• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9763 RON
  • USD4.6386 RON
  • GBP5.8067 RON
  • HUF1.2671 RON
Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

GAZDAÉLET – A fagyokig még lehet ültetni a gyümölcsfacsemetéket

A 2020 november 24-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, A fagyokig még ültethetők a gyümölcsfacsemeték, de csak egészséges csemetéket vásároljanak. Pap Loránd Lehel nyikomalomfalvi kertészmérnököt, faiskolást kérdezzük. Szép eredményeket ért el a héderfáji Közbirtokosság és Gazdakör, de fiatal erőre lenne szükség a folytatáshoz. Bancsi András elnökkel készült interjúnk. Majd a gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Egyre többen fedezik fel a méz jótékony hatását. Gál Attila kénosi méhész válaszol kérdéseinkre. Csak minőségi gyümölcsből lehet minőségi pálinkát készíteni. Kovács Elekkel az etédi Székely Titok pálinkafőzde tulajdonosával beszélgetünk.

Gazdahírek

Jégeső, vihar és heves esőzés okozta károk megtérítésére fizették a legnagyobb biztosítási összegeket a gazdáknak az elmúlt két évben. Ezek teszik ki a kártérítések 96,3 százalékát – áll a romániai biztosítók és viszontbiztosítók szövetségének (UNSAR) jelentésében. A szélsőséges meteorológiai jelenségek okozta károk megtérítésére különböző biztosításokat köthetnek a gazdák. A lehetőség ellenére az ország mezőgazdasági területeinek csupán 20 százalékára, mintegy kétmillió hektárra kötöttek szerződést (a teljes terület 8,3 millió hektár). A biztosítást kötő gazdáknak az esetleges kártérítés mellett lehetőségük van támogatás formájában visszaigényelni a biztosításra költött pénz egy részét. A 17.1-es alintézkedésnél 40 millió euró áll rendelkezésre, november végéig lehet feltölteni a pályázatokat a Vidéki Befektetéseket Finanszírozó Ügynökség számítógépes rendszerébe. A biztosítótársaságok szövetségének elnöke, Adrian Marin szerint a biztosítási összegek részleges megtérítésének lehetősége valós segítség a gazdák számára, főként, amikor a klímaváltozás miatt a mezőgazdasági károk növekedése várható. (Háromszék/Gazdaélet)

A Kovászna megyei Szépmezőn működő öntözőrendszer mintájára Hargita megye több térségében, valamint Kézdiszéken is hasonlókat alakítanának ki elsősorban a burgonyatermesztő gazdák segítése céljából az elkövetkező években. A 2021-ben kezdődő új uniós finanszírozási ciklusban a romániai mezőgazdaság fejlesztésére megítélt 80 milliárd lejből ezekre a projektekre is pályáznának a székelyföldi gazdák egyesületekbe tömörülve. Kovászna megye abban a szerencsés helyzetben van, hogy az előző rendszerből rájuk marad mintegy 2500 hektárnyi területet lefedő mesterséges öntözésre alkalmas hálózat. Ennek egy részét – körülbelül 1600 hektár terülten – már felújították, és további 600 hektár területet ellátó rendszer rehabilitálása, valamint kiépítése éppen folyamatban van. Ennek köszönhetően Kovászna megye mezőgazdasági területeinek 10 százaléka mesterségesen öntözhető lesz. Hargita megyében Alcsíkon, Felcsíkon, valamint a Gyergyói-medence északi részében a településeket tömörítő fejlesztési társulások már jelezték, hogy létrehoznák a vízhasználati egyesületeket is, és a helyi erőforrásaikat is bevetnék az öntözőrendszerek kiépítésének érdekében. Emellett számolnak az új uniós költségvetési ciklusban kiírandó pályázati lehetőségekkel, valamint az állami támogatásokkal. (Maszol/Gazdaélet)

A gazdaságban található haszonállatok általános egészségügyi állapotának felmérése érdekében portáról portára jártak a körzeti állatorvosok Hargita megyében. Az állomány felleltározásának alkalmával egyúttal veszettség ellen a házőrző ebeket is beoltották. A veszettség elleni kampány a rókák esetében már a végefelé jár. A hatósági állatorvosokkal együttműködő vadásztársulatok az elmúlt napokban helyezték ki az utolsó csalikat az olyan kotorékok, rókalyukak közelébe, vagy forrásvizek, lakott települések közeli életterekbe, mely a vörös bundások által látogatottak. Arra kérik a lakosokat és a természetjárókat, hogy a települések határába, vagy az erdőkben, réteken talált róka-csalétkeket ne érintsék, ne mozdítsák. Az évente végzett immunizálási akció mindenesetre hatásos, Hargita megyében veszettségi esetet a gazdák és az állatorvosok évek óta nem észleltek. (Székely Gazda/Gazdaélet)

Noha év eleje óta több Hargita megyei településen, illetve a szomszédos megyékben is igazolták az afrikai sertéspestis megjelenését a háztáji sertések és vaddisznók esetében, egyelőre úgy tűnik, sikerült megfékezni a fertőzés terjedését. Ezért jelenleg a disznóvágások sincsenek korlátozva. Bár nem kötelező, mégis érdemes megvizsgáltatni sertéspestisre is a levágott háztáji disznókat – ajánlják a szakemberek. (Székelyhon/Gazdaélet)

Medvék és farkasok támadták meg vargyasi gazdák jószágait. Az elmúlt hetekben többször is megismétlődtek a vadbetörések. A károsult gazdák szerint amikor a farkas és a medve folyamatosan háziállatokra támad, nem kutyával és nem villanypásztorral, hanem puskával kell védekezni. A hatóságok szó nélkül ki kellene adják a kilövési engedélyt, mert ellenkező esetben folyamatosan vissza fognak járni a vadállatok. A kártétel ellenére nem mindenki jelenti az esetet a polgármesteri hivatalnál. Valószínűleg azért, mert úgy ítélik meg, túl sok a velejáró bürokrácia, és egyáltalán nem biztos, hogy valaha, bár részben, megtérítik veszteségüket. A kárt huszonnégy órán belül jelenteni kell, de kinek van ideje ezzel foglalatoskodni, amikor az állattartók elsősorban az elkóborolt jószágaik összeterelését próbálják megoldani. (Háromszék/Gazdaélet)

Iker állatok sokasága született Tófalvi Tamás farkaslaki gazda istállójában. Egyetlen hét alatt a meglévő 15 juha mellé 11 kisbárány született, a két kecske pedig további négy egyeddel gyarapodott. Ebben még nincs is semmi különös, viszont a 11 kisbárányt 4 anyajuh hozta világra, kettő kettes ikreket, egy állat hármas ikreket, a negyedik pedig négyes ikreket ellett. Megellett a kecskéje is, ami szintén négyes ikreket hozott a világra.A bárányok és kecskék körében előfordul az iker terhesség, viszont a 3-as, illetve 4-es ikrek kihordása és világra jövetele igencsak ritkaságszámba megy a térségünkre jellemző fajtáknál. Tófalvi Tamás egyelőre nem tudja, pontosan minek köszönheti a jelentős állományszaporulatot. A gazda rendszeresen táppal eteti az apróságokat, hiszen az anyaállatok csak két emlővel rendelkeznek, így pótolni kell a kicsiknek a táplálékot, hogy mindenki rendszeresen jóllakhasson és életben maradhasson. (Székely Gazda/Gazdaélet)

Magyar nyelvű mezőgazdasági hírszolgáltatást indított a Pro Economica Alapítvánnyal és az Agro-Mania online platformmal együttműködve az Agrointeligenţa Csoport. Az erdélyi, székelyföldi gazdálkodók számára romániai mezőgazdasági cikkeket kínáló portál a hirek.agrointel.ro címen érhető el. (Gazdaélet)

A gazdák támogatására is számít a székelyudvarhelyi Tegyünk Egymásért Egyesület. A december 12-ig zajló gyűjtési akciójukkal a nehéz körülmények között élő gyermekeken szeretnének segíteni. Tartós élelmiszereket várnak és a cipősdobozban olyan ajándékokat, amelyekkel örömet szerezhetnek ezeknek a gyermekeknek. Adományaikat az egyesületnél és a partner cégeknél adhatják le. (Gazdaélet)

Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro