Az Egységben Romániáért, a BÉKE – Románia az első frakcióval és a függetlenekkel egyeztet ma Nicușor Dan
Nicușor Dan államelnök ma az Egységben Romániáért illetve a BÉKE – Románia az első parlamenti frakció és a függetlenek képviselőivel folytatott megbeszéléseket.
Az államfő a tanácskozás végén kijelentette, hogy nagyra értékeli a párbeszédre való nyitottságukat, és hangsúlyozta a hatékony intézményközi együttműködés fontosságát, különösen ebben az ország számára ‘bonyolult’ helyzetben. A találkozók során elsősorban a jelenlegi politikai válsággal kapcsolatos témákat vitatták meg, valamint olyan lehetséges megoldásokat kerestek, amelyek biztosíthatják a kormányzati stabilitást.
A megbeszélések napirendjén szerepeltek az ország gazdasági helyzetével kapcsolatos témák is, különös tekintettel a kihívások kezeléséhez szükséges intézkedésekre, valamint a jelen levő törvényhozók parlamenti tevékenységének és az általuk a közelmúltban kezdeményezett törvényjavaslatok elemzése is – az államelnöki hivatal közleménye szerint.
Az Egységben Romániáért parlamenti frakció egy olyan új kormányzati formációt támogat, amely sürgős gazdasági intézkedéseket és a lakosság támogatását helyezi előtérbe – nyilatkozta a Cotroceni-palotában tartott egyeztetés után a frakció vezetője.
Răzvan Chiriță szerint a Nicușor Dan államfővel folytatott tárgyalások középpontjában Románia gazdasági és politikai helyzete állt, különösen az egyre súlyosbodó gazdasági problémák fényében. A politikus hangsúlyozta, hogy a párt nyitott egy új kormány támogatására, de a hangsúly a kormányprogram tartalmán van. Hozzátette: a miniszterelnök személyéről nem esett szó, de olyan jelöltet támogatnának, akinek programja részben az ő javaslataikat is tartalmazza.
A Béke – Románia az első parlamenti frakció szenátora, Adrian Peiu közölte, hogy egy BÉKE-AUR-PSD alkotta kormány létrehozását támogatnák.
Peiu a Nicușor Dan államfő által kezdeményezett konzultációra érkezésekor nyilatkozott erről. A politikus azt mondta, eleget tettek az elnök meghívásának, és egy intézkedéscsomaggal érkeztek az egyeztetésre. Beszámolója szerint közölni fogják az elnökkel, hogy támogatnák egy olyan többpárti kormány alakítását, amelynek frakciójuk mellett az AUR és a PSD lenne még tagja.
Az államfő hétfőn a PSD, az AUR, a PNL, az USR, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetőivel tárgyalt a miniszterelnök-jelölt kijelöléséről. A konzultációk után Nicușor Dan közölte: addig folytatja a tárgyalásokat, amíg kirajzolódik egy szilárd, Nyugat-barát többség. Egyúttal felelősségteljes hozzáállásra szólította fel a pártokat. ‘Alapvető fontosságú, hogy észszerű időn belül közös nevezőre jussanak’ – jelentette ki az elnök.
Az Egységben Romániáért parlamenti frakció kész támogatni azt a kormányalakítási megoldást, amelyet Nicușor Dan megfelelőnek tart – erről beszélt az államfővel folytatott mai konzultáció után Răzvan Chiriță.
A frakcióvezető szerint az egyeztetésen az ország gazdasági és politikai helyzetéről tárgyaltak, és ismertették azokat az intézkedéseket is, amelyeket szerintük az új kormány programjába be kellene építeni. Konkrét miniszterelnök-jelölt neve nem hangzott el, ugyanakkor jelezték: ha a leendő kormányfő programjában megjelennek követeléseik, támogatni fogják a beiktatását. Ez – mint fogalmazott – akkor is érvényes lehet, ha az államfő az AUR jelöltjét, George Simion bízza meg kormányalakítással. Răzvan Chiriță szerint az előrehozott választások jelenleg nem jelentenének megoldást. Az Egységben Romániáért frakció inkább pártoktól független miniszterelnököt látna szívesen, ugyanakkor egy technokrata kormány támogatását sem zárja ki.



