• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9770 RON
  • USD4.7393 RON
  • GBP6.0043 RON
  • HUF1.2020 RON
Fotó: Ukrán Elnöki Hivatal

Ukrajna engedélyt kapott arra, hogy oroszországi célpontokat is támadjon

Joe Biden amerikai elnök vasárnap engedélyt adott arra, hogy az ukrán hadsereg nagy hatótávolságú-rakétákat, mélyen Oroszország területén belüli célpontokra is bevethessen – közölte vasárnap este a-New York Times amerikai tisztviselőkre hivatkozva.

A lap tudomása szerint a mintegy 190 mérföld hatótávolságú rakéták bevetését az észak-koreai csapatok oroszországi megjelenése miatt engedélyezte az amerikai elnök. A döntést nagy jelentőségű változásnak nevezi a cikk, két hónappal Joe Biden távozása és Donald Trump megválasztott elnök érkezése előtt; utóbbi ugyanis az ukránoknak nyújtott támogatások csökkentését helyezte kilátásba.

A cikk háttérinformációi szerint Biden végül azért engedélyezte a rakéták bevetését az adott térségben, hogy orosz földön megvédhessék magukat az ukrán erők, és közben üzenjenek az észak-koreai rezsimnek is, hogy ne küldjenek további katonákat. Emellett az is lényeges szempont volt az amerikai döntésben, hogy így minél jobb tárgyalási pozíciót tudjanak biztosítani az ukránoknak egy majdani orosz-ukrán béketárgyalás során.

Az amerikai rakéták bevetésének engedélyezése fontos fejlemény azért is, mert erre az iránymutatásra vártak a britek és a franciák is, akik korábban már adtak nagy hatótávolságú cirkáló rakétákat az ukránoknak a krími támadások segítéséhez. A vasárnapi döntés közvetlen előzményeként hajnalban a háború kitörése óta az egyik legsúlyosabb tömeges légicsapást hajtotta végre Oroszország Ukrajnában rengeteg célpont ellen.

A Kreml szerint a nagy hatótávolságú rakéták Oroszország elleni bevetéséről szóló bármilyen döntés „a feszültség növekedéséhez” vezetne – idézi a The Guardian a TASZSZ hírügynökségét.

A Kreml arról tájékoztatott, hogy amennyiben az Egyesült Államok engedélyezné Ukrajnának, hogy amerikai gyártmányú fegyverekkel csapást mérjen Oroszország belsejére, akkor az „a feszültség növekedéséhez vezetne, és elmélyítené az Egyesült Államok szerepvállalását a konfliktusban”.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a szokásos napi sajtótájékoztatóján elmondta, hogy nem változott az álláspont Vlagyimir Putyin szeptemberi kijelentéseihez képest, amikor az orosz elnök azt mondta: az amerikai fegyverek orosz földön végrehajtott csapásait a NATO közvetlen bevonásának tekinti a konfliktusba. A hírügynökség kérdésére válaszolva Peszkov elmondta, hogy Oroszország csak a nyugati média tudósításaiból értesült Joe Biden döntéséről.

Tálas Péter, az NKE John Lukács Intézetének tudományos munkatársát kérdeztük a témában.

 



november 18, 2024