
Meghaladta a 1,5 milliót a külföldi szavazatok száma
Romániai idő szerint vasárnap 18:30-ig több mint 1,5 milió román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Ekkora választási részvételre 1989 óta nem volt példa a diaszpórában. A részvételi arány már 13 órakor meghaladta a május 4-i első forduló teljes részvételét, amikor az urnazárásig 973.129 román állampolgár szavazott külföldön.
Az AEP adatai szerint a romániai idő szerint csütörtök esti urnanyitástól vasárnap 18:30-ig a legtöbben Olaszországban (260.000), Németországban (255.000), az Egyesült Királyságban (241.000), Spanyolországban (155.000), a Moldovai Köztársaságban (147.000) és Franciaországban (82.000) szavaztak.
Az adatok valós időben követhetők a prezenta.roaep.ro oldalon.
A diaszpórában 965 szavazókörzetet alakítottak ki a hatóságok. Ezekben a választások napján külföldön tartózkodó román állampolgárok szavazhatnak, függetlenül attól, hogy külföldre szól-e a lakhelyük vagy sem.