• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9765 RON
  • USD4.6373 RON
  • GBP5.8018 RON
  • HUF1.2662 RON
Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

GAZDAÉLET – Keressük a helyi termékeket

A 2019 augusztus 27-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Egyre ismertebbek a nyárádszeredai tejfeldolgozó terméki. Ifj. Csizmadia György válaszol kérdéseinkre. A rendezett kertekre áldoznak gazdáik. Márton Józsefet, a lövétei Natural Garden kertészet tulajdonosát kérdezzük. Majd az augusztus végén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. A korondi fazekasok a kerti edényekből tartják fenn vállalkozásukat. Illés Sándor fazekasnál jártunk. Sikertörténetünkben a homoródalmási Sándor Kálmán Huba sajtkészítőt és vállalkozását ismerhetik meg. Ezt követően sorsolunk a hűséges hallgatóink között, de ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat is. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek

2000 és 2018 között Romániában emelkedtek a legnagyobb mértékben az árak az Európai Unióban – tájékoztat a Ziarul Financiar az Eurostat adataira hivatkozva. Az említett periódusban az árak összességében 270 százalékkal nőttek. A 2000-2018 közötti időszakban a romániai áremelkedés mértékét leginkább Magyarország közelíti meg, de ott is “csak” 103,7 tized százalékos volt a drágulás. Lettországban az árnövekedés 91,4 tized, Bulgáriában 89,5 tized, Észtországban 85,6 tized, Szlovákiában 68,2 tized százalékos volt. Az uniós átlag 39,2 tized százalékos. Az elmúlt 18 évben a cigaretta és az alkohol lett a legdrágább Romániában: 767,1 tized százalékkal fizetünk többet. A rezsiköltségek, a lakásbérlés 587,3 tized, a közlekedés 368,3 tized, az éttermi és elszállásolási szolgáltatások 341,6 tized, az oktatás 309,5 tized, az élelmiszer 197,1 tized százalékkal nőtt. Románia ellenben nemcsak az áremelkedéssel döntött rekordot, hanem az átlagbér növekedésével is. Az Országos Statisztikai Intézet adatai szerint az említett időszakban az átlagbér 13-szorosára nőtt. Jelenleg az átlagbér nettó 3100 lej körül van. (Ziarul Financiar/Maszol)

Ezentúl online is igényelhetik a gazdák a hagyományos termék tanúsítványt – tájékoztat közleményben a mezőgazdasági minisztérium. A szaktárca ily módon kíván egyszerűsíteni az eljáráson, illetve rövidíteni a bizonyítvány kibocsátási idejét. A közlemény szerint a mezőgazdasági minisztérium honlapján, az élelmiszeripar menüpont alatt lehet tájékozódni a tennivalókról, és ott található az az űrlap is, amelynek kitöltésével a gazdák igényelhetik a hagyományos termék tanúsítványát. (Rador)

Támogatási kérelmet nyújthatnak be a szőlősgazdák a szőlészetek felújítására – közölte a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség. A 2023-ig terjedő támogatási program keretében Románia évente 1000-1800 hektár szőlővel beültetett területet szándékszik korszerűsíteni, ami a teljes szőlőtermő területek 0,5-1 százalékát jelenti. Az előző európai pénzügyi időszakban több mint 16 ezer hektár szőlőst korszerűsítettek Romániában. (Bukaresti Rádió)

Duplájára emelte a juhosgazdáknak kínált gyapjúértékesítési támogatás mértékét a kormány. Így a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium programjában idén részt vevő juhtartók az eddigi kilónkénti 1 lej helyett már kilónként 2 lejes támogatás mellett értékesíthetik az állományukról lenyírt gyapjút. A gyapjúmennyiség eladására szeptember 30-ig van ideje a programban részt vevő gazdáknak, míg az elszámoláshoz szükséges dokumentumok benyújtását legkésőbb november 1-ig fogadja a megyei Mezőgazdasági Igazgatóság. (Hargita Népe/Gazdaélet)

Kifejezetten rosszul járnak a romániai cukorrépa-termelők, amennyiben a 2020 utáni új Közös Agrárpolitikában megtiltanák a tagállamoknak a termeléshez kötött támogatás alkalmazását. A hazai cukorrépa-termelők tavaly hektáronként 3800 lejes különtámogatásban részesültek. (Gazdaélet)

Augusztus végéig fogadja a mezőgazdasági életjáradék-könyvecskéik láttamozására érkező idős gazdákat vagy hozzátartozóikat a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség. A könyvecskék láttamozása a 2018-as esztendőre járó, de idén kifizetendő támogatás fő feltétele. Az évente fizetett életjáradék nagyságát a bérbe adott területek után hektáronként 50 euróban, míg az eladott földterületek után hektáronként 100 euróban állapítják meg. (Hargita Népe/Gazdaélet)

Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro