
Ma van a román tengerészet napja
Néhány hónap alatt Románia a NATO-t jellemző egység, szolidaritás és kohézió szimbólumává vált – mondta Klaus Iohannis ma Konstancán, a román tengerészet napján tartott ünnepségen.
Beszédében az államfő köszönetet mondott a szövetséges államoknak a katonáik romániai jelenlétéért. Hangsúlyozta, hogy a Fekete-tenger ma az euroatlanti biztonság szempontjából stratégiai fontosságú térségnek számít, amit a több mint 5000 NATO-katona jelenléte is bizonyít. Klaus Iohannis kijelentette, hogy Románia végre fogja hajtani a madridi csúcson elfogadott határozatokat, és szövetségeseivel együtt hosszú távon erősíteni fogja a NATO elrettentő és védelmi pozícióját a fekete-tengeri térségben. Hozzátette, hogy Románia továbbra is a „regionális stabilitás pillére marad” a térségben. Ugyanakkor továbbra is “egységesen és összehangoltan” fog fellépni az Európai Unión belül az ukrajnai háború hatásainak kezeléséért.
A régió biztonsága létfontosságú az ország biztonsága szempontjából, és az ukrajnai háború ismételten megmutatja, hogy Romániának modern, korszerűen felfegyverzett hadseregre van szüksége – állapította meg a román tengerészet napján megfogalmazott üzenetében a kormányfő.
Nicolae Ciucă szerint Románia hozzájárul a hajózás és a kereskedelem biztonságához a Fekete-tengeren, és bebizonyította, hogy képes biztonságot nyújtani és a stabilitás garanciája lenni a Fekete-tenger és a Földközi-tenger térségben. A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy támogatja a román hadsereg korszerűsítését, ami az ukrajnai háború körülményei között még sürgősebbé vált. Ezért az elmúlt időszakban a NATO-nak és az EU-nak tett vállalásoknak megfelelően, illetve az új biztonsági kihívásokra való reagálás érdekében felgyorsult a román haditengerészet modernizációja – tette hozzá.
Vasile Dîncu védelmi miniszter meggyőződését fejezte ki, hogy egy év múlva a haditengerészeti erők jobban felszereltek és felkészültebbek lesznek, mint idén.
A román tengerészet napján megfogalmazott üzenetében a tárcavezető megállapította: az ukrajnai háború megmutatja, hogy mennyire fontos a fekete-tengeri kijárattal rendelkező Románia számára megvédeni a felségvizeit és kizárólagos gazdasági övezetét. A miniszter hangsúlyozta, az általa vezertett szaktárca tisztában van a haditengerészek felszereltségének hiányosságaival, amelyeket szándékában áll mielőbb pótolni korszerű, hatékony harci eszközökkel, többek között hordozható rakétakilövő rendszerekkel és multifunkcionális korvettekkel. Emlékeztetett arra, hogy a védelmi költségvetésnek a GDP 2,5 százalékára való növelése lehetővé teszi a korszerű hadi felszerelések beszerzését.
Forrás: Agerpres