
Felmérés: A magyar nyelv zavarja a román többséget
A román többség elfogadja a magyar kisebbséget ám zavarja őket ha környezetükben megszólal valaki magyarul, többek között ezt állapította meg a Kisebbségi Monitor nevű kutatás, amelynek a romániai magyarellenességre vonatkozó fejezetét csütörtökön, Sepsiszentgyörgyön mutatták be.
A Székelyföldi Közpolitikai Intézet és a Bálványos Intézet szakemberei szerint reprezentatív mintán végzett kutatás során egy csoportnak a kérdéseket általánosan a kisebbségekre vonatkoztatva-, a másik csoportnak ugyanazokat a kérdéseket a magyarokra vonatkoztatva tették fel és szembetűnő különbségek születtek. Miközben az első csoport többsége például a kettős állampolgárságra vonatkozó kérdésben elfogadó volt, a másik csoport többsége elutasító volt amikor a magyar kisebbség kettős állampolgárságára vonatkozóan válaszolt, ami Kiss Tamás szociológus szerint magyarellenességként értelmezhető.
Toró Tibor politológus szerint a kutatásból kiderül, hogy a megkérdezett románok 29 százalékát zavarja ha magyar beszédet hall társaságában vagy akár az utcán is. A megkérdezett románok kétharmada nyilatkozta azt, hogy amikor egy román megjelenik egy magyar társaságban azonnal át kell váltani román nyelvre. A kutatás következtetése szerint a magyar kisebbséget akkor fogadná el a román többség ha nyelvet váltanának.
A romániai magyar közösség nincs tudatában az őt érő igazságtalanságoknak, hívták fel a figyelmet a Sepsiszentgyörgyön bemutatott Kisebbségi Monitor nevű kutatás szakértői.
Kiss Tamás szociológus szerint a Székelyföldi Közpolitikai Intézet és a Bálványos Intézet által reprezentatív mintán végzett felmérésből kiderült, hogy a romániai magyarok nem diszkriminációtudatosak, vagyis többségük természetesnek tartja és nem igazságtalanságnak, hogy a román és a magyar nyelv nem egyenértékű Romániában, amit a román nemzetállam több mint száz éve sulykol. Ugyanakkor a magyarok még ott sem várják el a románoktól, hogy megtanuljanak magyarul, ahol többségben vannak.
Toró T. Tibor az EMNP ügyvezető elnöke szerint megdöbbentő amire a kutatás rávilágít, hogy a magyar nyelv zavarja a román többséget ezért újra kell fogalmazni a jogköveteléseinket és érzékenyíteni kell a többségi nemzetet. A magyar-román viszonyban minden nap új feladatok fogalmazódnak meg, például húsz éve még nem volt probléma az online térben megjelenő magyarellenesség, mutatott rá Antal Árpád. Sepsiszentgyörgy polgármestere arra is felhívta a figyelmet, hogy más szintű a diszkrimináció ott, ahol többségben élnek a magyarok mint ahol kisebbségben élnek. Székelyföldön, ahol tömbben él a magyar közösség a diszkrimináció megjelenik például a jövedelmek tekintetében hiszen sokkal több román tölt be olyan tisztségeket, amelyekért magas jövedelem jár.
Hogy még milyen érdekességek derülnek ki a kutatásból, arról Székely István Gergőt, a Székelyföldi Közpolitikai Intézet kutatási igazgatóját Szász Edit kérdezte.
Marosvásárhelyi Rádió/Kovács Zsolt