• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR5.2484 RON
  • USD4.5175 RON
  • GBP6.0539 RON
  • HUF1.4771 RON

Drónbecsapódás Galacon: Nicușor Dan összehívta a Legfelsőbb Védelmi Tanácsot

Az ukrajnai háború kitörése óta történt legsúlyosabb romániai incidens miatt Nicușor Dan államfő összehívta a Legfelsőbb Védelmi Tanácsot. A testület 11 órától ülésezik.

Az elnök a Facebook-oldalán közölte, hogy a román hatóságok az incidens súlyával arányos intézkedéseket rendelnek el Oroszországgal szemben. Hangsúlyozta, hogy mindenekelőtt a sérültekre, családtagjaikra és azokra az emberekre gondol, akik saját otthonukban éltek át megrázó perceket, egyúttal megköszönte higgadtságukat és a román állam támogatásáról biztosította őket.

Nicușor Dan szerint az eset példátlan jellege miatt határozott, összehangolt válaszra van szükség országos, szövetségi és nemzetközi szinten is. Leszögezte, hogy a történtekért teljes egészében Oroszország viseli a felelősséget. Az államfő szerint a román hadsereg az ilyen helyzetekre kidolgozott eljárást alkalmazta. Ennek megfelelően a katonai parancsnokság utasítást ad a drón lelövésére, amint ezt a körülmények lehetővé teszik anélkül, hogy emberéleteket vagy földi létesítményeket veszélyeztetnének.

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök azt mondta, a Legfelsőbb Védelmi Tanácsban javaslatot tesznek a romániai orosz diplomaták szankcionálására.

Hamgsúlyozta ugyanakkor, hogy olyan katonai felszerelés átadását kérte a NATO-tól, amely lehetővé tenné Románia számára az alacsonyan repülő drónok észlelését. Bolojan moldovai hivatali kollégájával, Alexandru Munteanuval, majd Maia Sandu elnökkel találkozott ma reggel Chișinăuban, de a galaci incidens miatt megszakította látogatását.

Románia – eddigi – egyetlen válasza a galaci drónincidensre a konstancai az orosz konzulátus bezárása és az orosz főkonzul nemkívánatos személlyé nyilvánítása. Erről Nicușor Dan államfő beszélt a Legfelsőbb Védelmi Tanács ülése után.

Az elnök hangsúlyozta, hogy Oroszország felelőssége vitathatatlan, ugyanakkor nem részletezte, hogy a román hatóságok szerint a drónt szándékosan irányították-e Románia felé. Nicușor Dan köszönetet mondott a nemzetközi partnereknek a szolidaritásért, és beszélt Románia jelenlegi védekezési képességeiről.

Hangsúlyozta a SAFE program keretében működő légvédelmi és drónelhárító képességeket, valamint a három hónapja Ukrajnával kötött közös drónfejlesztési megállapodást. Kiemelte továbbá az Egyesült Államokkal és az Egyesült Királysággal folytatott együttműködést a dróntechnológiák gyorsított fejlesztésében, és jelezte, hogy a NATO-val is egyeztetve sürgősen érkeznek Romániába a szükséges védelmi eszközök.



május 29, 2026