
Nem a korlátozottságuk akadályozza a fogyatékkal élőket a munkaerőpiacon való elhelyezkedésben
Nem a korlátozottságuk akadályozza a fogyatékkal élőket a munkaerőpiacon való elhelyezkedésben, hanem azok a buktatók, amelyekbe alkalmazásukkor ütköznek, valamint a társadalom megítélése. Ez a következtetése annak a tanulmánynak, amelyet az Evalue-serve cég tett közzé, a fogyatékkal élők nemzetközi napja alkalmából.
A legnagyobb gondot az okozza, hogy sem a városi infrastruktúra vagy a közszállítás, sem az intézmények vagy a munkahelyek kialakítása nem teszi lehetővé a sérültek beilleszkedését. Nem elérhető számukra az oktatás, és gyakran éri őket hátrányos megkülönböztetés – hangzott el egy mai kerekasztal-beszélgetésen.
Romániában kicsivel több mint 850 ezer fogyatékos él, 98 százalékuk a családjával. Az érintettek 92 százaléka felnőtt, és valamivel több mint fele nő. Az ENSZ 1992-ben nyilvánította december 3-át a fogyatékkal élők világnapjává, hogy felhívja a figyelmet a baleset, betegség, katasztrófa következtében fogyatékossá váltak gondjaira.
A munkaügyi minisztérium ma közzétett jelentése szerint, idén februárban 17 ezer fogyatékos volt állami gondozásban. Bukarestben 72 ezer fogyatékos él. A megyék közül Prahovában tartják nyilván a legtöbb és Kovásznában legkevesebb, (mintegy 6.371) fogyatékkal élőt.
Mindenki tehet azért, hogy ne sérüljenek a fogyatékkal élők jogai – fogalmazott Ludovic Orban miniszterelnök a világnap alkalmával küldött üzenetében. Az érintettek egészségügyi gondjai nem akadályozhatják őket abban, hogy normális életet éljenek – mondta a miniszterelnök, kijelentve, hogy Románia fontos lépéseket tett ezért.
Forrás: RRA