
Az Egyesült Államok kilép az UNESCO-ból
Az Egyesült Államok ismét kilép az UNESCO-ból – jelentette be kedden az amerikai kormány. A döntést Donald Trump elnök hozta meg, arra hivatkozva, hogy a szervezet tevékenysége „nem szolgálja az Egyesült Államok nemzeti érdekeit”.
A külügyminisztérium szóvivője, Tammy Bruce közleményében úgy fogalmazott: az UNESCO „megosztó társadalmi és kulturális ügyeket támogat”, és túlságosan az ENSZ fenntartható fejlődési céljaira összpontosít, ami ellentétes az „Amerika az első” külpolitikai irányvonallal. A döntés hátterében az is szerepel, hogy az UNESCO évekkel ezelőtt tagjai közé fogadta a Palesztin Államot, amit Washington a mai napig nem ismer el, és amely az amerikai kormány szerint Izrael-ellenes retorikát erősít a szervezeten belül.
A Fehér Ház szóvivője, Anna Kelly szerint az UNESCO „woke” és ideológiailag motivált irányvonala szintén indokolttá tette a kilépést. A döntés 2026. december 31-én lép hatályba. Az UNESCO főigazgatója, Audrey Azoulay csalódását fejezte ki, ugyanakkor közölte: a szervezet felkészült erre a lépésre. Donald Trump 2017-ben már egyszer kiléptette az Egyesült Államokat az UNESCO-ból, ezt azonban Joe Biden elnök visszavonta és 2023-ban visszaléptette az országot a szervezetbe.
A téma kapcsán Gyarmati Istvánt biztonságpolitikai szakértő Biró Sándor kérdezte.