
Telefonos csalókra figyelmeztet a Román Rendőrség
Magukat banki alkalmazottaknak kiadó telefonos csalókra figyelmeztet a Román Rendőrség.
A rendőrség mellett az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság és a Romániai Bankok Szövetsége is felhívja a figyelmet, hogy az utóbbi időben egyre gyakoribbak a hívószám-hamisítást alkalmazó csalások. Ezek lényege, hogy az áldozat készülékén nem a hívást kezdeményező valódi telefonszáma jelenik meg, hanem egy másik szám, amelyet a hívó fél előre beállít, hogy elnyerje az áldozat bizalmát.
A csalók nagyon jól használják a pszichológiai manipuláció technikáit, rendkívül meggyőzőek és kedvesek – hívták fel a figyelmet a rendőrségi közleményben. A hatóságok arra figyelmeztetnek, hogy mielőtt megadnánk bármilyen személyes adatot, ellenőrizzék a hívás valódiságát egy másik kommunikációs csatornán, és ne válaszoljunk a gyanús hívásokra, még akkor sem, ha azok látszólag bankoktól vagy valamilyen intézmény, hatóság részéről érkeznek.
A banki alkalmazottak sosem kérnek telefonon jelszavakat vagy bankkártyaadatokat, mint ahogyan a hiteligénylés lemondása sem telefonon történik. Ha az áldozat megadta a csalóknak a bankkártyaadatait, azonnal értesítenie kell a bankot, ha pedig kárt szenvedett, feljelentést kell tennie a rendőrségen, illetve tájékoztatnia kell az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságot is – közölte a Román Rendőrség.
Forrás: Agerpres