• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9756 RON
  • USD4.6134 RON
  • GBP5.7832 RON
  • HUF1.2824 RON
Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

GAZDAÉLET – Amikor ötletből nincsen hiány

A 2020 október 6-án jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, A csíkszentimrei Gergely Zsolt pár éve fürjtenyésztésbe kezdett. Azóta felszaporodott az állománya. Nála jártunk a Gazdaélet mikrofonjával. Majd az október elején esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. A búza nemcsak eledel, szalmájából gyönyörű használati- és dísztárgyakat készíthetünk. A kőrispataki ifj. Szőcs Lajos, a Szalmakalap Múzeum társtulajdonosa válaszol kérdéseinkre.

 

Gazdahírek

A mezőgazdasági minisztérium a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökségen (APIA) keresztül az országos vidékfejlesztési program keretében a vírusjárvány miatt kiegészítő támogatást nyújt állattenyésztőknek és növénytermesztőknek. A 21-es számú intézkedéscsomaggal egyszeri támogatást adnak a farm nagysága szerint, az aktív gazdák által benyújtott kérvények alapján. A támogatás keretösszege 150 millió euró. A kérvényeket október 23-ig fogadják az APIA megyei kirendeltségeihez. A szakértőknek december 31-ig kell ellenőrizniük az iratokat, majd a támogatás összegét 2021. június 30-ig utalják át a gazdák bankszámlájára. (Népújság/Gazdaélet)

Idén az állattenyésztési szektornak szánt állami támogatás teljes összege legtöbb 65 millió lej lehet. 30 millió lejt a szarvasmarha-, bivaly-, sertés- és lótenyésztésre különítenek el, 35 millió lejt a juh- és kecsketenyésztésre szánnak. A támogatás összegeit az állami költségvetésből biztosítják, a mezőgazdasági minisztérium költségvetésén keresztül. Az állattenyésztési ágazatoknak juttatott támogatás célja a törzskönyvek fenntartásával, valamint az állatok genetikai értékfelmérési és termelőképességi tesztjeivel járó költségek megtérítése (ide tartozik a közismert „tejkontroll” is). A kedvezményezettek lehetnek egyéni vagy családi vállalkozások, termelői engedéllyel rendelkező magánszemélyek vagy állattenyésztésre szakosodott jogi személyek. A támogatás egészében fedi a törzskönyvvezetés költségeit és hetven százalékban fedezi a genetikai értékfelmérési és termelőképességi tesztekkel járó kiadásokat – a fennmaradó harminc százalékot az állattenyésztők kell fizessék. (Háromszék/Gazdaélet)

Az Országos Statisztikai Hivatal (INS) közlése szerint országunk harmadik helyen áll az unióban a juhlétszám tekintetében. Ezzel szemben a szarvasmarha-állomány évek óta folyamatosan csökken. A 2018. decemberi létszámhoz képest 2019. december elsején 2,7 százalékos csökkenés tapasztalható a szarvasmarha-ágazatban. Ennél még nagyobb a csökkenés a szarvasmarha- és bivaly-anyaállomány, illetve a továbbtenyésztésre szánt üszőlétszám tekintetében, itt a csökkenés 3 százalékos. Az összlétszám csökkenése 2006 óta folyamatos, egy évtized alatt a szarvasmarha-állomány több mint 34 százaléka tűnt el. Az állomány zsugorodása pár év alatt játszódott le, az összlétszám 2011 óta nem szenvedett nagyobb változást, stagnálás tapasztalható. A szarvasmarha-állomány létszáma tekintetében országunk a tizedik helyen áll az Európai Unióban. Első Franciaország, a sorban következik Németország és Nagy-Britannia, a kilencedik helyen Belgium áll. (Háromszék/Gazdaélet)

A fiatal gazdák vidéken való megtelepedésének támogatására kiírt pályázat keretében október 15-ig fogadják még a pályázatokat. Szeptember 15-től jelentősen csökkentek a követelmények, akár 25 pontot elérő pályázatok is részesülhetnek támogatásban – hívják fel a figyelmet a Vidéki Befektetéseket Finanszírozó Országos Ügynökség (AFIR) szakemberei. Ezért jelentősen megugrott a pályázási kedv. A megpályázható keret 23 millió euró, de az AFIR számítógépes rendszere az összeg másfélszeresére, 34,5 millió euró értékben enged pályázatokat feltölteni. (Gazdaélet)

Egyáltalán nincs érdeklődés a 4.2-es intézkedés pályázati kiírása iránt, egyetlen pályázatot sem iktattak. Ennek keretében hegyvidéki kis vágóhidak és feldolgozók létesítésére lehet támogatást igényelni legtöbb 300 ezer euró értékben, ötven százalékos önrész mellett. Ennél nagyobb a sikere a mezőgazdaságban – állattenyésztési és növénytermesztési ágazatban egyaránt – kötött biztosítási összegek részleges megtérítésének. Országos szinten több mint 3700 pályázatot iktattak – Kovászna megyéből 18-at –, az igénylések összértéke közel nyolcmillió euró. (Háromszék)

Egy év alatt 1,5 százalékkal, 3,6 millió egyedre apadt a hazai sertésállomány. A tenyészkocák száma ennél is aggasztóbb mértékben, 5,6 százalékkal fogyatkozott. A múlt esztendőben Románia 420 millió euró értékben importált sertéshúst, jobbára Spanyolországból, Németországból, Magyarországról és Lengyelországból. Hogy mennyit? Azt pontosan nem tudni, de azt igen, hogy a hazai termelés a fogyasztói szükségleteknek alig 25-30%-át fedezte, legalábbis ezt állítják a piaci elemzők. (Székely Gazda/Gazdaélet)

A kiváló adottságok ellenére is Romániának csak öt olyan árufélesége van, amely esetében a kivitel meghaladja a behozatalt: a gabonafélék, a különböző magok és magvak, az élő állatok, a rostokból és vesszőből font áruféleségek, s egyes kézműipari termékek esetében. A prímet a gabona viszi, mely a szóban forgó szegmens összexportjának 35%-át teszi ki. (Székely Gazda/Gazdaélet)

Maros megyében az aszály miatt az idei búzatermés 10-15 százalékkal volt kisebb, mint tavaly, a Mezőségen lehet, hogy 20 százalékkal is. Ott kevesebb csapadék volt. Viszont olyan terméskieséssel, mint délen, nem számolnak a szakemberek. A kukoricatermés is kisebb lesz, mint tavaly. Körülbelül 10 százalékos terméskiesésre számítanak. A termés mennyisége nagymértékben függ attól, hogy milyen technológiát alkalmaztak, mert különböző kezelésekkel elő lehet segíteni a termésnövelést, ugyanakkor jó minőségű magvak állnak rendelkezésre, amelyek nagyon jól alkalmazkodnak az aszályhoz. (Népújság/Gazdaélet)

Országos szinten 56 mezőgazdasági szakközépiskola támogatásáról döntött a mezőgazdasági minisztérium. A célra szánt 10 millió lejből a szakoktatáshoz szükséges gépek, eszközök beszerzése valósítható meg. A támogattak listáján Hargita megyéből sajnos csak egyetlen oktatási intézmény, a gyergyószentmiklósi Batthyányi Ignác Szakközépiskola szerepel. A támogatott iskolák száma Székelyföld térségében sem nagy, a gyergyószentmiklósi intézményen kívül Kézdivásárhelyen az Apor Péter, Szászrégenben a Ioan Bojor, valamint Marosvásárhelyen a Traian Săvulescu nevét viselő szakközépiskola részesül kormánytámogatásban. (Székely Gazda/Gazdaélet)

Szombaton, október 10-én idén is megszervezik a káposztavágást és vásárt Szépvízen a Nád dülőben, ahol a szépvízi-, csíkborzsovai- és csíkszentmiklósi termelők kínálják terméküket. Ez alkalommal elmaradnak a kultúrális rendezvények, a felvonulás, főzőverseny, de az előző évekhez hasonlóan fog zajlani a káposztaszüret. A gazdák már a kora reggeli órákban elkezdik a káposzta vágását a dülőben, ahová várják mindazokat, akik vásárolnának a frissen vágott zöldségből. (Gazdaélet)

Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro