Nyolcvanéves korában elhunyt Mircea Lucescu
A labdarúgóedző halálhírét a bukaresti sürgősségi egyetemi kórház jelentette be tegnap este, ahol az elmúlt napokban kezelték.
Az egészségügyi intézmény tájékoztatása szerint az orvosok kedden 20:30 körül állapították meg a halál beálltát. A kórház közleményében minden idők egyik legnagyobb román labdarúgóedzőjének nevezik Mircea Lucescut, akinek az irányítása alatt 1984-ben először jutott ki az Európa-bajnokságra a román válogatott.
Egész generációk nőttek fel a szívükben hordozva a képét, nemzeti szimbólumként tekintve rá – fogalmaztak.
Mircea Lucescut március 29-én szállították a bukaresti egyetemi sürgősségi kórházba, miután rosszul lett a válogatott egyik edzését megelőző technikai értekezleten. Néhány nappal később szívinfarktust kapott, állapota rosszabbodott, és minden kezelés hatástalannak bizonyult.
Mircea Lucescu emléke előtt tisztelgett a Képviselőház.
A képviselők a plenáris ülésen egyperces néma felállással tisztelegtek a román labdarúgó-válogatott egykori szövetségi kapitánya előtt. A megemlékezést Ilie Toma szociáldemokrata képviselő kezdeményezte, aki szerint Mircea Lucescu mindannyiunk számára példát jelentett – példát a labdarúgásban és az életben is.
Mindannyiunknak tanított valamit. (…) Olyan ember volt, aki tanítványait arra ösztönözte, hogy a tanulást és a sportot párhuzamosan műveljék. Mindannyiunk számára példa marad” – mondta a képviselő.
Mircea Lucescut a nap folyamán ravatalozzák fel a bukaresti Nemzeti Arénában, ma este pedig virrasztási szertartást tartanak.
Azok számára, akik tiszteletüket szeretnék leróni, a koporsó a stadion területén csütörtökön is megtekinthető lesz. A temetésre pénteken kerül sor a Bellu temetőben – írja a DigiSport.
Az UEFA úgy döntött, hogy a héten még megrendezésre kerülő európai mérkőzéseken egyperces gyászszünettel emlékeznek meg a nagy román edzőről. Így Mircea Lucescu előtt tisztelegnek a Camp Nou stadionban a Barcelona – Atlético Madrid mérkőzésen, a Parc des Princes-ben a PSG – Liverpool találkozón a Bajnokok Ligájában, valamint az Európa-liga és a Konferencia-liga negyeddöntőinek mind a nyolc mérkőzésén.
A kontinens szövetségének gesztusa is mutatja, mennyire nagyra értékelték Mircea Lucescut európai, sőt világszinten is. Az UEFA és a FIFA vezetői, Aleksander Čeferin és Gianni Infantino szintén megható üzeneteket tettek közzé a román edző halála után.


