
Hegedűs Csilla: soha nem érdekelt másokat, mi történik a mi értékeinkkel
Az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének (UNESCO) Etiópiában ülésező közgyűlése nem sorolta a védett szellemi kulturális örökségek listájára a csíksomlyói búcsút.
A csíksomlyói búcsú felterjesztésének vitájakor az értékelő testület hiányolt bizonyos információkat a dossziéból, és kiegészítéseket kért. A közgyűlésen napirendre került felterjesztések körülbelül felében voltak a Csíksomlyó dossziéjához hasonló gondok, ilyen a romániai és moldovai faliszőnyegszövés felterjesztése, viszont a Moldovai Köztársaság és Románia képviselője azonnal pótolta a helyszínen a hiányolt információkat, és a felterjesztéseket jóvá is hagyták, viszont Csíksomlyó esetében ezt az államtitkár nem tette meg.
Az UNESCO ugyanakkor felvette az emberiség szellemi kulturális örökségének listájára a német, az olasz, a kazah, a pakisztáni és a portugál solymászat hagyományát, az indiai jógát, az iraki Khidr Elias ünnepi lakomát, a szaúd-arábiai almezmar és a kazah kuresi gyakorlatát, ami egy birkózási forma, amelyet a helyi közösségek tagjai űznek, melynek célja, hogy a birkózók egyike hozzáérintse a talajhoz ellenfele vállát.
Románia jelenleg immár hat szellemi örökséggel szerepel az előkelő listán: a hagyományos román tánc, a Călușarii (dansul Călușului), a doina, a Horezu kerámia, a román és moldáviai karácsonyi dalok és kolindálás, a legényes táncok és idéntől a román és moldáviai faliszőnyegszövés is a világörökség része lett, kivéve a Csíksomlyói búcsút, ami a székelység több, mint 500 éves hagyománya, és amely 1990-től kezdődően mára már az összmagyarság legjelentősebb keresztény eseményévé vált, és nem csak, hiszen a búcsúra a világ különböző pontjáról is érkeznek zarándokok. Hegedűs Csilla, műemlékvédő szakember, és az RMDSZ kultúráért felelős ügyvezető alelnöke, a román kulturális minisztérium viselkedését minősíthetetlennek találja.
“A mi ügyeinkért, az erdélyi magyarság ügyeiért csak mi tudunk tenni, soha nem érdekelt másokat, hogy mi történik a mi értékeinkkel, és ebben semmi nem változott, és ezt értették meg a magyar emberek december 11-én, vasárnap, amikor nagyon szép számban szavaztak a romániai magyar érdekképviseletre, amit ezúton is nagyon köszönünk, és ez a bizalom kötelez.” – nyilatkozta Hegedűs Csilla.
Továbbá a közgyűlés részleteiről igen határozott hangon nyilatkozott rádiónknak, valamint kihangsúlyozta, hogy mindent megtesznek annak érdekében, hogy a csíksomlyói búcsú valóban felkerüljön az UNESCO listájára, ezért minden érintettel tárgyalni fog a kérdésben és reméli, hogy jobb belátásra lehet bírni a minisztériumot. Az interjút Magyari Izabella készítette.