• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9761 RON
  • USD4.6567 RON
  • GBP5.7878 RON
  • HUF1.2649 RON
Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

GAZDAÉLET – A jó gazda nem unatkozik és nem tétlenkedik

A 2021 május 18-án jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, A nyugdíjazás után sem tétlenkedik a gyimesfelsőloki Tankó Péter. Nála jártunk a Gazdaélet mikrofonjával. Majd a május közepén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Akkor lesz sikeres egy gazdálkodás, ha a szaktudás mellett szeretettel állunk a munka mellé. Bara Levente fiatal csíkszentdomokosi farmert hallhatják. Nem kell mindig a külföldben gondolkodni, itthon is meg lehet élni, ha a lehetőségekhez igazítjuk az igényeinket. A kotormányi Sándor Gábor fiatal gazdálkodó válaszol kérdéseinkre.

Gazdahírek

Országszerte 350 afrikai sertéspestis-gócot tartanak nyilván jelenleg – közölte az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság. A kórt eddig összesen 5294 vaddisznónál is kimutatták 41 megyében. A sertéspestissel való fertőzés gyanúját azonnal jelenteni kell, az állatokat pedig meg kell semmisíteni. Az afrikai sertéspestis az emberre nem ártalmas, ám a megfertőződött állatok kivétel nélkül elpusztulnak. A betegséget nem lehet kezelni, és nem létezik védőoltás sem ellene, csak a szigorú állategészségügyi előírások betartásával lehet elejét venni a kór terjedésének. (Maszol/Gazdaélet)

Két hónappal meghosszabbította a külföldön munkát vállaló fiatal gazdálkodók hazacsalogatását célzó 6.1-es diaszpóra-intézkedés pályázati határidejét a Vidéki Beruházásokat Finanszírozó Ügynökség mivel kevés pályázat érkezett az e célra elkülönített 20 millió eurós keretösszeghez képest. A döntés értelmében a külföldről hazatérő és farmot alapító fiatal gazdálkodók pályázatait 2021. július 5-én, délután 4 óráig fogadják. A pályázati dokumentumokat kizárólag elektronikus úton, az AFIR online ügyfél-kapuján keresztül feltöltve lehet benyújtani. Országos szinten 194 gazdálkodó nyújtotta be pályázatát, az ezekben megfogalmazott üzleti, farmfejlesztés-elgondolások megvalósítására pedig összesen 7 millió 880 ezer eurónyi támogatást igényeltek. A pályázóknak a vissza nem térítendő uniós finanszírozás elnyeréséhez továbbra is elegendő lehet a minimálisan megkövetelt 25 pont elérése. (Székely Gazda/Gazdaélet)

Tavaly 15 millió euró értékben importáltunk kenyeret, zömükben előkelesztett és gyorsfagyasztott termékeket. Ez azért abszurd, mivel Románia az EU egyik legnagyobb gabonatermesztője. Egy romániai lakos átlagban 95 kg kenyeret és sütőipari terméket eszik meg egy év alatt, míg az Európai Unió átlaga csak 60 kg. A németeknél az egy főre eső fogyasztás 72 kg, az olaszoknál 69 kg, míg a spanyoloknál csak 51 kg. Korábban a hazai fogyasztás szinte teljes egészét a friss kenyér tette ki, a nemzetközi áruházláncok rohamos terjeszkedésével párhuzamosan azonban ez változóban van. A multik előszeretettel forgalmaznak gyorsfagyasztott kenyeret, aminek jelentős része importból származik. Ezen termékek jelentős térnyerést könyveltek el tavaly, amiben szerepe volt a járványnak, mivel a vásárlók egy része higiénikusabbnak tartja az áruházakat, mint a friss kenyeret áruló kisboltokat. (Maszol/Gazdaélet)

Településenként eltérő a legeltetés és a legelőhasználat körül kialakult gyakorlat a gyergyószéki községekben. Van, ahol mindenkire kötelező, szigorú, büntetéseket is tartalmazó szabályzatot dolgoztak ki az önkormányzatok, más esetben az állattartókra és a területtulajdonosokra bízza az esetleges legeltetési viták rendezését a hivatal. Gyergyóújfaluban és Gyergyócsomafalván is a helyi önkormányzat által felállított szabályzat szerint működik a legeltetés. Mindkét településen több éve létező szabályrendszer van, ami a korábbi időszakok tapasztalatai alapján állt össze. Az említett településeken évente két alkalommal – ősszel és tavasszal – találkoznak a gazdákkal az önkormányzat illetékesei, ismertetik az esetleges változásokat, megbeszélik a felmerülő problémákat. Míg Gyergyócsomafalván elegendő legeltetésre alkalmas terület van, Alfaluban nagyobb az igény ezekre a területekre, mint amennyi rendelkezésre áll. Az egyre növekvő állatállománnyal ugyanis a rendelkezésre álló legelőtestek is fokozatosan felértékelődtek. A településen nincs az önkormányzat által kidolgozott legeltetési szabályzat, a területtulajdonosok és az állattartók nem hivatalos módon megegyeztek a szabályokról. (Székely Gazda/Gazdaélet)

Felhívást intézett a lakossághoz Bögöz község önkormányzata, miszerint várják azoknak a helybéli termelőknek a jelentkezését, akik portékáikat a helyi termékek piacán szeretnék árusítani. Egyelőre leginkább zöldségtermesztők jelentkeztek a felhívásra, de várják a kézművestermékek készítőit is. Egyelőre kizárólag a községben élőknek szól a felhívás. A település vezetői a község központjában, a főút mellett képzelik el a helyszínt. (Hargita Népe/Gazdaélet)

A tagállamok többsége az Európai Bizottság javaslatára a forgalomba hozatal mellett szavazott, a lisztbogár lárvája így új élelmiszernek minősül. A rovar élelmiszer-alapanyagként és feldolgozott formában is forgalmazható lesz. Az uniós döntés minden tagállamra érvényes, noha Magyarország ellenezte az engedélyezést. Magyarország álláspontja szerint nincs olyan mértékű fehérjehiány Európában, amely indokolná a rovarfehérjék étkezési célú felhasználását. Ráadásul a kontinensen hagyománya sincs ezen fehérjeforrások fogyasztásának. Továbbá bevezetésük előtt átfogó élelmiszerlánc-biztonsági kutatási, jelölési és edukációs feladatok elvégzésére is szükség van. (agroinform.hu/Gazdaélet)

Idén első alkalommal szervezik meg az Ákovita nemzetközi párlat- és Pálinkaversenyt Csíkszeredában. A rendezvény célja, hogy népszerűsítse a kulturált párlat- és pálinkafogyasztást Erdélyben, különös figyelemmel az évszázados hagyományokra és a jelenkor minőségi követelményeire. A versenyre benevezőknek lehetősége van arra, hogy részletes visszajelzést kapjanak az általuk nevezett minták érzékszervi tulajdonságairól, amelyet kiemelt nemzetközi tapasztalatokkal rendelkező minősítők készítenek el. A benevezés határideje 2021. június 11., déli 12 óra, a nevezett minták érzékszervi minősítése pedig június 18-án és 19-én zajlik. Díjátadásra július 1-e és 3-a között kerül sor. (Közlemény/Gazdaélet)

Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro