátlók alkalmazását is feleslegessé teszi. A módszer 500 és 50 000 tonna között bármilyen mennyiségű burgonya tárolásánál alkalmazható. (Székely Gazda/Gazdaélet)

Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro