
Ma érvénybe lép az új karanténtörvény
A kormány ma délelőttre tervezett ülésén foglalja bele a készenléti állapot meghosszabbításáról szóló kormányhatározatba a jogszabályban található előírásokat.
A kormányülést megelőzően a Készenléti Bizottság állít össze egy javaslatcsomagot arról, hogy miként emeljék be a határozatba az új törvény által meghatározott előírásokat. Ludovic Orban kormányfő elmondta, mihelyt az új jogszabály hatályba lép, a kormány minden intézkedést meghoz, hogy hatékonyan küzdhessen a koronavírusjárvány ellen, illetve a lakosság egészségének és életének megóvásáért. Mint fogalmazott, az a célkitűzésük, hogy minden, rendelkezésükre álló intézményes eszközt felhasználjanak a járvány visszaszorítására és a fertőzések számának csökkentésére. Nem szeretnének semmilyen újabb korlátozást, vagy a gazdaságot negatívan érintő intézkedést elrendelni – mondta. A becslésekkel kapcsolatban, amelyek szerint szeptemberben elérheti az egymilliót a koronavírusfertőzöttek száma Romániában, Ludovic Orban azt mondta: voltak már olyan előrejelzések, amelyek nem igazolódtak be, és az állam intézményei megteszik kötelességüket a járvány visszaszorítására.
A jogszabály parlament által elfogadott változatába bekerült, hogy a járvány miatt leterhelt kórházak személyzethiányát a szaktárca által előzetesen nyilvántartásba vett önkéntesek mozgósításával kell megoldani: más orvosokat csak akkor helyezhet át – legfeljebb 30 napra és veszélyességi pótlékot biztosítva számukra – ezekbe a kórházakba a közegészségügyi hatóság, ha a válságot az önkéntesek bevonásával sem sikerül megoldani.
A jogszabály kimondja azt is, hogy a tünetmentes fertőzöttet legfeljebb 48 óráig lehet akarata ellenére megfigyelés alatt tartani a kórházban. Törölték a tervezetből azt az előírást, amely a fertőzésgyanúsak által használt javak vesztegzár alá vonását tette volna lehetővé. A szabályozás előírja továbbá, hogy ha mindkét szülő megfertőződött, az állam nem emelheti ki gyerekeiket a családból a beleegyezésük nélkül. A szülők eldönthetik, hogy melyik rokonra vagy barátra bízzák gyerekeiket, amíg ők felgyógyulnak. A jogszabály ugyanakkor meghatározza a karantén és az elkülönítés fogalmát, illetve lehetősége teremt a karanténba vagy elkülönítésbe helyezett embernek, hogy megtámadja a bíróságon a szabad mozgását korlátozó intézkedést.
Forrás: RRA