Románia az elmúlt évtizedek legsúlyosabb oltási válságával szembesül
Románia az elmúlt évtizedek legsúlyosabb oltási válságával szembesül – erre figyelmeztet a Mentsétek meg a Gyerekeket.
A civil szervezet közlése szerint 2025-ben a gyermekek kevesebb mint fele kapta meg a kanyaró elleni első védőoltást. Az átoltottság a kanyaró, a mumpsz, a rózsahimlő esetében folyamatosan csökken, különösen az ötéves korban esedékes második adag tekintetében.
A legfrissebb adatok szerint az első dózis elfogadottsága mindössze 47,4 tized százalék. A szervezet szerint a jelenség hátterében az információhiány, a közösségi médiában terjedő álhírek, valamint rendszerszintű akadályok állnak. Ilyen a túlzott bürokrácia, az erőforráshiány, az iskolai oltások megszüntetése és a vidéki térségek elszigeteltsége.
A Mentsétek meg a Gyerekeket arra kéri a hatóságokat, hogy egyszerűsítsék az oltások jelentési rendszerét, biztosítsanak kommunikációs képzéseket az egészségügyi dolgozóknak, és hozzanak létre helyi, több szakemberből álló csoportokat a gyermekek átoltottságának növelése érdekében.
A járványügyi adatok is aggasztóak.
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ szerint 2024 eleje óta az Európai Unióban regisztrált kanyarós esetek túlnyomó többségét Romániában jegyezték fel. Az országos közegészségügyi adatok több tízezer megbetegedésről és halálesetekről számolnak be. A szakemberek sürgős intézkedéseket sürgetnek az átoltottság növelése érdekében.
Dr. Tar Gyöngyit, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetőjét Biró Sándor kérdezte.



