• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9756 RON
  • USD4.5772 RON
  • GBP5.7994 RON
  • HUF1.2896 RON
Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

GAZDAÉLET – Fogyasszunk hazai terméket

A 2016 június 14-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, A helyi termékek nemcsak frissebbek, de egészségesebbek is. Bíró Jolán küküllőkeményfalvi vállalkozót kérdezzük. Majd a június közepén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Sikertörténetünkben a csíkszentmártoni Bocskor István pékmestert és vállalkozását ismerhetik meg. Méhészkedő hallgatóinkat a júniusi tennivalókra emlékezteti Bordi János havadtői méhész. Háromnegyed egy után nyereményjátékunk kérdése hangzik el, majd ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek:

Visszaszorítaná a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokat az Európai Parlament. Az európai piacon különösen kiszolgáltatottak a mikro-, a kis- és középvállalkozások, amelyek a nagyvállalatoktól eltérően jobban megérzik a visszaéléseket. A képviselők arra figyelmeztetnek, hogy az EU gazdasági szerkezetének, több mint 90%-át adó kis- és középvállalkozások-hálózatnak, köztük a mezőgazdasági termelőknek nagyobb védelmet kell biztosítani az élelmiszer-ellátási láncban. (Közlemény/Gazdaélet)

Több mint 144 ezer euró értékű projekt keretében népszerűsítheti a Hargita Megyei Tanács alintézményén, a Hargita Megyei Agrárkamarán keresztül a 2009-ben életre hívott Székely termék mozgalmat, illetve az EU közös agrárpolitikájának célkitűzéseit. EU-s szinten összesen 19 hasonló projekt kap támogatást, a támogatott összeg 50 százalékát a Hargita Megyei Tanács biztosítja, 50 százalékát pedig az Európai Bizottság mezőgazdasági és vidékfejlesztési vezérigazgatósága. A Székely termék védjegy használati jogát mára közel 100 termelő nyerte el közel 700 termékre és a Hargita Megyei Tanács folyamatos értékesítési lehetőségeket biztosít ezek számára. (Krónika/Gazdaélet)

Elárasztották a standokat és a boltok polcait a friss zöldségek és gyümölcsök, a legízletesebb portékákat pedig a szupermarketek helyett hagyományosan a piacokon kell keresni. Ám egyre inkább azt tapasztalni, hogy a piacon vett termékek sem hasonlítanak a régiekhez. Sebestyén Csaba, a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének (RMGE) elnöke szerint a piacokon egyre ritkábban találhatunk háztáji kertekből származó zöldségeket, hiszen a könnyen megszerezhető termelői engedéllyel sokkal több viszonteladó foglalja el az asztalokat. Ők rendszerint nem a gazdáktól, hanem a nagybani raktárakból, ipari gazdaságokból származó termékeket adnak el, tehát akaratlanul ugyanazt a minőségű portékát vesszük meg, mint az áruházból. Az RMGE elnöke szerint egy regionális szintű zöldségszövetkezet létrehozásával lehetne visszaszorítani a viszonteladókat, egy ilyen szervezet átvehetné a piac „irányítását”, és teret biztosíthatna a helyi kistermelőknek. (Krónika/Gazdaélet)

Példaértékűen összefogtak a felső-háromszéki tejtermelők, miután a sepsiszentgyörgyi Co¬valact Rt. áprilisban úgy döntött, egyoldalúan felbontja a tejátvételre vonatkozó szerződéseket. Első lépésként a szarvasmarhatartó gazdák szövetkezetet hoztak létre Kézdi Lacto Coop néven, az elmúlt hónap végén pedig már saját termékeiket is piacra dobták. Egyelőre négyféle sajt és tej kerül a háromszéki boltok standjaira Kézdi néven. A tejtermékek megnevezését úgy alakították ki, hogy azok illeszkedjenek Kézdiszék értékeihez. Készítenek Kézdi Perkő sajtot, amelynek grafikai megjelenítésén a perkői kápolna szerepel, de kapható Céhes sajt, Kézdi sajt és Pásztor sajt is, valamint Kézdi tej. Első körben 400 kilogrammnyi sajt és 100 liter tej került a boltokba, de a két Hargita megyei feldolgozó ezentúl folyamatosan, heti egy-két alkalommal szállít terméket Háromszékre, amelyek egy része a boltok polcaira kerül. A székelykeresztúri és csíkszépvízi feldolgozók heti 6500–7000 liter tejet vesznek át 70 felső-háromszéki gazdától. (Krónika/Gazdaélet)

A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete Szotyori Zoltán Maros megyei alelnök vezetésével a közelmúltban részt vett a horvátországi Karancson a Kárpát-medencei magyar gazdák találkozóján. A találkozón, ahol képviseltették magukat a kárpátaljai, erdélyi, újvidéki, horvátországi, szlovénia és szlovákia magyar gazdák ismertették eredményeiket, nehézségeiket. Össze vetették a különböző országok mezőgazdasági támogatások rendszerét (már ahol létezik), a jogszabályok sokszínűségét, a mezőgazdasági szektorban dolgozó munkavállalók jövedelmének aránytalanságát és a pályázatok rendszerét. A résztvevők két mezőgazdasági vállalkozó gazdaságát is megtekintették. (RMGE közlemény/Gazdaélet)

Az RMGE Maros gazdaszervezet “A legszebb konyhakert” pályázatára várja a konyhakerttel rendelkező kertművelő és közösség jelentkezését. Több kategóriában lehet pályázni: zártkert 1 – zöldségtermesztés, zártkert 2 – gyümölcstermesztés, zártkert 3 – vegyes, zöldség- és gyümölcstermesztés, Balkon – erkélyen kialakított kert, Mini – 10 – 50 m2-es kert, Normál – 50 m2 feletti kert valamint Közösségi – csoportok, szervezetek által megművelt kert. Jelentkezési határidő június 20. Jelentkezni a szervezet marosvásárhelyi székhelyén, a Laposnya utca 23 szám alatt lehet hétköznap 9 és 17 óra között. (RMGE közlemény/Gazdaélet)

Piaci árak:

Az újburgonya kilója 2 lej és 3 lej 50 bani, a fehér hagymáé 2 lej és 2 lej 50 bani, a vörös hagymáé 3 és 4 lej, a zöldhagyma kötése 80 bani és 1 lej, a fokhagyma kilója pedig 8 és 10 lej. A paprika kilója 6 lej és 8 lej, a paradicsomé 3 lej 50 bani és 6 lej, az uborkáé 2 és 3 lej 50 bani, a csípős paprika kilója 8 lej, a gomba kilójáért 10 lejt kérnek. A petrezselyemzöld, kapor és zellerzöld kötése 50 bani, a tárkony és csombord kötése 1 lej. A zeller darabja valamint a retek kötése 1 lej 50 bani és 2 lej, a petrezselyem kilójáért viszont 3 és 4 lejt kell fizetni. A szemes paszuly litere 8 és 10 lej, a murok kilójáért 3 lejt kérnek, a brokkoli kilója 6 és 8 lej, a tojás darabja ezen a héten 35 bani. Egy fej saláta 1 lej és 1 lej 50 bani. Az alma kilója 2 lej 50 bani és 4 lej, a körtéé 3 lej 50 bani és 6 lej, a szőlő kilója 8 lej és 10 lej, a sajté és az ordáé 16 lej, a tej litere 2 lej 50 bani és 3 lej.

Játékunk kérdése:

Melyik településen készíti a péktermékeket Bocskor István pékmester?

Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2016 június 24-ig:

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro