
Az ET szerint szélesíteni kell a kisebbségi nyelvek hivatalos használatát
Románia a területén élő legtöbb kisebbség számára messzemenően biztosítja anyanyelvük használatát a kulturális tevékenységek esetében, mindazonáltal arra szólította fel az ország vezetőségét, hogy a kisebbségi nyelvek hivatalos használatát szélesíteni kellene a bírósági és a gazdasági életben – áll az EurópaTanács ma közzétett jelentésében.
A 47 tagállamot számláló Európa Tanács továbbá arra szólította fel Romániát, fontolja meg újra a kisebbségi nyelvek hivatalos használatának küszöbértékét a közigazgatásban is. A jelenleg érvényben lévő 20 százalékos küszöb ugyanis csak a helyi szinten folytatott ügyek és ügyintézések egyharmada esetében teszi lehetővé a kisebbségi nyelvek használatát.
A jelentés kiemelte, hogy általánosságban a román oktatási rendszer több kisebbségi nyelv használatának magas szintű támogatását garantálja. Véleményük szerint ugyanakkor biztosítani kell az oktatáshoz szükséges számú tanár képzését bolgár, cseh, horvát, német, magyar, román, orosz, szerb, szlovák, török és ukrán nyelven. Képviselőikkel együttműködve átfogó oktatási modellt kell kidolgozni a török és a tatár kisebbségek számára, emellett tovább kell szélesíteni a romák oktatási lehetőségeit, figyelembe véve az érintett kisebbség igényeit és kívánságait – tették hozzá.