
Bemutatták a román EU-elnökség mérlegét
A román elnökséget a kormány vezette, a mandátumot nem a tisztviselők és a diplomaták vitték sikerre – jelentette ki tegnap Viorica Dăncilă kormányfő az Európai Parlament plenáris ülésén, a román EU-elnökség mérlegének bemutatásakor tartott vitán válaszul Dragoş Tudorache európai parlamenti képviselő bírálataira.
A Szabadság, Egység és Szolidaritás Pártjának európai parlamenti képviselője azt mondta, hogy Románia első EU-elnöksége nagyon ‘ellentmondásos’ volt. Hozzátette: “Romániát azok az állampolgárok jelentik, akik sorban álltak, hogy egy európai Romániára szavazzanak.” Véleménye szerint a polgárok ‘többet érdemelnek’, mint amennyit ebből az elnökségből kaptak. A kormányfő nehezményezte, hogy mindenki gratulált Romániának, csak Dragoş Tudorache fogalmazott meg bírálatokat, aki vélhetően nincs tisztában a román elnökség által elért eredményekkel.
A kormányfő szerint Románia bizonyított
Az Európai Unió Tanácsának soros elnökeként Románia bebizonyította, hogy az Unió teljes jogú tagja és megalapozott azon igénye, hogy szüntessék be az Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmust – hangoztatta a kormányfő. A miniszterelnök szerint fontos, hogy a tagállamok között ne legyenek különbségek.
Az Európai Unió Tanácsának soros elnökeként Románia bebizonyította, hogy képes hozzájárulni az Unió hozzáadott értékéhez – véli Viorica Dăncilă kormányfő. A miniszterelnök hangsúlyozta: Románia jelentős eredményeket ért el az elnökség mind a négy, prioritásnak számító pillére tekintetében: A konvergencia Európája, A biztonság Európája, Európa, mint globális szereplő, A közös értékek Európája.
A bírák és ügyészek jussnak konszenzusra
A bírák és ügyészek jussnak konszenzusra az Európa Tanács keretén belül működő korrupcióellenes államcsoport jelentésében foglaltakkal kapcsolatban, ha valóban független igazságszolgáltatást akarunk – jelentette ki tegnap Viorica Dăncilă kormányfő az Európai Parlament plenáris ülésén, a román EU-elnökség mérlegének bemutatásakor tartott vitán.
A jelentés minden pontját elemezik, ugyanakkor nem hagyhatják figyelmen kívül Belgiumot, amelynek esetében az államcsoport tizenöt ajánlást fogalmazott meg és mindössze egyet ültettek életbe. A bírák és ügyészek jussnak egyetértésre a jelentésben foglaltakkal kapcsolatban, ha valóban független igazságszolgáltatást akarunk – hangoztatta Viorica Dăncilă. A kormányfő ezzel az Európai Parlament zöldpárti frakcióvezetőjének, Philippe Lambert-nek a bírálataira válaszolt.
Forrás: Agerpres