
Drámai a helyzet a parajdi sóbányánál, mi menthető még?
Súlyos természeti katasztrófa érte a parajdi sóbányát miután a Korond-patak vize ellenőrizhetetlen ütemben kezdett beömleni a bányajáratokba.
A heves esőzések következtében olyan mértékben megnövekedett a patak vízhozama, hogy hordaléka megrongálta a védőfóliát, amely eddig megakadályozta a víz bejutását a bányába. Jelenleg a bánya munkaterülete megközelíthetetlenné vált, ezért ideiglenesen visszavonták a személyzetet és a munkagépeket. A munkálatok csak akkor folytatódhatnak, ha a vízszint visszatér egy elfogadható szintre és a víz visszahúzódik. Ezt követően mérhetik fel a károkat és kezdődhet meg a helyreállítás. Nyágrus László, Parajd polgármestere nyilatkozott.
Petres Sándor, Hargita megye prefektusa úgy fogalmazott, hogy elvesztettük a csatát a természettel szemben. Ugyanakkor biztosította a helyi lakosokat és vállalkozókat, hogy nincsenek és nem is lesznek egyedül ebben a küzdelemben. Kiemelte, hogy a sürgősségi úton engedélyezett beruházás mielőbbi elkezdése kulcsfontosságú.
Bíró Barna Botond, Hargita megye tanácselnöke szerint a helyzet súlyossága miatt két párhuzamos munkafolyamat zajlik: egyrészt a bányavállalat és az országos vízügyi hatóság igyekszik megoldást találni a biztonságos újranyitásra, másrészt már most azon dolgoznak, hogy az idei turisztikai szezonban is sikerüljön látogatókat vonzani a térségbe. Ehhez pozitív, célzott kommunikációra lesz szükség – nemcsak belföldön, hanem Magyarországon is.
Bokor Sándor, Parajd korábbi polgármestere szerint ez egy évek óta húzódó probléma, amelyet a bukaresti bányavállalat „nem vett elég komolyan. Mint mondta, „már tavaly is zárva volt a bánya egy hónapig – ezt az időszakot kellett volna meghosszabbítani, és elvégezni a szükséges munkálatokat a szárazabb hónapokban. Hangsúlyozta, a parajdi sóbánya az egész Sóvidék számára kiemelten fontos és pótolhatatlan.”