
A megszorítások politikája és társadalmi ára
A kormány ma felelősséget vállalt a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetért.
Ha a képviselők és szenátorok három napon belül nem terjesztenek be bizalmatlansági indítványt a kormány ellen, vagy a beterjesztett indítvány nem szerzi meg a kormány leváltásához szükséges többséget, a felelősségvállalással beterjesztett törvénytervezet elfogadottnak minősül. Bizalmatlansági indítvány benyújtásához a képviselők és szenátorok legkevesebb egynegyedének a támogató aláírására van szükség. A kormány pénteken hagyta jóvá az első fiskális intézkedéscsomagot a költségvetési hiány csökkentése érdekében.
A pénzügyminisztérium becslései szerint a következő négy évben ezek az intézkedések összesen mintegy 35 milliárd lejjel gyarapítják az államkasszát és több mint 57 milliárd lejjel csökkentik a kiadásokat. A törvénytervezet fontosabb előírásai között szerepel, hogy augusztus elsejétől 19 százalékról 21 százalékra nő az általános áfakulcs. Az élelmiszerek, gyógyszerek, tűzifa, hőenergia, könyvek, ivóvíz áfája a jelenlegi 5, illetve 9 százalékról 11 százalékra emelkedik. 10 százalékos egészségügyi szolgáltatási járulékfizetést kiterjesztik a 3000 lejt meghaladó nyugdíjakra. A szeszes italok, a dohányáru és az üzemanyagok jövedéki adója 10 százalékkal nő. Jelentősen emelkedik a szerencsejátékokból származó jövedelem adója. És szeptember elsejétől a személygépkocsik úthasználati díja is növekszik. A kormányfő az elmúlt hetekben többször hangsúlyozta, hogy a deficitcsökkentő intézkedések nélkül Románia brutális recesszióba kerülhet. A hivatalos kommunikáció tehát elkerülhetetlen gazdasági kényszert hangsúlyoz, miközben olyan retorikai fordulatokkal él, mint a „nadrágszíjmeghúzás” vagy az „állam karcsúsítása”. Miközben a Gazdasági és Szociális Tanács közleménye szerint a kormány által javasolt intézkedéscsomag növeli a társadalmi egyenlőtlenségeket, nem könnyít a kiszolgáltatott kategóriák terhein, és regresszív költségvetési logikán alapul. Emellett civilek, diákok, szakszervezetek és társadalomkutatók hívják fel a figyelmet arra, hogy a megszorítások nem értéksemleges döntések: azt, hogy honnan vonunk el forrást, mindig társadalomképek és hatalmi erőviszonyok alakítják.
A mai Naprakészben arra keressük a választ, milyen társadalmi következményei lehetnek a jelenlegi fiskális politikának, hogyan értelmezhető a szolidaritás és igazságosság elve a gazdaságpolitikai döntések fényében. Geambașu Réka szociológus a Naprakész vendége.